Україна пропонує росії міжнародний договір щодо гарантій безпеки. Про що там?

Автор: Застава Максим

29 Mar, 2022 15:55

Поділитись публікацією
Україна пропонує росії міжнародний договір щодо гарантій безпеки. Про що там?

Українська делегація передає росії своє бачення міжнародного документа, що зафіксує гарантії безпеки для України. Наразі жодних договорів не підписуватимуть.

Про це на брифінгу 29 березня повідомили члени української делегації, передає Громадське.

Серед гарантів Україна бачить країни Радбезу ООН, зокрема Велику Британію, Китай, США, Францію, Туреччину, Німеччину, Канаду, Польщу та Ізраїль.

Україна пропонуватиме зробити вільне приєднання до договору: якщо інші країни хочуть приєднатися, їм дадуть таке юридичне право, зазначив голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія.

Ексзаступник міністра закордонних справ Олександр Чалий називає договір про гарантії безпеки «можливим дипломатичним варіантом закінчення війни». Ключова вимога — гарантії безпеки України мають бути аналогічні статті 5 НАТО (напад на будь-яку з держав – членів Альянсу розглядається як напад на них усіх – ред.).

«Якщо Україна буде об’єктом агресії, ми в праві протягом трьох днів вимагати консультацій. Якщо вони ні до чого не приведуть, то країни-гаранти мають допомогти озброєнням і навіть закрити небо», — зазначив Чалий.

Якщо пропозиції підтримають, то Україна зафіксує свій нейтралітет, позаблоковість та без’ядерність.

Крім того, Україна не буде розміщувати на своїх територіях іноземні військові бази та не буде вступати у військово-політичні союзи. Але це все не стосується права України на вступ до ЄС.

Коли цей договір можуть підписати?

Арахамія зазначив, що сьогодні делегація передає російській стороні своє бачення документа й чекатиме на відповідь. У Стамбулі договір підписувати не будуть. Перемовини з рф триватимуть ще упродовж щонайменше 2 тижнів.

Також Україна вже почала консультації з усіма можливими країнами-гарантами. На думку Чалого, за два тижні можна буде запросити країни-гаранти на багатосторонні перемовини.

Якщо сторони підтримають такий документ, це означатиме припинення війни та відведення військ, сказав Арахамія. Далі, за його словами, процедура така: відведення військ, проведення референдуму в Україні, ратифікація договору гарантами безпеки та Україною.

А що з Кримом і Донбасом?

«У нас неврегульовані питання з окупованим Донбасом і Кримом, тому поки гаранти не будуть працювати на ці території», — зазначив Арахамія.

Радник керівника ОП Михайло Подоляк додав, що у документі окремим пунктом буде йтися про півострів. Україна пропонує закріпити, що упродовж 15 років із росією будуть проводитися переговори щодо статусу Криму і Севастополя. На цей час обидві сторони переговорів зобов’язані не використовувати збройні методи для розв’язання питання Криму.

А от ситуацію щодо Донбасу мають обговорити президенти України та рф. Члени делегації зазначили, що є вже достатньо напрацьованого матеріалу для організації такої зустрічі.