Ваші гроші в банку захищено

Автор: Єва Жасминова

14 Жов, 2021 11:24

Поділитись публікацією
Ваші гроші в банку захищено

У 2019 році на замовлення Фонду гарантування вкладів проводилось соціологічне дослідження щодо обізнаності українців про систему гарантування вкладів. Ось декілька цифр: 52% українців не роблять заощаджень взагалі, 22% опитуваних не мають жодного рахунку в банку, включаючи зарплатний, і близько 50 % опитуваних знають про існування системи гарантування вкладів.

Виходить, що близько половини українців не вміють турбуватись про своє фінансове майбутнє, заощаджуючи кошти, а ще більша частина не довіряють гроші банкам.

І все ж, більшість людей турбуються про збереження власних грошей. Та чи у всіх є уявлення як це правильно робити?  Ми розуміємо, що від способу збереження грошей, який ми обираємо, залежить чи вдасться нам їх убезпечити, а ще краще – примножити. Є багато інструментів, які дозволяють нам більш-менш безпечно зберігати власні кошти – це і сейфи, банківські скриньки, депозити, а дехто й досі ховає гроші в банці, закопаній в городі. Але одночасно зберігати і примножувати гроші можна лише поклавши їх на депозит в банку, або в іншій фінансовій установі. Тоді й гроші зберігаються і проценти на них нараховуються. Але ж і з банком можуть статися події, які приведуть його до банкрутства. Чи є механізм, який дозволяє уникнути негативних наслідків від банкрутства фінансової установи?

Для банків так – такий механізм існує. Станом на сьогоднішній день учасниками системи гарантування вкладів та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є всі банки, крім ПАТ «Державний ощадний банк України». Вклади фізичних осіб Державного ощадного банку України гарантуються державою відповідно до статті 57 закону «Про банки і банківську діяльність». Участь банків у Фонді гарантування вкладів є обов’язковою. Цій установі вже більше 20 років і вона є учасником Міжнародної асоціації страховиків депозитів. Як же працює ця система в Україні?

Кожний діючий банк в обов’язковому порядку є учасником Фонду гарантування вкладів і регулярно відраховує до нього внески. Зараз таких банків 70. Перераховані банками  кошти накопичуються у Фонді на випадок банкрутства банківської установи, коли у неї вже немає можливості самостійно розрахуватись зі своїми клієнтами, і виплачуються вкладникам такого банку. Діяльність ФГВФО регламентована законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Зокрема, законом встановлена максимальна гарантована сума виплат вкладникам банку у разі його банкрутства. Зараз це 200 тисяч гривень.

  Також законом визначено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом і відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Фонд гарантує кошти у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Однак кошти за ощадними та депозитними сертифікатами не відшкодовуються.

Водночас, Фонд і далі відшкодовує кошти за іменними ощадними (депозитними) сертифікатами банку, виданими до 30 червня 2021 року.

Вклади гарантуються окремо у кожному із банків. У разі розміщення декількох вкладів в одному банку, гарантується сума всіх вкладів, але не більше визначеного законодавством розміру.

Тож, кожний вкладник банку повинен пам’ятати, що у разі розміщення в одному банку суми до 200 тисяч гривень, його гроші знаходяться в безпеці.

Слід зауважити, що в Україні система гарантування вкладів працює лише для клієнтів банківських установ, які мають відповідну ліцензію, видану Національним банком України. Інші фінансові установи, не є учасниками Фонду гарантування вкладів і збереження коштів, які вкладаються в них, жодним чином не гарантоване.

За час свого існування Фонд виплатив близько 2 мільйонам вкладників збанкрутілих банків понад 95 мільярдів гривень гарантованих відшкодувань. Це красномовно свідчить про те, що варто довіряти ваші кошти банкам, адже це надійний інструмент їх збереження і примноження.