В Україні ростуть полігони сміття розміром з Данію, а наші переробники купують сміття за кордоном

Автор: Турій Роман

24 Jul, 2014 15:15

Поділитись публікацією
В Україні ростуть полігони сміття розміром з Данію, а наші переробники купують сміття за кордоном

В Україні знаходяться тисячі полігонів зі сміттям. За розміром – як територія Данії. Більшу частину цього непотребу можна було б переробити повторно.Водночас компаніям-переробникам сміття бракує, і вони купують його за кордоном. 

Всі ці відходи, які просто гниють в Україні можна було б переребити. Із пластику виготовити теплі флісові светри, із паперу – коробки, скло переплавити в нові пляшки. Але для цього сміття треба сортувати, а Україна досі не навчилася це робити. У великих містах роздільні контейнери де-не-де є, але врешті все захоронять разом. Страждають від цього насамперед українці, які потопають у небезпечних відходах, повідомляють fakty.ictv.ua

Проте компаніям-переробникам сміття бракує, і вони купують його за кордоном. Зараз десь 60% макулатури – це українська. Близько 40% сировини – з Росії, Східної Європи – Польща, Словаччина. Це дорожче на 25%», – каже в. о. головного інженера Київського картонно-паперового комбінату Андрій Науменко. Найвідоміший продукт Київського картонно-паперового комбінату – туалетний папір. Щомісяця його виготовляють по рулону на кожного українця, за сировину – очищена макулатура. Однак підприємство, яке економить енергію і ліси, фактично полює на сміття, співпрацюючи із свідомими споживачами. «Це великі підприємства, гіпермаркети. Там окремо збирається все, ми свої контейнери встановлюємо», – пояснює Науменко.

Державне підприємство, яке мало б піклуватися про роздільний збір та утилізацію сміття у нас є – це Укрекоресурси. Саме йому всі імпортери платять так званий «утилізаційний збір» – авансом за послуги, які майже не отримують. Укрекоресурси не коментують ні про відсоток утилізації, ні про успіхи з організації роздільного збирання сміття.

Найбільша проблема, кажуть представники бізнесу – навіть не у фактичній монополії Укрекоресурсів, а в елементарній відсутності відповідальності – за шкоду довкіллю і бездіяльність чиновників. Через це великий бізнес пропонує впровадити в Україні європейський досвід – аби відповідальність за збирання, сортування і транспортування сміття лягала на самих виробників.