В одній будівлі три дільниці: з якими думками франківці голосують в ліцеї №19 (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Автор: Єва Жасминова

25 Жов, 2020 18:18

Поділитись публікацією
В одній будівлі три дільниці: з якими думками франківці голосують в ліцеї №19 (ФОТОРЕПОРТАЖ)

25 жовтня в Україні – місцеві вибори. Для читачів “Галки” сьогодні журналісти завітають на різні виборчі дільниці Івано-Франківська.

В місті сьогодні функціонують установи, у яких працюють одразу по три дільниці. До прикладу, це школи №24, №15 та №19. “Галка” відвідала ЗШ №19 аби поцікавитися, чи важко орієнтуватися виборцям, та як працювати представникам ДВК у цей день.

Близько 14 години журналісти видання відвідали ліцей номер 19, де сьогодні функціонують одразу три виборчі дільниці. Йдеться про дільниці №260903, № 260902 та №260900, на яких голосують жителі з вулиць: Хоткевича, Молодіжна, Паркова, Покутська.

Біля школи одразу помітили багато припаркованих машин, як поблизу самої дільниці, так й в ближніх дворах. Попри це на вулиці живих ланцюжків немає, здебільшого люди чекають всередині, це створює певні труднощі з дотриманням соціальної дистанції.

При вході на дільницю міряють температуру, є місце для дезінфекції рук та антисептичні засоби, а також стенди з інформацією, як не заразитися коронавірусом. Члени комісії одягнуті в маски, дехто – в захисні рукавички. На дільниці є інформаційні стенди з кандидатами в депутати та на посаду мера.

В чергах виникає плутанина, люди важко розбираються хто за ким стоїть, до якого стола, не надто дотримуються соціальної дистанції. Проте члени ДВК нагадують голосувальникам про чергу та обов’язкову соціальну дистанцію.

Голова дільниці №260903 Руслан Пицько каже, що станом на 14 годину проголосували вже понад 500 людей.

«В минулі роки я теж був головою, тоді були президентські вибори і був один бюлетень, це було легше ніж теперішні вибори. Люди плутаються, бо три дільниці, але є працівник, який направляє куди йти. Контролюємо заповнення дільниці, температуру людей. Також плутаються, як класти відмітки, тому доводиться пояснювати, довше стоять у кабінках. Більшість людей приходять зі своїми ручками, ще не було голосувальників з температурою, а у людей, які голосують вдома, вже були. Таких є 6 чоловік, з них проголосували лише троє, решта не пустили нікого додому бо карантин. Нам не дали спецкостюмів на такі випадки але були маски захисні, бахіли і щитки»,- розповів голова дільниці Руслан Пицько.

Голова дільниці № 260902 Юлія Чернова розповідає, що станом на 14:00 проголосували вже 506 виборців.

«В нас все спокійно, заворушень немає. Люди не плутаються, дистанції дотримуються. В нас є спеціальна кабінка для людей з ознаками захворювання, але поки що таких ще не було. Тому наразі ми її не використовуємо», – каже голова дільниці,

-Тобто ви слідкуєте за тим, щоб у кабінку не заходили здорові люди?

«Ми використовуємо її до першого хворого. Тобто поки немає людей із підвищеною температурою, коли зафіксуємо, що є один хворий, не будемо більше туди запускати здорових людей, лише тих, хто має підвищену температуру. А поки – це звичайна кабінка. Також маємо 16 людей, які голосують з дому», – каже Юлія Чернова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без контролю та з наріканнями людей: як проходить у Франківську “всенародне” опитування Зеленського (ФОТО)

Мешканець району Григорій Майданський вже проголосував, чоловік каже, що дуже незадоволений цьогорічною організацією виборів.

«Свій громадський обов’язок виконав – кіно скінчилося. Коронавірусу на дільниці не боявся, бо кожен день його боюся, як і всі люди. На мою думку, цього року на дільниці бардак, нічого не зрозуміло, ні з партіями не зрозуміло, ні зі списками. Організації ніякої, я не отримав задоволення від цих виборів», – каже чоловік.

На запитання, чи братиме участь в опитуванні президента Зеленського, чоловік відповідає – «хай грають на роялі».

Ще одна мешканка мікрорайону Ольга Кирста каже, що у списках було важко розібратись.

«Настрій добрий, бо я вирішила голосувати і проголосувала. Вибір свій зробила давно, хоча можу сказати, шо легко загубитись у списках. Бланки два схожі по кольору і коли перебираєш списки, легко заплутатись. Коронавірусу на дільниці не боялася, ми ж з ним ходимо і в автобусах, і на роботі і між людьми спілкуємось. В опитуванні Зеленського я участі брати не хочу. Боже упаси. Я прийшла на вибори, а не брати участь в опитуваннях,» – каже мешканка мікрорайону Ольга Кирста.

Щоправда є франківці, які не поділяють позитивного настрою Ольги, наступна голосувальниця Людмила розповіла, що незадоволена дотриманням соціальної дистанції.

«Соціальної дистанції в черзі я не побачила взагалі. Знала куди йти, бо свою дільницю знаю і голосую тут вже не перший рік без проблем. Зі списками також проблем не було. В опитуванні Зеленського участь братиму, бо ж якщо всі беруть, то і я мушу», – каже Гола Людмила.

 

Ще одна мешканка мікрорайону Леся Волощук зі списками розібралась, проте вважає, що літнім людям – буде важко не заплутатись у кількості листків та прізвищ.

