Уряд планує врегулювати особливості управління багатоквартирним будинком
14 Сер, 2014 08:10
Кабінет міністрів України пропонує Верховній Раді України передати у власність об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) прибудинкову територію. Про це йдеться у законопроекті № 4463а “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, текст якого розміщений на сайті парламенту.
Законопроект пропонує внести зміни до статті 42 Земельного кодексу України, згідно з якими земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також “належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися у постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку”.
У разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.
Також законопроект уточнює редакцію статті 382 ЦКУ, згідно з якими усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку, а саме приміщення загального користування (в тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку.
Законопроект визначає, що створювати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку можуть як власники квартир, так і нежитлових приміщень.
Також проект закону пропонує внести зміни до статті 4 закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, згідно з якими ОСББ створюється як непідприємницьке товариство, а в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об’єднання.
“Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об’єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об’єднання”, – йдеться у документі.
Також законопроект передбачає, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, що пропорційна загальній площі квартири або нежитлового приміщення співвласника щодо загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більше 50% загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано встановленої частиною дев’ятою цієї статті кількості голосів “за” або “проти”, проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на установчих зборах.
Управління у багатоквартирним будинком здійснює об’єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об’єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його в будь-який час у встановленому цим Законом та статутом порядку.
Також даний законопроект передбачає, що у разі відмови співвласника сплачувати внески та платежі на утримання і проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонту та технічного переоснащення спільного майна об’єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.