В Україні тепер 9 травня святкуватимуть День Європи. Зеленський пропонує відзначати перемогу над нацизмом 8 травня
08 Тра, 2023 09:47
Президент України Володимир Зеленський підписав указ, який запроваджує в Україні святкування Дня Європи 9 травня. Також глава держави подав до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонує зробити 8 травня Днем памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Про це він сказав під час відеозвернення, пише Громадське.
«Ми повертаємо нашій державі чесну історію без ідеологічних домішок. Саме 8 травня більшість народів світу згадує велич перемоги над нацизмом. Саме 8 травня світ вшановує памʼять усіх, чиї життя забрала та війна. Саме 8 травня набрав чинності Акт про беззастережну капітуляцію Вермахту», — зазначив Зеленський.
Президент наголосив, що Україна ніколи не забуде про внесок свого народу в перемогу над нацизмом, і не дасть збрехати, що перемога могла відбутись і без участі якоїсь країни або народу.
«Як тоді ми разом знищували зло, так і зараз ми разом знищуємо аналогічне зло. На жаль, зло повернулося. Хоч агресор тепер інший, у нього та сама мета – поневолення або знищення», — каже Зеленський.
Він додав, що зараз єдність у Європі наближає нас до відзначення першого дня нашого миру.
«І правильно буде разом з усією вільною Європою відзначати День Європи. Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку відзавтра 9 травня ми будемо вшановувати нашу історичну єдність — єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм. Єдність, яка наближає мир», — зазначив глава держави.
Трохи контексту
Наразі в Україні 8 травня відзначають День пам’яті та примирення, а 9 травня — День перемоги над нацизмом. У лютому група народних депутатів запропонувала скасувати святкові дні 8 березня, а також 1 та 9 травня. Тобто парламентарі хотіли залишити лише 8 травня як День пам’яті та примирення.
Заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак у коментарі Громадському розповів, що Україні потрібно відійти від радянських інтерпретацій та підходів до відзначення свят. Однак лише зміна переліку вихідних та святкових днів цю проблему не розв’яже.
За його словами, потрібно змінити систему свят, яка буде охоплювати всі «важливі аспекти української історії, повсякдення та майбутнього». Зокрема Тиліщак згадав, що у 2016 році УІНП розробляв законопроєкт про державні свята, тоді його виносили на громадське обговорення. Але зміни так і не ухвалили.
Тоді Інститут пропонував розділити свята за категоріями: державне свято, день жалоби, пам’ятна дата, професійне свято, скорботний день і традиційне свято. Державні свята пропонували ділити на робочі й неробочі. Тоді теж була пропозиція відмовитися від святкування 8 березня, 1 та 9 травня.