У середу, 17 жовтня працівники комунального підприємства обласної ради “Пам’ять” провели експедицію у село Павлівка Тисменицького району, аби дослідити ліс.
Читайте також: На стадіоні “Рух” роздають продуктові набори. Хто їх купив, хто роздає і до чого тут Марцінків? – фактчек Галки
До КП «Пам’ять» звернувся лісник, який розповів, що знайшов у лісі людські кістки, інформує “Галка” з посиланням на “Бліц-Інфо”.
Вивчаючи архівні матеріали громадської організації «Меморіал», де зафіксовані свідчення людей про поховання жертв комуністичного і нацистського терорів, фахівці вирішили провести дослідження у лісі, біля Павлівки. Йдеться про район колишніх викопаних ровів та бліндажів з часів Першої світової війни.
«У цих ровах і обвалених бліндажах в роки Другої світової війни представники НКВД, а згодом і нацисти здійснювали поховання в районі лісу. Старші члени товариства “Меморіал” стверджували, що німці розстрілювали оунівців в Синагозі й також вивозили сюди»,- розповідає директор підприємства «Пам’ять» Василь Тимків.
У дослідників була надія знайти останки розстріляних оунівців. На поверхні рову людські залишки знайшли, проте, як виявилось згодом, не жертв комуністичного терору.
«Поховання зруйноване недобросовісними людьми, близько 3-4-ох років тому. Хтось тут перекопав. На поверхні викидані в хаотичному порядку останки, які не мають анатомічної цілісності»,- зазначає дослідник.
Зокрема, археологи знайшли три цілісні черепи та один-два зруйновані. За словами судмедексперта зі Львова Омеляна Левицького, перший череп належить жінці років 40-45, другий та третій – чоловікам, 30-40 та 45-50-ти років.
Крім черепів та кісток були й досить цікаві знахідки, до прикладу дві угорські монети 1939 року (2 філери), ложка, портмоне з ключем всередині, два бідони, металева кришка, бігунок, ремені, тканина, шкіряні жіночі пояси, ґудзики, окуляри, військове взуття та інші.
Тимків зазначає, що, можливо, тут була криївка чи підземний шпиталь.
«Не можна стверджувати, що насправді тут було. Зараз ми бачимо сукупність цивільного одягу та військового. От навіть фрагменти повзунка та угорські монети говорять, що людські останки могли належати повстанцям. Військові бідони з морською емблемою, скоріш за все, належали німецьким військовим. Тут могли бути загиблі повстанці, криївка, або навіть підземний шпиталь, бо також є фрагменти, які нагадують лікарський посуд. Це однозначно не політичні репресії. Військові предмети навряд чи репресованим видавалися»,- аналізує історик.
Також Тимків зазначає, що КП «Пам’ять» спочатку складе документацію та акт встановлення місця поховання, подасть їх до обласної комісії, потім отримає дозвіл на ексгумацію та проведе належне поховання.
Крім того, підприємство має намір локалізувати декілька цвинтарів Першої світової війни у Павлівці.