Відновлення галицьких традицій й поліграфія: у Франківську презентували проєкти, реалізовані молоддю громад (ФОТО)
27 Чер, 2024 14:40
27 червня у Франківську завершилась програма UPSHIFT, що впродовж року допомагала 29 командам молоді реалізовувати різні проєкти у громадах області.
Про це пише Галка з місця події.
Керівник організації “Між іншим” та координатор програми UPSHIFT в Івано-Франківській області Владислав Соха каже, що основна мета заходу – познайомити учасників програми між собою та презентувати їх успіхи.
“Ми хочемо, щоб вони між собою утворили спільноту і потім робили спільні проєкти. Також важливо дізнатися, які в команд є запити на майбутнє, щоб допомогти їм втілювати надалі ці проєкти”, – каже Владислав.
Суть програми полягала в тому, щоб надати простір і можливості для втілення прогресивних ідей молоді. На кожну команду в середньому виділили по 80 тисяч гривень та надали менторський супровід, який тривав близько 9 тижнів. Команди могли спробувати втілити будь-яку свою ідею, яка розв’язує певні проблеми в громаді.
“В нас є одна команда, яка втілила свою підприємницьку ідею. Вони зробили поліграфію та друкують тепер на текстилі. Вони проводили тренінги по підприємництву для молоді. Та й загалом, у нас проводилися тренінги про гендерну рівність, про екологію, про секс-просвітництво, чи статеву освіту”, – розказує Владислав.
Загалом на підтримку проєктів залучили понад 1 мільйон 444 тисячі гривень.
Наталя Кадук – одна з учасниць проєкту. Її команда називається “Квінтет”, туди входить чотири дівчини, родом зі Старобогородчанської громади. Протягом року команда відновлювала галицькі традиції.
Перше, чим дівчата зайнялися – зібрали старше покоління мешканців громади, які за чашечкою кави розповідали історії, як вони колись розважалися, які мали традиції, як розвивалися та як збиралися разом.
“Ми дуже багато чого дізналися тоді, отримали масу корисної інформації та дуже багато підтримки від них. Вони сказали, що в будь-який момент ми можемо кликати їх і вони допоможуть та підкажуть. Тоді ж ми отримали нові зв’язки, з ким можна співпрацювати”, – каже Наталя.
Перший організований дівчатами захід – вечорниці. До них залучили учнів місцевої школи та мешканців громади.
“Ми отримали фідбек від людей. Вони просили ще, бо їм це сподобалося. А після цих театральних вечорниць ми організовували “вечірочку”, це вже були справжні вечорниці: ми включали українську музику, домовилися з музиками. Молодь розважалась, раділа, згуртовувалась, це було дуже круто”, – пригадує дівчина.
Також під час вечорниць відтворювали обрядові танці предків й співали українські пісні, більшість з яких є забутими. Після вечорниць дівчата зібрали людей для спільної коляди. На ній використовували музичні інструменти, які отримали за допомогою цього проєкту. Також дівчата проводили вечір фільмів на історичну тему. А нещодавно, на свято Купала, вони організовували автентичне святкування.
“Дівчата плели віночки, діти дивилися фільм просто неба, пов’язаний з цією темою, ми розпалили велику ватру, молодь танцювала, співала, до нас приєднувалися старші люди. Це було дуже атмосферно і класно. Дівчата пускали на воду віночки, а хлопці їх ловили з іншої сторони. Під час цього ми навіть зібрали 5 тисяч на ЗСУ”, – ділиться Наталія.
Всі проєкти створені в межах програми UPSHIFT, яку в Івано-Франківській області реалізовує “МІЖ ІНШИМ” за підтримки ЮНІСЕФ.