Від волонтерської ініціативи до громадської організації: рік змін у франківській “Крамничці доброти” (ФОТО)

Автор: Соня Грейда

21 Лют, 2025 15:44

Поділитись публікацією
Від волонтерської ініціативи до громадської організації: рік змін у франківській “Крамничці доброти” (ФОТО)

Ініціативу “Співдія. Одяг” запустили взимку 2022 року. І за три роки роботи задум збору і поширення безкоштовного одягу для переселенців та вразливих категорій населення в Івано-Франківську пройшов шлях від волонтерського проєкту до офіційної громадської організації. Простір не лише змінив локацію, але й розширив спектр своєї діяльності, запустивши нові соціальні проєкти.

Про переїзд, ритм роботи, виклики та завдання у “Крамничці доброти” Галці розповіла заступниця координаторки Марія Грижак й волонтерка Анна Климовець.

Новий дім для добрих справ

На початку 2025 року “Крамничка доброти” здійснила свій третій переїзд. Хоча зміна локації була вимушеною через продаж попереднього приміщення, команда сприйняла це як можливість для розвитку.

“Насправді, це вже третій переїзд, тому він був досить… по-перше, несподіваним. Звісно, як і будь-який переїзд, він вимагав досить багато сил. Та в підсумку все відбулося швидко та успішно”, – розповідає заступниця координаторки Марія.

Нове приміщення виявилося більш функціональним:

“Воно досить хороше виявилось, бо світле. Тут красиві світлі стіни, хороше освітлення, більша площа, ніж на попередньому приміщенні, тому воно більш комфортне для використання”, – додає Марія.

Статистика допомоги: масштаби зростають

За 2024 рік “Крамничка доброти” прийняла 4638 відвідувачів. Попри те, що початок 2025 року був ускладнений двотижневим переїздом, за неповний лютий хаб вже відвідало понад 200 людей.

“У зимовий період до нас приходить близько 30 людей щодня, але буває і більше. Влітку кількість відвідувачів зростає до 70 осіб. Ми вже прослідкували цю сезонність”, – зазначає Марія Грижак.

Розширення цільової аудиторії та нові правила

Суттєво змінився склад відвідувачів “Крамнички доброти”.

“За останні місяці до нас почало набагато більше звертатися місцеве населення, місцеві вразливі категорії. Раніше у нас практично стовідсоткове відвідування було від внутрішньопереміщених осіб. Зараз це співвідношення дещо змінилося”, – пояснює Марія.

Важливою зміною стало зняття обмежень на кількість речей.

“Зараз у нас взагалі обмежень немає. Як дорослі можуть взяти безлімітно на себе, так і на дітей можна брати нелімітовано”, – підкреслює дівчина.

Оновлена команда та новий хвостатий волонтер

Волонтерська команда зросла до 11 постійних учасників. Особливим членом команди став пес Боря, який створює позитивну атмосферу в просторі.

“Це Боря, він зі мною і на Урбан-рух колись ходив. Він взагалі багато куди ходить, дуже активний, любить людей, і люди його люблять. Діти в захваті, чухають його, граються з ним”, – розповідає власниця Борі, волонтерка Анна Климовець.

Анна ділиться своїм досвідом:

“Мені подобається з людьми працювати, реєструвати людей не складно, допомагати, щось підказувати теж не складно. Я просто люблю спілкуватися і мені це дуже подобається.”

Фінансові виклики та пошук підтримки

Фінансове питання залишається актуальним для організації.

“Нам далі допомагають місцеві підприємці, плюс донати від людей. Зараз, на новому приміщенні, ми шукаємо донати на оплату як комунальних послуг, так і оренди приміщення”, – розповідає Марія Грижак.

Організація запустила постійне посилання-збір на Monobank та шукає 100 постійних донорів для забезпечення стабільного фінансування:

“Ми хотіли б знайти для нас постійних донорів, нехай це буде 100 постійних донорів, щоб ми мали якусь сталу підтримку.”

Від ініціативи до громадської організації

Восени 2024 року відбулася важлива трансформація.

“Минулого року, коли ми з вами спілкувалися, ми були в статусі ініціативної групи волонтерів. А з осені 2024 року ми вже набули офіційного статусу громадської організації. Тепер ми називаємося Громадська організація “Шухляда”, і “Співдія одяг” є нашим основним проєктом”, – розповідає Марія.

Соціальні проєкти: боротьба з ейджизмом

Важливим досягненням організації став фотопроєкт “Proud of You” для жінок 60+.

“З червня по листопад 2024 року ми організовували фотопроєкт для жінок 60 плюс. У листопаді у нас була виставка, яка була покликана привернути суспільну увагу до проблеми ейджизму”, – пояснює координаторка.

У проєкті взяли участь дев’ять жінок, найстаршій з яких 78 років. Біля фотопортретів розміщувалися короткі життєві історії учасниць. Виставка експонувалася не лише в Івано-Франківську, але й у Харкові.

Плани та мрії на майбутнє

“Мрії, звичайно, як завжди, грандіозні, – ділиться Марія Грижак. – Ми би дуже хотіли мати власне велике приміщення, щоб над нами ніколи не було більше загрози переїздів, якихось додаткових стресів, які з ними пов’язані.”

У планах організації — відновлення майстер-класів у спеціально обладнаній кімнаті та створення простору для самостійного ремонту одягу:

“Ми хочемо, щоб людина могла прийти і скористатися нашою швейною машинкою, зробити те, що їй необхідно.”

Актуальні потреби

Найбільш затребуваними у просторі залишаються:

  • Речі великих розмірів, особливо чоловічий одяг
  • Памперси
  • Постільна білизна
  • Засоби гігієни

“Тенденція допомоги від місцевих жителів зберігається. Я би навіть сказала, що розширюється. Набагато більше місцевих людей приходять, приносять речі”, – зазначає Марія.

Зворушливі історії допомоги

Марія Грижак поділилася однією з багатьох зворушливих історій:

“На початку зими до нас прийшла старша подружня пара. Чоловік високий, тобто на нього складно знайти речі, особливо в холодну пору року. І в нас якраз тоді з’явилася нова зимова чоловіча куртка. Вона підійшла ідеально… Настільки мало з одного боку потрібно для щастя, щоб просто мати теплу річ, яка буде тебе гріти в цю пору року.”

“Крамничка доброти” працює за адресою: вулиця Мулика, 10, з 11:00 до 15:00 у понеділок, середу та п’ятницю. Всі охочі можуть долучитися до підтримки організації чи стати донором через соціальні мережі та за посиланням.

Читайте також: “Крамничка доброти”: як в Івано-Франківську працює магазин безплатного одягу (ФОТО)