В Івано-Франківській області можуть розформувати 8 малокомплектних шкіл (СПИСОК)

Автор: Турій Роман

16 Бер, 2024 10:09

Поділитись публікацією
В Івано-Франківській області можуть розформувати 8 малокомплектних шкіл (СПИСОК)

Уряд вирішив не фінансувати зарплату шляхом освітньої субвенції вчителям, які викладають у школах з малою кількістю учнів. З 1 вересня 2025 року під такі обмеження потраплять школи, де вчиться менш як 45 дітей, а ще через рік – школи, де вчиться до 60 учнів.

Цих учнів переведуть в найближчі опорні школи. Рішення стосовно роботи вчителів прийматимуть в місцевих громадах.

У МОН пояснили, що новація поширюється тільки на 5-11 класи, тобто на навчальні заклади ІІ-ІІІ ступеня. Початкову школу фінансуватимуть без змін. Загалом сьогодні на Франківщині є понад 40 початкових шкіл, у яких навчаються менше як 45 учнів, пише Галка з посиланням на КУРС.

«Ніхто не зачиняє початкові школи, – коментує директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович. – Політика держави така, що початкова освіта має бути максимально наближена до дитини. І хоч ЗУ «Про освіту», ст. 12, говорить, що клас відкривають, коли є 5 і більше дітей, в іншому випадку діти мають іти на індивідуальне навчання, та все одно зберігають всі класи. У Франківській області є початкові класи, де один учень, – і вони функціонують. Така школа в Заболотівській громаді».

Без державного фінансування з 2025 року на Прикарпатті можуть залишитися 5-9 класи восьми шкіл: у семи з них вчиться 45 і менше учнів, в одній – 47. Ця кількість учнів – на всю школу, з першого по дев’ятий класи, уточнює Кімакович.

– Новоскоморохівська гімназія (Більшівцівська громада, Івано-Франківський район) – 22 учні, 8 вчителів у школі.
– Хмелівська гімназія (Богородчанська громада) – 45 учнів, 21 вчитель.
– Козинська гімназія (Галицька громада) – 43 учні, 13 вчителів.
– Михальчівська гімназія (Городенківська громада) – 39 учнів, 13 вчителів.
– Колодіївська гімназія (Франківська громада) – 41 учень, 13 вчителів.
– Космач-Банівська гімназія (Космацька громада, Косівщина) – 47 учнів, 13 вчителів.
– Вороненківська гімназія (Поляницька громада, Надвірнянщина) – 41 учень, 12 вчителів.
– Корнівська гімназія (Чернелицька громада, Городенківщина) – 42 учні, 12 вчителів у школі.

Віктор Кімакович відзначає, що на Франківщині з 2011-2012 років, коли був пік народжуваності, триває демографічна криза – з кожним наступним роком дітей народжується все менше.

«В окремих громадах на 2022-2023 рік народжуваність впала на 45-60%. Плюс війна і виїзд жінок із дітьми за кордон. За світовою статистикою, 75% родин, які рік і більше прожили за кордоном, не повертаються в країну, з якої виїхали. В підсумку через років п’ять нас чекає сумна година», – говорить директор Департаменту освіти і науки області.

З 1 вересня 2025 року учні 5-9 класів малокомплектних шкіл будуть автоматично переведені в найближчу або ж в опорну школу, зазначає Віктор Кімакович. Дітей мають довозити до нових шкіл. Процес повинні організувати громади.

Придбання шкільних автобусів має забезпечити державний бюджет. На Прикарпатті бракує 100 одиниць такого транспорту.

Читайте також: Першокласників меншає: у 2024 на Франківщині вперше підуть до школи понад 12 тисяч дітей