“Усі є співтворцями міста”. Відомий урбаніст Чарльз Лендрі виступив у Франківську

Автор: Людмила Баран

22 Вер, 2017 17:30

Поділитись публікацією
“Усі є співтворцями міста”. Відомий урбаніст Чарльз Лендрі виступив у Франківську

Всесвітньо відомий урбаніст  з Великої Британії Чарльз Лендрі в Івано-Франківську поділився ідеями того, яким має бути сучасне місто.

Читайте також: У Франківську відкриють "рок-завод", а фахівці з Європи говоритимуть про "місця впливу"

Він  прочитав лекцію “Переосмислюючи урбанність. Громадянське місто як новий шлях до життєздатності міст”. Захід відбувся 22 вересня у рамках форуму Ukraine Lab в Івано-Франківському драмтеатрі.

Лендрі найбільше відомий як автор книги “Креативне місто. Інструментарій для міських інноваторів”, випущеної 1995-ого. Вона започаткувала глобальний рух за переосмислення планування, розвитку та управління містами.

А під час  виступу в Івано-Франківську  урбаніст вперше презентував ідеї, які описує в новій, ще не виданій,  книжці.

Чарльз Лендрі почав з того, що зараз у світі все постійно рухається – люди, товари. Переміщуються глобальні бренди, переїжджають робітники, мандрують туристи.

“Зараз один мільярд людей рухається в цю хвилину”, – сказав лектор.

Люди переселяються і створюють нові сім’ї в інших містах, країнах. Забруднення довкілля  рухається. Реальність теж змінюється. Все постійно рухається. Постійно виникає питання де ми, куди ми належимо.

“Громадянство – ще одна річ, яка зараз часто змінюється”, – зауважив Лендрі.

Тож інакшим стає  відчуття стабільності і постає питання: “Що нас  змушує укорінитися в певному місці?”

Те, що створює для мешканців певного місця “якір”, – це пам’ять, традиції.  Але водночас вони хочуть нових можливостей, зв’язків, натхнення.

Речима, які нас тримають у своїй орбіті, є ті, які належать до цифрового  світу. “Google”, як приклад.

Що цікаво, жити у цьому світі молодь навчає старших людей. А не навпаки, як було колись.

Місце і простір стали іншими, ніж були раніше.

“Найбільша в світі  готельна мережа  “Airbnb”  не має готелів, найбільша у світі компанія таксі “Uber” не має машин, найбільша медіакомпанія “Facebook” не має журналістів”, – зауважив Чарльз Лендрі.

Швидкість і фрагментація – проблема цієї динаміки. Багато людей не витримують перенасичення і хаосу.  Постає питання, як управляти цією хисткістю?

Чарльз Лендрі описав три типи міста.  Символами вже старої моделі “Місто 1.0” є  “hаrdware”, стабільні, важкі конструкції,  бетон, транспортні магістралі. Також для цієї форми властивий вертикальний розподіл влади.

Для новішої моделі “Місто 2.0” характерне  збільшення  впливу культури в урбаністичних процесах, активної участі митців, креативна економіка.

Їм на зміну має прийти “Місто 3.0”, в якому поєднуються найкращі риси села і мегаполісу, локальний простір сполучається із кіберпростором.

У ньому з’являються нові економічні рішення – стартапи, виникають креативні хаби. Культура стає  більш візуальною, ніж вербальною. Міський простір набуває більшої естетичності.

Основною ідеєю цього типу міста є включеність та участь всіх у його розвитку. Тут всі є співтворцями міста.

“Немає одного креативного класу, я мислю місто, де кожен творчий по-своєму”, – сказав Лендрі.

Для всіх процесів у  “Місті 3.0” потрібна творча бюрократія – повинен бути рух від культури: “ні, тому що” до “так, якщо“. Планування міста має стати “еластичним”, щоби могти пристосуватися до різних потреб і функцій, які постійно змінюються, і це потребує довіри серед мешканців.

Чарльз Лендрі сказав, що його бачення можна підсумувати реченням: “The soft is the hard”.

Ця гра слів про тещо важко робити м’які, гнучкі рішення. Однак у деяких містах мешканці вже самі це втілюють без попередніх теорій. Наприклад, у вигляді певних подій.

“В Івано-Франківську, мені здається, ви можете створювати такі приклади”, – заявиві Лендрі.

 

Теги: