У Верховинському нацпарку живе пташка пронурок, яка вміє бігати під водою (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

11 Сер, 2022 10:07

Поділитись публікацією
У Верховинському нацпарку живе пташка пронурок, яка вміє бігати під водою (ФОТО)

Прогулюючись берегом гірської річки, ви можете помітити пташку, яка чудернацько пірнає і виринає з під води. Це – пронурок, або ж білогруд (так його називають гуцули).

Цей цікавий птах мешкає і на території національного природного парку «Верховинський» (зустрічається в Україні лише у Карпатському регіоні). Пронурок широко розповсюджений в Українських Карпатах, а саме підвид – пронурок середньоєвропейський.

До речі, пронурки – це єдині представники ряду горобцеподібні, які вміють пірнати під воду. Про це пише “Галка” з посиланням на фб-сторінку нацпарку “Верховинський”.

“Ця унікальна особливість поведінки пов’язана зі способом кормодобування пронурка. Птах живиться різноманітними водними комахами, їх личинками, а також дрібними водними безхребетними, яких полює у воді або під водою. Тож цього дійсно сміливого птаха, завбільшки зі шпака, можна спостерігати сидячим на каміні посеред швидкою гірської ріки, або пірнаючим і бігаючим під водою. Пронурок взагалі відрізняється від всіх наших птахів здатністю бігати під водою. При цьому «пішки» на дні водойми може подолати відстань до 20 м”, – йдеться в повідомленні.

Взимку пронурків можна спостерігати біля ополонки на замерзаючих річках. Птахи пірнають з верхнього краю ополонки у воду, пропливають до нижнього краю і вилітають з води а потім знову прямують до верхнього краю. За цей час пронурок встигає схопити свою здобич – личинку бабки або волохокрильця. Якщо це не вдається з першої спроби, то птах повторює цю фізичну вправу знову і знову.

“Незважаючи на відносну звичайність пронурка по карпатських річках, його екологія та поширення в Українських Карпатах вивчені недостатньо. Досі не відомі точні дати його гніздування, кількість кладок в гніздовий сезон, віддаленість кормових стацій від гніздових ділянок тощо”.

Фото орнітолога, к.б.н Максима Височина