“Я грамотна, маю вищу освіту, тому не заплуталася в списках, але такі бабульки, ще старші як я, а ще й як погано бачать, то можуть заплутатись. Це точно. Куди йти знала, бо все життя тут голосую, знаю, що мій стіл останній, тому тут проблеми не було. Щодо списків, то ці всі прізвища мені нічого не говорять, старалась вибрати там де жінка, але так і не зрозуміла. Коронавірусу не боюся, скоріше боялась заразити когось, бо маю температуру так час від часу, але сьогодні все добре, 36, 6, проте всеодно трималась трохи осторонь. А ще більше боюся йти в поліклініку, щоб там не заразитись ковідом, бо впевнена, що зараз в мене не він”.

Голова дільниці № 260902 Наталія Гойсан розповідає, станом на 14 годину проголосувало 537 виборців.

«В нас була лиш одна людина із температурою, вона голосувала в спец кабінці. Більше хворих поки не було. Стежимо за тим, щоб здорові люди не голосували в тій кабінці. Маєм проблему з тим, що люди не дотримуються соціальної дистанції, бо бюлетні великі, вони хочуть почитати поки стоять у черзі. Плутаються в бюлетнях, але не питають нічого, самі з часом розбираються. В основному важко розібратися людям пенсійного віку. Є 13 людей, які голосують вдома, всіма засобами захисту працівники, які до них поїхали, забезпечені», – каже Наталя Гойсан.

Багато голосувальників приходили з дітьми та домашніми тваринками, проте через скупчення людей в середині дільниць залишали дітей на дворі, а самі йшли робити свій вибір. До прикладу франківка Тетяна Варижко прийшла на вибори зі своєю донечкою, бо немала з ким залишити дитину. В результаті жінка залишилась незадоволена недотриманням соціальної дистанції.

«Я знала куди йти, але дотримання соціальної дистанції ужасне, були черги. Хоч працівники дільниці й нагадували щоб відходили, але то мало помагало. Я була з дитиною, бо немаю з ким її лишити, а люди не звертали на це уваги і не відходили від нас всеодно. Я не задоволена цими виборами, і заплуталась у бюлетнях, хоч я й молодого віку», – каже Тетяна Варижко.

На запитання, чи буде брати участь в опитуванні Зеленського, жінка відповіла – «а то шось мені поможе?»

Ще один франківець намагався проголосувати з додатком «Дія», проте йому відмовили, адже за правилами потрібно приходити на дільницю з паперовим (або Id-карткою) паспортом громадянина України.

«Я намагався проголосувати, але забув паспорт вдома, проте мав додаток “Дія” на телефоні. Мені відмовили у голосуванні і голова виборчої комісії скзала, шо цей додаток не посвідчує особу. Але ж я закордон можу з нею виїхати, показати поліції. Я дуже незадоволений, жодної соціальної дистанції я не побачив. Це просто жах. В опитуванні Зеленського я буду брати участь, бо мені подобаються такі опитування, подобаються, що він таке ініціює, я надіюся, що ці питання допоможуть нашій державі», – каже Грищук Микола.

Деякі старші люди «вчилися» як заповнювати бюлетні із новин.

«Голосувати в час карантину було трохи страшно, бо боюся коронавірусу, але людей не було багато. Я підійшов, то у черзі до моєї дільниці лиш один чоловік був. В бюлетнях я не заплутався, бо трохи перед тим готувався, читав в новинах як то буде, дивився по телебаченню. Після того як проголосував мені стало легше, бо свідомо зробив свій вибір і тепер чекаю змін та покращень. Хоч незнаю шо буде далі і чи буде краще», – каже Зіновій Магас.

У молодшого покоління надій на позитивні зміни немає, але на вибори все ж йдуть. До прикладу Ігор Прощук пішов на вибори суто аби виконати свій громадянський обов’язок.

«Все було добре, без черг і нюансів, я не боюся коронавірусу, але якби тут була велика черга, я би не пішов голосувати. З соціальною дистанцією все окей, з санітарними вимогами теж все добре, там були антисептики, просто я вирішив своїм користуватись. У списках теж не заплутався, бо знаю цю систему. Здійснив обов’язок, хоч і не надіюсь на якісь зміни. Кожен відповідає сам за себе, але проголосувати мав. В опитуванні президента участь брати не буду, бо там дивні питання, вони складені неправильно і їх треба було пояснити», – каже Ігор.

Франківець Володимир Пінталей розповів, що опитування на його думку, було відірваним від реальності, та поділився запитанням, яке особливо його вразило.

«Забагато тих бюлетнів, старші люди можуть в тому загубитись. Якось розібрався сам на місці, суто шукав у списках людей, яких знаю, за яких чув. Коронавірусу тут не боявся. Шо має бути, то буде, від того вже ніхто не захищений. Після того як проголосував – в мене дивний настрій, хотілося б, щоб щось змінилося, але вже скільки років люди обирають, шось переобирають і нічого не міняється. Хоч трохи є позитивного в нашому місті потрошки. Я брав участь в опитуванні Зеленського, але там були дивні і складні питання, мені сподобалось питання про «Посадку корупціонерів». Я рахую, що це ніколи не буде діяти. Ми не бачили ж ще досі щоб когось посадили з таких відомих і впливових людей, а таких звичайних, маленьких можуть зловити і посадити», – каже Володимтр Пінталей.

Також ми зустріли франківку, котра вирішила не голосувати, бо незадоволена дотриманням карантинних норм. Жінка захотіла залишитися анонімом, проте розповіла чому не хоче голосувати.

«Я вийшла, бо там не дотримуються карантинні норми, просто зайдіть у фойє. Що там відбувається? Це жах. Я мабуть не повернуся вже сюди, бо там не дотримуються соціальної дистанції, я оцінила з входу цю ситуацію і голосуватив таких умовах не буду».

Усі тематичні новини 25 жовтня читайте у спецрозділі “Галки” ВИБОРИ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ.