«Відстоюють авторське право»: У Франківську архітектори вийшли на протест проти законопроекту №5655 (ФОТО)
16 Лис, 2021 13:20
Українські архітектори вийшли на протест проти законопроекту №5655 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності”.
Читайте також: Цьогоріч у палаці Потоцьких проведуть археологічні розкопки
До всеукраїнської акції сьогодні, 16 листопада долучились прикарпатці, які зібрались на протест перед Івано-Франківською ОДА, пише “Галка“.
«Так складається, що і творча спільнота мусить підніматися і мусить своє слово видавати назовні, це люди, які зазвичай інтроверти. Якщо вже творчі люди вийшли на вулицю, значить є вагома причина. Ця причина в тому, що попри і так складну ситуацію в містобудуванні в Україні, це все може ускладнитися прийняттям дуже суперечливого і проблемного законодавства, в першому читанні прийняли закон під номером 5655. Крім суто формальних моментів, де вилучені архітектурні терміни, які мали б там бути, у цьому законі закладені бомби сповільненої дії. Є посягання на авторське право. Суть в тому, шо майнові авторські права можуть передаватись. Тобто якщо замовник будівництва замовив проект в архітектора, він його забирає і авторські майнові права переходять на забудовника. Коли він захоче внести якісь зміни, він легко може їх внести без участі та згоди автора», – розповідає директор комунального підприємства “Простір інноваційних креацій “Палац” Володимир Гайдар.
Участь у протесті взяли понад три десятка франківців, вони вийшли із плакатами «За справжню містобудівну реформу», та «Архітектура без архітектора – місто без обличчя».
«Містобудування – це загальне питання і робота для людей, для громади. Прийняття цього закону приведе до того, що забудова населених пунктів різко погіршиться. В сьогоднішньому законі в «архітектури місцевої» забирають любі повноваження: розробки містобудівної документації і видачу містобудівних умов і обмежень. Я вважаю, що архітектор має впливати і контролювати будівництво, а цим законом нівелюється це право», – вважає заступник голови правління обласної організації національної спілки архітекторів України Микола Капак.
Архітекторка з Долини Лідія Манюк розповідає, що прийшла на цей протест, бо є загроза її роботі.
«Я працюю в цій сфері більше 18 років. Всі умови проєктування раніше були чітко визначені, а цей проєкт перекреслює всю архітектурну діяльність у містах. Особисто я стикалась з такими проблемами: коли ми заходимо в програму «Дія» і реєструємо повідомлення, наприклад для забудовника, то випливає таке віконечко «права архітектора» і авторське право може передаватись замовнику. Я вважаю, що це неправильно. Коли архітектор створив свій проєкт, він має авторське право і ніхто не має права без його відома вносити різні правки чи змінювати проєкт. Зараз в цьому законі це все перекреслили», – каже архітекторка Лідія Манюк.