У місті відкрили пам’ятну дошку полковнику УПА Василю Андрусякові

Автор: Людмила Баран

29 May, 2014 13:20

Поділитись публікацією
У місті відкрили пам’ятну дошку полковнику УПА Василю Андрусякові

29 травня в день свята Вознесіння відкрито та освячено меморіальний знак одному з найвидатніших українських героїв Василю Андрусякові (псевдо “Грегіт”, “Різун”). Він був полковником УПА , командировом тактичного відтинку «Чорний ліс».

Меморіальну дошку встановлено за адресою: Калуську шосе, 3 — на стіні новозбудованого собору Преображення Господнього.Освячення відбулося після Божественної літургії.

На Різдво 1945 року в бою з чекістами курінний «Грегіт-Різун» був важко поранений. Його оперував талановитий хірург «Пастер» (Олексій Зеленюк). Після успішної операції командира перевезли до остаточного одужання у повстанську столицю — село Грабівку. Через дванадцять днів після поранення Василь Андрусяк уже керував боєм біля села Глибоке, що у Богородчанському районі. Весною того ж року наказом Крайового повстанського штабу він був нагороджений Золотим Хрестом Бойові Заслуги 2-го класу і призначений командиром Станіславського ТВ-22 «Чорний ліс».

11 травня 1945 року одружився з членом ОУН, розвідницею і зв’язковою повітового проводу, пізніше медсестрою Євгенією Гуцуляк. 10 березня 1946 дружина народила сина, якого назвала іменем батька.

Загинув 24 лютого 1946 року у Чорному лісі на Богородчанщині разом з політвиховником ТВ-22 поручником (бунчужним) «Бояном» (Когуч Борис Федорович) та двома стрільцями у сутичці з енкаведистами — рейдовою групою 215-го стрілецького полку внутрішніх військ НКВД під командуванням старшого лейтенанта Євтухіна. Місце розташування «Різуна» та його охорони вороги оточили в п’ять рядів. «Боян» проривався до них з боєм, здолав чотири кільця оточення, а на п’ятому загинув. Бій тягнувся довго, забрав багато людських життів.

Фото Юрій Гриньків