У Швейцарії в оточення Януковича хочуть конфіскувати понад $140 млн на користь України
15 Лют, 2023 21:53
Про це повідомляється на сайті уряду Швейцарії.
Федеральна рада 15 лютого доручила департаменту фінансів розпочати в адміністративному суді кілька справ щодо конфіскації активів, які належать «політично відомим особам та особам, близьким до них», що пов’язані з Януковичем.
В уряді Швейцарії також припускають, що ці активи мають незаконне походження.
«Ці активи залишатимуться заблокованими, доки швейцарська адміністративна юстиція не винесе остаточного рішення щодо їхньої конфіскації. У разі остаточного вилучення їх повернуть українському населенню за міжнародним договором», — пояснили у Федеральній раді Швейцарії.
Водночас у швейцарському уряді зазначають, що сьогоднішнє рішення не пов’язане з санкціями, які запроваджені проти росії з лютого 2022 року.
Санкції проти рф передбачають, серед іншого, заморожування активів окремих російських фізичних та юридичних осіб. Вони засновані на законі про ембарго і призначені винятково для здійснення політичного тиску на росію з метою дотримання норм міжнародного права.
Посадовці додають, що ці дві ситуації не можна порівнювати, позаяк активи людей, пов’язаних із Януковичем, були заморожені з 2014 року та стали предметом кримінальних проваджень в Україні. Головна мета цих справ — визначити, чи мають ці активи незаконне походження та чи можуть вони бути конфісковані.
Що передувало?
Через кілька днів після відставки Віктора Януковича у 2014 році Федеральна рада Швейцарії наказала заблокувати будь-які його активи. У наступні місяці Україна розпочала кримінальне провадження щодо конфіскації цих заблокованих у Швейцарії активів. Вона подала кілька запитів до швейцарської влади щодо взаємодопомоги.
Однак, попри співпрацю зі Швейцарією, українська влада постала перед труднощами у спробах конфіскувати ці активи.
Невдовзі після повномасштабного російського вторгнення у 2022 році Федеральна рада Швейцарії негайно почала вивчати, у яких випадках можна розпочати процедури конфіскації на підставі закону про активи незаконного походження (LVP).
25 травня 2022 року уряд доручив департаменту фінансів розпочати першу процедуру щодо приблизно 108 млн доларів (100 млн франків). Під час розгляду Федеральна рада надала департаменту фінансів повноваження розпочати інші процедури стосовно додаткових 38 млн доларів (30 млн франків).