Відчути мистецтво через дотик: у Франківську представили арткаталог для людей з порушеннями зору (ФОТО)
27 Вер, 2024 12:20
26 вересня в Івано-Франківському краєзнавчому музеї презентували тактильний арткаталог “Побачити скарби разом”, створений для незрячих та людей з порушеннями зору.
Про це пише “Галка” з презентації.
Проєкт “Побачимо скарби разом” відкриває нові можливості для незрячих і слабозорих завдяки використанню мультисенсорних методик, таких як тактильні моделі, аудіоописи та сучасні технології.
Один з ініціаторів проєкту Валерій Твердохліб, особливо підкреслює його унікальність і важливість для людей з порушеннями зору. Адже у межах проєкту відібрали 24 артефакти з музейної колекції, серед яких ікони XVIII–XX століть. Зображення цих ікон адаптовані для тактильного сприйняття, дозволяючи незрячим вивчати форми та деталі творів через дотик.
“У цьому арткаталозі представлені найкращі зразки галицького іконопису, які є надзвичайно цінними для Галичини, Франківщини та всього українського мистецтва”, — зазначив Валерій Твердохліб.
Однією з важливих особливостей цього каталогу є те, що в його створенні брали участь самі незрячі люди. Андрій Сметаніков, який від народження не бачить, стверджує, що з кожним доторком та коментарями авторів складалось ясніше бачення самої картини.
“Коли вперше торкнувся каталогу, відчув змішані почуття. Відкривається новий, незвіданий світ творчості та іконопису. Звісно, це не те саме, що дивитися власними очима, але рельєфна картина дає можливість відчути багато нового”, – ділиться Андрій Сметаніков.
Кожна сторінка каталогу має позначення масштабу, а за допомогою QR-кодів відвідувачі можуть перейти до тифлотеки та прослухати аудіоописи ікон голосом акторки театру та кіно, народної артистки України Ірми Вітовської.
Загалом надруковано 50 примірників арткаталогу, які передадуть громадам, спеціалізованим бібліотекам та навчальним закладам.
Читайте також: Всіх охочих кличуть на зустріч з франківським реставратором Валерієм Твердохлібом (РЕЄСТРАЦІЯ)