У місті відбудеться перформанс-вибачення в Андрія Потоцького

Автор: Людмила Баран

09 Чер, 2016 12:44

Поділитись публікацією
У місті відбудеться перформанс-вибачення в Андрія Потоцького

В Івано-Франківську 10 червня о 22 годині відбудеться мистецький перфоманс “Кістки”, присвячений засновнику міста Андрієві Потоцькому. Дійство влаштовують на місці його колишнього поховання перед Музеєм мистецтв Прикарпаття.

Ініціатор цієї акції Всеволод Бажалук, відомий у місті митець-ливарник, розповів, що ідея виникла, коли він дізнався, що багатьом людям не відомо, де був похований Потоцький, і як вчинили з його кістками у 60-тих роках.

“Чому до сих пір за це не було вибачень? Розумію, що це чинила тоталітарна система, але думаю що теперішні мешканці мають принести вибачення Потоцькому”, – сказав Бажалук. – Не хотів би, щобспекулювали, що він був поляком і католиком. Найважливіше: Потоцький є засновником міста”.

Він сказав, що технічно повернути кістки не вийде, оскільки невідомо, де вони зараз. Тому перфоманс матиме суто сакральне значення, це буде “віртуальне збирання кісток”. Під час дійства митець уособлює себе з містом. Будуть задіяні камінь і вогонь та різні артефакти. Також він присвячує мистецьку акцію своєму прадідові, чиє тіло викинули з вагона по дорозі на заслання в Караганду.

13388909_1080889461972990_2090865840_o

Історикиня Марія Вуянко, завідувачка відділу археології краєзнавчого музею, розказала, що у містах-фортецях було традицією, коли цвинтарі існували при церквах і костелах.

“Кам’яний костел, в якому зараз Художній музей, – найдавніша споруда нашого міста. Її будівництво завершилося 1703 року. Вона була родовою усипальницею Потоцьких”, – сказала Марія Вуянко.

За її словами, Андрій Потоцький помер до того, як збудували костел, тож він був похований у дерев’яній церкві, яка розташовувалась на сучасному майдані Шептицького. Пізніше його рештки перенесли у крипту новозбудованого костелу. Тут також зберігалися кістки  сина Станіслава, його дружини Вікторії та інших Потоцьких. У 60-тих роках костел перетворили на геологічний музей, під час ремонтних робіт рештки Потоцьких винесли, і зараз історики  не знають, де вони.

Бажалук додав, що є міф, ніби череп Андрія Потоцького перебуває у морфологічному музеї, і по ньому студенти вивчають анатомію.

Рествратор Ігор Панчишин зауважив, що радянський режим зробив багато для знищення пам’яті міста і родин його мешканців, тепер настав час її відновлювати:

“Ця акція має образний зворот. Ми повертаємося до історії міста – історії кожного, кожної родиниі громади, яка тут мешкала”.

13410731_1080889438639659_1678611216_o