У Марцінківа кажуть, що приєднані села самі на себе заробляють. Це – сумнівно, – фактчек Галки

Автор: Вадим Войтик

26 Жов, 2023 15:11

Поділитись публікацією
У Марцінківа кажуть, що приєднані села самі на себе заробляють. Це – сумнівно, – фактчек Галки

Роботи, які проводяться коштом об’єднаної громади у приєднаних до Івано-Франківська під час реформи децентралізації селах, вартують приблизно як доходи від цих сіл, стверджують у мерії Івано-Франківська. Галка спробувала перевірити цю інформацію та вважає її сумнівною. 

1. Про що мова?

Загальний бюджет приєднаних сіл у 2020 році — близько 240 мільйонів гривень, стверджує заступник міського голови, директор департаменту інтеграції громад Віталій Федорів.

“Тому ті роботи, які проводяться в селах, фактично проводяться в тих об’ємах, які ці села надають. Від різних видів доходів: податку на доходи з фізичних осіб, орендної плати”.

За словами заступника Марцінківа все майно, повноваження, ресурси й податки спрямовуються в єдину міську територіальну громаду. Відповідно й утримання всіх 18 сіл йде коштом об’єднаної громади.

2. І що не так?

Об’єднана громада дійсно об’єднала всі доходи й витрати. До реформи 2019-2020 року кожне село та місто мало окремий бюджет. Вони так і називалися: міський бюджет чи сільський бюджет. Окремі бюджети мали навіть села, які юридично і до реформи були в складі Івано-Франківська – Вовчинець, Микитинці, Крихівці, Хриплин та Угорники. 

Однак цифру загальних доходів всіх сіл заступник міського голови назвав помилкову. Перевірити дані про бюджети громад можна на офіційному державному вебпорталі Open budget.  За інформацією порталу загальний розмір доходів 18 сіл, які увійшли до об’єднаної міської громади, становив 152 млн грн.  

Але і це ще не все. Мова йде про загальні доходи, які містили в собі й міжбюджетні трансферти, тобто дотації та субвенції, якими для сільських бюджетів закривалися потреби їх фінансування.

І якщо для сіл із великим власним бюджетом трансферти були несуттєвою частиною доходів, то для Підлужжя, Підпечер, Узина це майже половина коштів, а для Добровлян і Колодіївки – аж понад 80%. 

3. Так може витрати не такі великі?

Ми цього не знаємо. Озвучена Віталієм Федорівим цифра – це єдине, на що можна спиратися, адже всі статті бюджету на утримання старостинських округів та численних об’єктів освіти, охорони здоров’я, культури, спорту, центрів надання послуг є частиною загальних цифр бюджету об’єднаної громади

Окремі витрати на благоустрій сіл і лише ті, що виконуються сторонніми підрядними організаціями, можна побачити за даними системи Prozorro. За перше півріччя ми нарахували понад 11 млн.

“Галка” надіслала інформаційний запит до Руслана Марцінківа, аби нам розшифрували витрати на утримання сіл. У своїй відповіді той самий Віталій Федорів стверджує, що в бюджеті об’єднаної громади на старостинські округи передбачено 371 115,5 тис грн. Це на 131 млн більше, ніж було спочатку озвучено. 

З високою ймовірністю можна сказати, що і це ще не всі витрати. Адже селами опікується цілий адміністративний апарат, на чолі з самим Віталієм Федоровим. Сільські дороги прибираються влітку та взимку, працюють косарі. До всіх сіл їздять міські автобуси, проїзд яких дотується коштом платників податків. І так далі…

Висновок

До повномасштабної війни власні доходи приєднаних до Івано-Франківська сіл складали разом близько 130 млн грн. Витрати 2023 року з об’єднаного бюджету на ці ж села складають навіть не 240, як заявив на телекамеру віцемер Федорів, а, як мінімум, 370 млн грн.  

Навіть якщо уявити, що в останній рік власні доходи цих сіл збільшилися утричі, й загальні витрати на 18 приєднаних сіл дорівнюють їх доходам, висновок буде таким:

Колись “заможні” села, такі як Крихівці, Вовчинець, Микитинці, Хриплин, тепер замість власного розвитку дотують інших. Але, скоріше за все, всі 18 сіл дотуються коштом Івано-Франківська. 

Читайте також: Роспропаганда стверджує, що Марцінків відмовився від ідеї мовних інспекторів через гроші