Вароша. Кіпрська Прип’ять

Автор: Вадим Войтик

02 Aug, 2014 12:53

Поділитись публікацією
Вароша. Кіпрська Прип’ять

Покинутий людьми грецький район кіпрського міста Фамагуста – ще одна жертва людської необережності, як Прип’ять чи Поліське в Україні. Лише цього разу мова йде про необережність міжетнічну та міжрелігійну. Найбезглуздішу, як на мене.

Судіть самі. Вже сорок років місто мертве не через техногенну катастрофу чи епідемії. А через штучний конфлікт, який поділив острів Кіпр на дві держави: власне Республіку Кіпр та ніким не визнану Турецьку Республіку Північного Кіпру.

lr-03464

Цю фактично турецьку колонію від Кіпру офіційного відділяють кілометри буфернох зони. Яка, до речі, розділяє навіть столицю острова Нікосію. Останню після Берліна поділену столицю на світовій карті.

lr-02885

lr-03439

Попри всю чисто вже українську ненависть до сепаратистів слід бути справедливими: кашу заварили прогрецькі кіпріоти. Тисячоліттями дві нації жили пліч-о-пліч. Більш-менш стабільний мир продовжився і після проголошення незалежності Кіпру від Великої Британії, яка вміла цементувати власні колонії.

lr-03438

lr-03431

lr-03432

Однак в 1970-х владу в Греції захопили так звані “чорні полковники”. Яким потрібні були перемоги задля відродження величі матінки-Греції. За їх сприяння від влади усунули президента Кіпру, архієпископа Макаріоса. До керма стали прихильники приєднання Кіпру до Греції, “чорні майори”.

lr-02881

lr-02872

Апріорі сильніша Туреччина негайно відреагувала та висадила на ось-ось грецький острів свій десант. У підсумку з північної частини Кіпру потікало все грецьке населення. Ну і навпаки.

Найбільшою ілюстрацією цього поділу і стала Фамагуста.

lr-03474

lr-03465

Вже якось і не віриться, що  до 1974-го це був один з найпопулярніших середземноморських курортів. Хорватія чи тим паче популярна нині Анталія були жалюгідними селами, коли тут вже відпочивали Бріджит Бордо та Елізабет Тейлор.

Найкращі готелі, перша лінія яких і досі вражає, казино, торговельні центри. Розкішні грецькі вілли, найновіший аеропорт. Все це в минулому.

lr-03458

lr-03475

lr-03470

Після вторгнення турецької армії у загалом протурецьку Фамагусту грецький район Вароша було спішно евакуйовано. Один з небагатьох відвідувачів мертвого міста за кілька років писав:

Асфальт на вулицях потріскався від сонячного жару, і посеред дороги ростуть кущі. Зараз, у вересні 1977, обідні столи все ще накриті, у пральнях все ще висить одяг, а лампи ще горять. Фамагуста – місто-привид.

lr-03487

lr-03479

Не зважайте на пляжників. Це єдиний діючий готель на чималому відрізку перфектного узбережжя між турецькою військовою базою та Варошею. Німці та французи відпочивають біля руїн певне в пошуках гострих відчуттів.

lr-03467

Наразі вже все звісно не так. Переконаний, що попри старання турецької армії Вароша пограбована мародерами. Вже зараз ліниві поліцейські хоч і забороняють фотографувати, але роблять це просто з формальностей. Втім, і досі кому-кому, а журналістам прохід у Варошу суворо заборонений.

lr-03447

lr-03427

Кількаразові спроби ООН помирити Кіпр результату не мали. Причому в першу чергу банили ці ініціативи грецькі кіпріоти. Адже будь-яка ініціатива грунтувалась на визнанні певного суверенітету сепаратиської частини. Про те, як воно, бути сепаратистом, я розкажу якось іншим разом.

lr-03435

lr-03442

lr-03445

А от щодо долі Вароші, то перспектив не вбачається. Чинна резолюція ООН говорить:

Attempts to resettle any part of Varosha by people other than its inhabitants as inadmissible.

Тобто засилитись тут можуть лише ті, хто там мешкав. Чого, власне, категорично не допускають турки. Тож Вароша не вмирає, Вароша померла.

lr-03436

lr-03483

lr-03424