Україна та США уклали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови (ФОТО)

Автор: Віта Гринечко

01 Тра, 2025 08:45

Поділитись публікацією
Україна та США уклали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови (ФОТО)

Міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент підписали угоду між двома країнами ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови.

Про це пише “Галка” з посиланням на hromadske.

Київ та Вашингтон створять Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції в Україну.

“Ми сформували версію угоди, що передбачає взаємовигідні умови для обох держав. Це Угода в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції”, — наголосила Свириденко.

Бессент назвав угоду «історичною». Він теж зазначив, що документ «чітко сигналізує» росії, що адміністрація президента США Дональда Трампа «віддана мирному процесу, зосередженому на вільній, суверенній та квітучій Україні в довгостроковій перспективі».

Ключові положення угоди

  1. Повна власність і контроль залишаються за Україною. Всі ресурси на українській території та в територіальних водах належать Україні. Саме Київ визначає, де і що видобувати.
  2. Рівноправне партнерство. Фонд створюється 50/50, тож жодна зі сторін не матиме переважного голосу.
  3. Національна власність захищена. Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони й далі належатимуть Україні. Зокрема, це стосується «Укрнафти» чи «Енергоатому».
  4. Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США.
  5. Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України, а отже не змінює її євроінтеграційний курс.
  6. Фонд наповнюватиметься доходами лише з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення фонду.

    Доходи від уже розпочатих проєктів, або заплановані у бюджеті надходження, не включаються до фонду.

  7. Законодавчі зміни — лише точкові. Для функціонування фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
  8. Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме залучати інвестиції та технології в Україну від фондів і компаній з різних країн.
  9. Угода надає податкові гарантії. Так, доходи та внески фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.

Як працюватиме фонд?

Як пояснила Свириденко, США роблять внесок у фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою — наприклад, системами ППО для України.

А Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Київ також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне.

Далі фонд інвестуватиме у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти й газу, а також в супутню інфраструктуру чи перероблювання. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Фонд може інвестувати лише в Україну.

Київ очікує, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну — у нові проєкти чи відбудову. Ці умови обговорять додатково.

Читайте також: Виплати за “Національний кешбек” стартують 22 жовтня — Мінекономіки