Новий віртуальний музей “Місто і зброя” запрацював в Івано-Франківську (ФОТО)
08 Тра, 2024 18:33
Восьмого травня у франківському Палаці Потоцьких запрацював музей “Місто і зброя”. Тут представленні фізичні репліки озброєння минулих років та інтерактивні відтворювачі з візуальними й звуковими ефектами.
Створення музею профінансували міжнародні донори.
Координаторка проєкту “Назад до наших спільних коренів” Юлія Баволяк розповіла “Галці“, що для створення інтерактивного музею “Місто і зброя” знадобилося 400 тисяч євро. 360 тисяч євро зі загальної суми — це грантові кошти від європейських партнерів, а з міського бюджету спрямували не більше 40 тисяч євро.
Основну частину суми витратили на ремонт корпусу “Ж” Палацу Потоцьких, адже раніше будівля була в аварійному стані. Зокрема, тут укріпили фундамент, замінили дах, встановили пожежну систему і системи відеоспостереження:
“Музей займає лише частину будівлі. Це десь 120 м², а сам корпус має 400 м². Ремонт проводили не тільки там, де розташований музей, а в усій будівлі. На перший погляд, може здатися, що це маса грошей, а їх не видно. Їх насправді видно, тому що це — основа, яка дозволить працювати далі з іншими відновленими приміщеннями й робити там нові експозиції”, — каже Юлія Баволяк.
Експозиція об’єднує три періоди: час заснування міста, час Першої світової війни та час Другої світової війни. У кожному періоді представлені репліки найбільш відомих видів озброєння. Є точні репліки пістолета, який запалювався кремнієвим запальником, бартки, шаблі та рушниці.
Однак це не класичний музей, адже тут залучені аудіовізуальні ефекти. Віртуальними є архівні картографічні відтворення: давні поштівки, карти, відеоматеріали. Є динамічні анімації, слайдшоу, які представляють кожен з періодів.
Музей багатомовний, тобто екскурсію можна буде послухати як українською, так англійською, румунською і невдовзі польською мовами.
Музей працюватиме щодня з вівторка по неділю, з 10-ї до 17-ї години.
Вартість квитків: 50 грн для дорослих і 20 грн для дітей. Учасники бойових дій, люди з інвалідністю, діти до 5 років – безкоштовно. Екскурсія з групою до 10 людей – 300 грн.
За словами директора Палацу Потоцьких Володимира Гайдара, невдовзі тут з’явиться й сучасна зброя, якою ЗСУ боронить Україну під час повномасштабного вторгнення росії.
Також плануються й інші тематичні локації:
“Поки тут є маленька частина того, що передбачено. Далі буде генеалогічна експозиція роду Потоцьких. Хочемо ще показати місто Станіславів, як оборонне місто в системі оборонних європейських міст. Вже маємо багато напрацювань на цю тему. Ну і музей “Місто та археологія” — це теж один із напрямків, з яким ми наразі працюємо”, — говорить Володимира Гайдар.
Стрічку під час урочистого відкриття музею “Місто і зброя” перерізали мер Івано-Франківська Руслан Марцінків і партнер з Румунії.
Виконавчий директор сучасного регіонального офісу програми “Румунія-Україна” Цезар Грасао зазначив, що цей проєкт подолав багато перешкод — коронавірус і повномасштабне вторгнення, тому він дуже радий, що люди нарешті мають змогу відвідати музей і особисто побачити все, команда експертів та істориків створювала протягом кількох років:
“Є певно іронія в тому, що в умовах повномасштабної війни ми відкриваємо музей зброї. Але тільки в таких місцях насправді має бути зброя — в музеях”, — резюмує Цезар Грасао.
Як писала “Галка” раніше, відкриття музею “Місто і зброя” переносили кілька разів.