Від 3 до 9 грн: “Галка” перевірила по чому купують яйця бюджетні заклади Прикарпаття
10 Лют, 2025 12:00
“Галка” вирішила знову дослідити, по чому купують яйця навчальні та лікувальні заклади Івано-Франківської області. Також ми перевірили постачальників цього продукту та знайшли дещо цікаве.
1. Це ж було вже!
Два роки тому, у січні 2023 в медіа з’явилася інформація, що Міністерство оборони закуповує харчі для військовослужбовців у двічі-тричі дорожче, ніж у магазинах Києва. Зокрема вся країна почула про “яйця по 17”.
Після відмазок чиновників і численних перевірок міністра Резнікова відправили у відставку, а його заступників та постачальників затримали правоохоронці. Судячи з останніх новин слідство досі триває.
Своєю чергою рік тому “Галка” перевірила, по чому купували яйця бюджетні заклади Прикарпаття у 2023 році та в січні 2024. Сенсацій ми не знайшли, хіба за винятком тої обставини, що і найдешевші (по 4,0 грн за штуку) і найдорожчі (по 8,01 грн) яйця купували установи Верхнянської сільської ради Калуського району.
Середня ціна яєць в супермаркетах на той час складала 5,79 – 5,96 грн за штуку.
2. І що тепер?
За січень 2025 року на цей продукт витратили близько 8 млн грн. Ми знайшли 190 договорів від 169 замовників. Це суттєво більше, ніж у січні 2024 року (128 лотів на 4,5 млн грн).
В середньому за яйце платили 5,92 грн. Але це в середньому.
Одну з найдорожчих (в контексті ціни товару, – авт.) угод уклала Єзупільська міська лікарня з підприємцем Миколою Іванишиним. Договір вартістю 86,4 тис. грн було укладено 22 січня 2025 року.
Генеральна директорка Ганна Худяк погодилася не лише з ціною в 9 грн за одне яйце, але й з можливістю подальшого перегляду ціни (п. 2.4. договору).
Також по 9 грн купував яйця Комунальний заклад “Центр надання соціальних послуг” Галицької міської ради. По 8,89 грн витратив за один білково-жовтковий продукт садок “Ластівка” із с. Хімчин Косівського району.
Натомість лише 4,00 грн заплатив за одне яйце Яремчанський ліцей №1, садок “Гуцулочка” зі Старих Кутів та щойно згаданий “Центр надання соціальних послуг” з Галича. (Постачальником для Центру стала та сама підприємиця, що продала яйця по 9 грн. Договори, спочатку за вкрай низькою, а потім за рекордно високою ціною укладені з інтервалом в тиждень, – Авт.)
Ба більше, а точніше менше: лише 3,88 за штуку вартували яйця для Івано-Франківського Центру інфекційних захворювань та мінімальні у цьому сезоні 3,80 грн для Надвірнянської центральної районної лікарні. (Ми спеціально перевірили – в обидвох цих випадках йдеться про столове куряче яйце першої категорії, – Ред.)
3. З торгами і без
За свіжими даними сайту Мінфін роздрібна ціна яєць першої категорії в середньому коливається від 6 до 6,65 грн за штуку. В мережі “Сільпо” яйця цієї ж категорії можна знайти приблизно за ті ж гроші.
Придбання товару значними партіями, навіть з доставленням, мало б впливати на ціну. Що можна побачити на великих угодах. За обсягами закупівлі січня у лідерах заклади обласної ради.
Власне тут і закований секрет великої ціни: законодавство передбачає, що закупівлі товарів, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, здійснюється шляхом застосування відкритих торгів та/або шляхом використання електронного каталогу.
Ця процедура називається “запит ціни пропозицій“. Замовник через Prozorro Market оголошує запит на товар певної категорії, далі система розсилає повідомлення всім постачальникам, хто в ній акредитований.
