В Антарктиді зʼявилася артінсталяція з косівською мальованою керамікою (ФОТО)
24 Бер, 2023 15:16
«Дім. Спогади» – артінсталяція для Української антарктичної станції «Академік Вернадський», створена на запит Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ). За дизайн відповідала команда balbek bureau, а за виробництво – дослідно-конструкторське бюро «Майстерня Чудес».
Станція «Академік Вернадський» розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови. На її території є старий паливний бак, який давно не експлуатують за призначенням. Ця споруда – чи не перше, що бачать чотири тисячі туристів, які щорічно відвідують станцію «Академік Вернадський» під час антарктичного літа. Вона потрапляє на більшість фото, які залишаються на згадку про подорож Антарктидою.
Завданням команди balbek bureau було переосмислити вигляд nf функції паливного бака: перетворити його на обʼєкт, привабливий для туристів та органічно вписаний в антарктичні пейзажі. Інсталяція мала знайомити гостей станції з нашою культурою, адже для багатьох іноземців це перша точка контакту з Україною.
Основним фактором, на який balbek bureau зважали під час проєктування, були суворі погодні умови. Головна вимога до конструкції – стійкість до низької температури (від +5 до -30 °C), шквального вітру (до 40 м/с) та майже 300 днів опадів на рік, інформує “Галка” з посиланням на HIS.
Крім 12 працівників станції, на острові мешкає понад 3,5 тисячі пінгвінів. Інсталяцію необхідно було зробити безпечною для місцевої фауни та водночас досить міцною, щоб пінгвіни не могли розібрати деталі на гнізда.
Викликом стали й умови транспортування та спорудження. Конструкцію, виготовлену в Києві, мали збирати на місці, без професійної техніки. Продумати потрібно й подальшу експлуатацію, щоб догляд за обʼєктом (як-от зчищення намерзлого снігу) не був трудомістким.
Для українських полярників станція «Академік Вернадський» це дім вдалині від дому. З огляду на це, balbek bureau запропонували створити інсталяцію, натхненну типовим українським будинком – таким, що асоціюється з теплом, затишком і канікулами в бабусі. Для наших дослідників це живий спогад про найрідніше. Для гостей станції – натхнення запланувати візит до самої України.
Архітектори проаналізували будівлі в різних областях і склали збірний образ українського будинку – з шиферним дахом, димарем і характерними вікнами. Відтворити його вирішили за допомогою тонкого деталізованого каркаса навколо бака. За нашим задумом, інсталяція мала нагадувати ескіз олівцем: ніби хтось пригадує свій дім і робить замальовку по памʼяті.
На стінах бака вирішили розмістити мініекспозицію – борди із символічними предметами на кшталт гілки смереки, фрагменту вишиванки та зразком визнаної ЮНЕСКО косівської мальованої кераміки, залитими епоксидною смолою.
Виробництво інсталяції розпочали в грудні 2021 року. Основою конструкції став легкий, але міцний каркас із 15-міліметрових труб з неіржавної сталі. Подіум навколо інсталяції виготовили зі зварного цинкованого решіткового настилу, аби більшість опадів просипалися крізь його комірки.
28 січня 2022 року криголам із конструкцією вирушив до Антарктиди, а вже в березні CEO balbek bureau Слава Балбек та керівник «Майстерні Чудес» Дмитро Зінов’єв мали їхати на станцію для монтажу інсталяції. Однак через повномасштабне вторгнення Росії в лютому втілення задуму довелося відкласти.
Реалізувати проєкт вдалося рік потому: в січні 2023 року Слава з Дмитром вирушили до станції на запрошення Національного антарктичного наукового центру.
Дорога з Києва до острова Галіндез відстанню в 15 тисяч кілометрів зайняла понад тиждень. На встановлення інсталяції пішло ще два: Слава з Мітею відшукали елементи конструкції, які доставили на криголамі минулої весни, та розпочали монтаж під суворим наглядом пінгвінів.
Старий паливний бак пофарбували в антарктичний блакитний. Навколо інсталяції, аби будиночок можна було обійти, змонтували подіум. Конструкцію додатково посилили, щоб вона витримувала різкі пориви вітру та зледеніння. Експозицію доповнили актуальним супровідним текстом та експонатом від Міністерства культури та інформаційної політики України. Репліку монети з тризубом часів Володимира Великого виготовили за зразком срібника з колекції Національного музею історії України.
За рік від початку роботи над проєктом інсталяція набула нових сенсів. Для мільйонів людей, які вимушено залишили рідні міста й села через російську агресію, повернення додому стало головною мрією та стимулом не опускати руки навіть в темні часи.
«Ми віримо, що війна завершиться нашою перемогою та українці творитимуть нові спогади з тепла своїх домівок. А наш будиночок посеред Антарктиди й далі слугуватиме листівкою для туристів і працівників станції», — коментують balbek bureau.