У місті презентують книгу про одного з ключових культурних та політичних діячів Галичини

Автор: Людмила Баран

22 Бер, 2017 08:48

Поділитись публікацією
У місті презентують книгу про одного з ключових культурних та політичних діячів Галичини

Франківців запрошують на презентацію книжки «Муза і чин Остапа Луцького» Захід відбудеться 23 березня. Початок – о 18 годині, вхід вільний. Видання представлятимуть співупорядники та співавтори книжки Петро Ляшкевич, Надія Мориквас, Данило Ільницький, Олександра Салій.

Як пишуть організатори, Івано-Франківськ – місто, без якого неможлива презентація нової смолоскипівської книги «Муза і чин Остапа Луцького». Так само, як неможливо сприймати історію Галичини, її культури та суспільного життя без цієї постаті.

Весь презентаційний тур із цим виданням можна символічно назвати «Повернення Остапа Луцького». Бо ця понад 900-сторінкова книга, яка є плодом співпраці чотирьох співупорядників та ще більшої кількості авторів, є першою великою книгою про письменника, культуртреґера, критика, перекладача, військового, політичного та економічного діяча Остапа Луцького (1883-1941).

Він є одним  із засновників знаменитої “Молодої Музи” – середовища письменників і митців, що збиралися у львівських каварнях, видавали свій часопис і стали одним із початків модернізму в українській літературі. Був був ад’ютантом знаного архикязя Вільгельма фон Габсбурґа (Василя Вишиваного) у часи Першої світової війни.

У міжвоєнний період Луцький став відомим економістом, громадським діячем, головою Ревізійного союзу українських кооперативів у Галичині, послом до польському сойму. Але не менш важливу роль він відіграв на початку ХХ ст. – як автор програмової статі “Молода Муза”, як культуртреґер, літературний критик та поет, зокрема автор, мабуть, першої в українській літературі збірки пародій “Без маски”.

Для багатьох ім’я Луцького пов’язане з Іваном Франком, їхньою дискусією і навіть конфліктом. У книзі “Муза і чин Остапа Луцького” – першому великому за обсягом і достатньо повному за змістом виданню про цю постать – нарешті розставлено крапки над “і” стосовно стосунків Франка і Луцького, а також розказано, проаналізовано багато інших історій. А це – його контакти з Ольгою Кобилянською, перекладацька, політично-військова та економічна діяльності.

Видання цікаве й цінне тим, що містить тексти – поетичні збірки і статті Остапа Луцького, його листи та документи.