Після закінчення строку подання система автоматично оцінює подані пропозиції та обирає найвигіднішу. У разі подання постачальниками пропозицій з однаковим значенням ціни економічно вигідною визначається пропозиція, яка була подана раніше.
Електронну систему закупівель можуть використовувати всі замовники, незалежно від очікуваної суми угоди. Але правом придбати товар за дійсно вигідною ціною, якщо це не вимога закону, користаються одиниці.
За січень запитом ціни на яйця через Prozorro Market здійснили лише 14 замовників, з шестеро зробили це добровільно: Косівська та Надвірнянська районні лікарні, Рожнятівська лікарня, Снятинський міський відділ освіти, франківський садок Карпатська казка та Матеївецька сільська рада.
У підсумку середня ціна яйця, яке купували без торгів чи запиту, за прямими договорами в обраного самим замовником постачальника, становила 6,02 грн. Натомість яйця, придбані через Prozorro Market, у середньому вартували 4,75 грн. Відчуваєте різницю?
4. Яєчні магнати
Залишається подивитися з ким власне уклали згадані вище 190 договорів. Це 75 постачальників, переважно фізичні особи – підприємці.
Таблиця не зовсім точно відображає реальну картину, оскільки деякі “яєчні магнати” працюють через кількох суб’єктів господарювання. До прикладу у №10 в рейтингу ФОП Тараса Кирничука та ФОП Тетяни Кирничук, яка вже уклала три угоди на 189 тис. грн однакова адреса реєстрації.
Лідерка списку, ФОП Іванна Стефуришин, перебуває в певних стосунках з №9 у цьому рейтингу ФОП Андрієм Стефуришиним.
Об’єднує їх не лише спільне прізвище. За даними аналітичної системи YouControl вони обидвоє мають стосунок до нерухомості по вул. Двірській у с. Крихівці, а пані Іванна зазначає телефон пана Андрія у контактах при укладанні угод.
Про Іванну Стефуришин ми вже згадували в нашому розборі про постачання риби як про активну учасницю закупівель харчової продукції для дошкільних навчальних закладів Івано-Франківська.
За останній рік ця підприємиця уклала 185 договорів загальною вартістю в понад 12 млн на постачання продуктів. Пан Стефуришин за той самий період – 103 угоди на 3,5 млн грн, всі без тендеру.
До речі, попри домінуюче становище на ринку (20% контрактів), підприємці Стефуришини охоче диверсифікують цінову пропозицію залежно від вимог замовника. З 13 угод, які ми дозволили собі вважати їх спільним здобутком дві конкурентні, що мало наслідком вочевидь ринкову ціну на яйця.
Замість резюме
“Відкриття”, яке ми зробили при аналізі інформації про закупівлі яєць, старе як сама корупція:
Проведення публічних торгів, навіть у їх найпростішому варіанті – запит цінової пропозиції, радикально впливає на ціну та економить кошти платників податків.
Задля спортивного інтересу ми спробували уявити різницю у витратах на закупівлях яєць закладами Івано-Франківської міської ради. За січень ми знайшли 25 таких угод на загальну суму в 1,5 млн грн. (Це очевидно не все, адже більша частина закупівель продуктів для закладів освіти й охорони здоров’я проводиться як кейтерінгові послуги, – Ред.)
З усіх замовників лише садок “Карпатська казка” вирішив провести процедуру запиту цінової пропозиції. Як наслідок – саме він закупив яйця за найнижчою ціною у 4,5 грн.
Якщо уявити, що всі заклади провели б ринкові торги, з високою ймовірністю ціна яєць була б такою і за іншими угодами.
Іншими словами проведення конкурентних закупівель тільки у 25 закладах, лише на яйцях і лише за один місяць могло б дати економію в півмільйона гривень. Перерахувати цю суму в дронах можете самостійно.
Читайте також: Рибний день: хто, яку і почому постачає рибу в заклади Прикарпаття, – розбір “Галки” (ДОПОВНЕНО)