9-10 травня в Івано-Франківську на площі Бастіон в рамках святкування Дня міста проходить традиційний XII Міжнародний фестиваль ковальського мистецтва «Свято ковалів». У пятницю 9 травня відбулася церемонія відкриття. Організатори привітали гостей і розповіли про особливості цьогорічного «Свята ковалів».
«Серед теперішніх нестабільності і негараздів хочеться свята мирної праці. Місто ковальського сина приймає у себе дванадцяте «Свято ковалів», — з таких слів розпочалася церемонія відкриття.
Засновники фестивалю розказали про нову композицію, над якою працюватимуть ковалі. Це — колона у вигляді хреста, який дивиться в усі боки. Ковалі виготовлять металеві скоби, які будуть з’єднувати цю колону. Хрест є символом єднання і вічної пам’яті за загиблими в Україні. Автором ідеї композиції «Єднання» є коваль Анатолій Рудік з Надвірної.
Цьогоріч у фестивалі візьмуть участь митці з Туреччини, Білорусі, Франції, Естонії. Вже традиційно приїхала голландська делегація на чолі з легендарним Хуубом Сенсеном. На жаль, не всі запрошені змогли приїхати. Дехто вирішив, що ситуація в Україні надто небезпечна.
Долучилися всі українські навчальні заклади, в яких викладають ковальське мистецтво.
Представник Донецька Сергій Каспрук зазначив: «Я вже був в Івано-Франківську кільканадцять років тому. Тоді й тепер приїжджаю до вашого міста у такому настрої, як на побачення з дівчиною.»
Завітали ковалі із Росії. Юрій Саркісян і Володимир Дємідов із Санкт-Петербурга говорять, що своєю учстю у фестивалі хочуть висловити протест проти ворожнечі, яку розпочала їхня держава.
У рамках фестивалю відбувається пленер «Позитив», під час якого виготовляють скульптури, котрі потім дарують Івано-Франківську. Роботи Романа Костя й Івара Фельдмара вже готові і чекають, коли їх розташують у місті. Є задум прикрасити ковальськими творами вулицю Шевченка, щойно вона буде відремонтована.
Під час церемонії відкриття з 75-річним ювілеєм привітали постійного учасника фестивалю голландця Хууба Сенсена. Корифей ковальського мистецтва подякував і сказав: «Я сподіваюся ще багато-багато років приїжджати до вас з багатьма ідеями. І привозити багато нових студентів».
Традицією відкриття фестивалю є вручення символічного ковальського фартуха господареві свята. Цього року ним обрали Михайла Балабана з Івано-Франківщини. Він як господар оголосив про початок «Свята ковалів».
Тож упродовж трьох днів на відвідувачів фестивалю чекає демонстрація праці митців, ярмарок кованих речей, а також виробів інших народних майстрів.
Планується проведення майстер-класів для дітей від Андрія Давішнього (Крим), Юрія Саркисяна (м.Санкт Петербург) «Авторський дамаск» та Володимира Дємідова (м.Санкт Петербург) «Дамаські візерунки».
Відбудеться також виставка студентських робіт «Ковальське сузір’я» у Музеї мистецтв Прикарпаття.