Ветеран війни та активіст Петро Шкутяк: раджу детально почистити джерела споживання інформації
18 Лип, 2024 10:10
“Галка” розпитує відомих франківців про дезінформацію та маніпуляції. Наші герої розповідають, звідки дізнаються інформацію про події в Україні та як її перевіряють. І дають поради читачам, як вберегтися від російської дезінформації.
У розмові нижче доброволець АТО і Захисник України в час повномасштабного вторгнення росії, франківський активіст і нині ветеран Петро Шкутяк поділився своїм досвідом сприймання і аналізу інформації.
– Звідки дізнаєтеся про новини в Україні та регіоні?
– Часто розповідають про новини друзі та знайомі, стежу за сторінками офіційних структур у фейсбуці. Також дізнаюся про них з телеграм-каналів, які вибираю по рекомендаціях довірених людей.
– Як визначаєте, що є правдою, а що ні з інформації про події навколо, яку отримуєте?
– Я отримую одну й ту ж інформацію з різних джерел, тому вже якось автоматично перевіряється. Люблю, коли в новинах є фактаж, тоді я сам проводжу якийсь аналіз. Перевірка побудована на моєму особистому досвіді і моїх знаннях. Я дозволяю собі на основі фактів робити певні висновки.
– Чи помічали ви вплив дезінформації на себе та своє оточення в час повномасштабної війни?
– Наразі в наших реаліях є така річ, як інформаційна війна. Основним її елементом є дезінформація. Вона відбувається постійно і стосується кожного.
Для мене це зрозуміло, тому я постійно моніторю новини, ніколи не сприймаю жодної інформації, яку не перевірив. А людей, які поширюють постійно такі незрозумілі новини, вже давно немає в моєму оточенні. Своє оточення я постійно чищу. Може, це і неправильно, але для збереження своїх ресурсів та здорового глузду, я вважаю, це потрібно.
– Навколо чого зараз найбільше брехні, на вашу думку?
– Напевно, щодо мобілізації, війни і політики.
– Як порадите вберегтися від російської дезінформації?
– Я можу порадити не сприймати “хайпи”. Треба отримувати інформацію від людей, яким довіряють, людей, які мають досвід, людей, які мають розуміння. Людей, які мають реальні заслуги, а не будовані на “хайпах”.
Треба також твердо стояти на землі, бути приземленими. Відійти від усвідомлення, вже до розуміння тих глобальних ситуацій, які зараз відбуваються. І не зіставляти це з побутом, який у кожного виникає сьогодні. Вже в українців має бути чітке розуміння, хто є ворогом. І що кожному треба робити все, що він може.
Також раджу знаходити час, щоб обмежитись на певний час від новин. Якщо це важко, то зібрати всі ресурси і детально почистити джерела споживання інформації.
Читайте також: "Син свого батька": Петро Шкутяк відверто розповів про старт політичної кар'єри та війну на Сході України (ВІДЕО)