Вчені з’ясували, що мамонти любили довгі подорожі — один з них за життя намотав 70 000 км
15 Сер, 2021 14:40
Вчені проаналізували хімічний склад бивня шерстистого мамонта, щоб визначити, скільки він пройшов за своє життя. І виявилося, що за 28 років той намотав 70 тисяч кілометрів — цього вистачить, щоб двічі обійти Землю по екватору.
Дослідження опублікували у журналі Science, інформує “Галка” з посиланням на “Громадське”.
Шерстисті мамонти — родичі сьогоднішніх слонів, які населяли північні широти в плейстоцені. Бивні мамонта нагадують кільця стовбурів дерев, і за ними можна прочитати історію життя тварини.
Крім того, деякі хімічні елементи, що потрапили в бивні за життя тварини, можуть служити географічними маркерами тих місць, в яких побував мамонт.
За цими даними дослідники з’ясували історію подорожей самця мамонта, який жив 17 тисяч років тому на Алясці. Його останки знайшли біля гірського хребта Брукс на півночі штату.
«Неясно, чи була це сезонна міграція, але цей мамонт пройшов пристойну відстань. У різні періоди життя він відвідав багато районів Аляски, що досить дивно, якщо уявити, наскільки велика ця територія», — розповів один з авторів наукової роботи доктор Метью Вуллер з університету Аляски в Фербенксі.
Дослідники отримали уявлення про подорожі мамонта, вивчаючи різні ізотопи хімічних елементів стронцію і кисню, що містяться в півтораметровому бивні. Потім їх зіставили з картами, що показують розподіл ізотопів на території Аляски.
Виявилося, що за 28 років життя на планеті мамонт подолав 70 тисяч км. Для порівняння, довжина екватора — 40 тисяч км.
Дослідження також вказує на можливі причини зникнення мамонтів. Для тварин, які населяли настільки великі площі, вторгнення лісів на трав’янисті рівнини — природне місце існування мамонтів — представляло додаткові складності. Мамонтам стало складніше добувати їжу, а на них самих частіше стали полювати хижаки.