Українці, які живуть далі від бойових дій, більше тривожаться – дослідження
27 Тра, 2022 13:09
Українці, які живуть далі від бойових дій, більше тривожаться та переживають стрес емоційніше.
Про це свідчать результати дослідження агенції Proinsight Lab, проведеного за сприяння Національної Психологічної Асоціації протягом березня-травня 2022 року, інформує “Галка” з посиланням на “Тhe Village. Україна”.
Дослідники відзначають, що за кризовою психологічною допомогою У 90% ВИПАДКІВ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЖІНКИ. Крім того, більшість – у віці від 18 до 35 років, старші люди звертаються до психолога рідше.
За консультацією найчастіше звертаються із ПОЧУТТЯМ ПРОВИНИ, СИНДРОМОМ ВЦІЛІЛОГО ТА ТРАВМОЮ СВІДКА, СТРАХОМ І ТРИВОГОЮ. Також в людей є потреба у підтримці, коли вони приймають рішення про зміну місця проживання. Українці звертаються й з проблемами адаптації в іншій країні та з запитами на розв’язання сімейних або внутрішніх конфліктів, які загострилися на фоні війни.
Часто скаржаться на ФІЗИЧНЕ ВИСНАЖЕННЯ, ПРОБЛЕМИ ЗІ СНОМ, ДИХАННЯМ ТА ІЗ КОНЦЕНТРАЦІЄЮ УВАГИ. Однак емоційні симптоми усе ж більше виражені, ніж тілесні та когнітивні.
Автори дослідження пишуть, що ЧИМ ДАЛІ ОПИТАНІ ЗНАХОДЯТЬСЯ ВІД БОЙОВИХ ДІЙ, ТИМ БІЛЬШЕ ВИРАЖЕНІ У НИХ ЕМОЦІЙНІ СИМПТОМИ. Фахівці припускають, що це пов’язано із так званою травмою свідка, яка може виникати під час перегляду новин та пов’язана із відчуттям безпорадності через перебування в умовно безпечному місці.
Серед емоцій, які переживають клієнти кризових консультацій, переважає тривога. Її відчувають майже дві третини людей — 62%. Також часто клієнти говорять про почуття провини (синдром вцілілого) та агресію, проте МАЙЖЕ ПОЛОВИНА ВІДЧУВАЮТЬ НАДІЮ.
Серед способів подолання стресу переважають такі стратегії: пошук соціальної підтримки (бажання розділити з іншими свої переживання), прийняття відповідальності (готовність активно діяти, щоб змінювати ситуацію) та самоконтроль (контроль власного стану і поведінки).
Опитані під час дослідження ПСИХОЛОГИ ТА ПСИХОТЕРАПЕВТИ ТЕЖ ПЕРЕЖИЛИ ЕМОЦІЙНЕ ВИГОРАННЯ та демотивовані проблемами із заробітком, оскільки більшість консультацій вони надають на волонтерських засадах. Фахівці мають таку ж картину симптоматики стресу, як і клієнти, проте краще вміють регулювати свій стан.
Повний звіт дослідження можна переглянути за цим посиланням.