“Відтік персоналу був і до війни”: у Франківську бізнесмени говорили про майбутнє профтехосвіти (ФОТО, ОНОВЛЕНО)
12 Гру, 2024 18:18
12 грудня у Франківську обговорювали майбутнє професійно-технічної освіти. Місцеві підприємці відверто говорили про кадрову кризу та шляхи її подолання.
Про це пише Галка з місця події.
Юрій Дубас, директор компанії “Уніплит”, яка об’єднує кілька підприємств деревообробного напрямку, розповів про болючу проблему дефіциту кадрів:
“Ще до війни ми спостерігали відтік персоналу, особливо в літні місяці, коли люди їхали на сезонні роботи до Європи”.
Підприємство ще у 2015 році створило власний навчальний центр, щоб розвʼязати кадрове питання зсередини. Отримали ліцензію на навчання за 30 професіями, включно зі суміжними.
Співзасновник ТОВ «Франківськ Дім Буд» Степан Руднянин підкреслив, що успіх можливий лише в команді, яка створює не лише робочі місця, а й середовище для молодих спеціалістів.
“Наше спільне завдання – зберегти умови, щоб таланти працювали в Україні”, – наголосив він.
Керівник ТОВ “Лідс Інжиніринг” Роман Єжак розповів про унікальний підхід до кадрового питання. Вони активно залучають ветеранів війни, даючи їм можливість перекваліфікуватися.
“Навчити людину професії ліфтового монтажника – це рік-два, а то й три роки. Це висока відповідальність”, – пояснив підприємець.
Станіслав Онищук з першого добровольчого хірургічного шпиталю БРАСС поділився їхнім підходом. Вони запропонували навчати військових, які перебувають на лікуванні, новим професіям.
“Частина поранених повернеться на фронт, частина підуть в цивільне життя. Ми плануємо навчати їх керувати безпілотними системами, комп’ютерному дизайну чи чомусь іншому, прямо під час реабілітації”, – розповів Онищук.
А директор ТОВ «Житлово-експлуатаційне будівельно-виробниче підприємство «МЖК
Експрес-24» Олекса Салига відверто розповів про критичну ситуацію в будівельній галузі. Він пояснив, що компанія зосередилася виключно на розпочатих об’єктах, за нові – поки не береться:
“Ми призупиняємо роботу. Причина – ми закінчили об’єкти, розпочаті чотири-п’ять років тому, і постало питання про нові проєкти. Кожного дня з’являється працівник, який одразу потрапляє до ТЦК”.
ОНОВЛЕНО. У МЖК-24 уточнили, що призупиняють роботу над новими проектами у 2025 році. Основний фокус уваги залишається реалізація тих об’єктів, які вже в роботі (завершення будівництва та здача будинків в експлуатацію). “Попри складну ситуацію з фаховими працівниками, ми намагаємось виконати, взяті перед інвесторами, зобов’язання. Попри те, ми з проектантами працюємо над підготовкою нових проектів, які ми однозначно реалізуємо згодом”, – повідомили у компанії.
Натомість Вікторія Нагорна з компанії “Благо” презентувала власні антикризові рішення. Компанія розробила унікальні посібники для перенавчання працівників, створила власні навчальні центри та активно співпрацює з професійними училищами.
“Зараз у нас на практиці понад 40 студентів різних професійних училищ — від зварників до електриків”, – наголосила вона.
Член правління Прикарпатського промислового кластера, комерційний директор групи компаній «MOTOPIMПEKC» Віктор Скрипніков підкреслив критичну потребу в робітничих кадрах:
“На найближчі три роки нам потрібно близько 470 фахівців різних спеціальностей – від операторів верстатів до швачок”.
Він також запропонував створити регіональні центри перепідготовки, зокрема в Калуші.
Власниця та CEO “Gaptuvalnya” Наталія Гергелюк акцентувала увагу на необхідності змінити підхід до профорієнтації:
“Треба не просто популяризувати престижність освіти, а показати, що робітничі професії є необхідними та високооплачуваними”.
Директор Івано-Франківського учбово-виробничого підприємства УТОГ Ігор Остяк поділився досвідом підприємства, яке працює людьми з інвалідністю, демонструючи, що професійна підготовка може бути інклюзивною.
“Ми довели, що люди з особливими потребами можуть бути висококласними фахівцями”, – запевнив він.
Всі спікери були одностайні: профтехосвіта потребує термінової реформи. Юрій Дубас підмітив:
“Роками створювався міф, що успішний лише той, хто має диплом про вищу освіту. Насправді зараз на робітничих професіях можна заробляти більше, ніж в офісах”.
Учасники дійшли думки, що необхідна тісна співпраця держави, бізнесу та освітніх закладів для створення ефективної системи професійної підготовки кадрів. Головне завдання – не лише навчити, а й забезпечити робочими місцями та гідною заробітною платнею.
Форум відбувся у рамках міжрегіонального проєкту «Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу», що реалізовується Міністерством економіки України в партнерстві з ГО «Розвиток бізнес-сектору України» за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Зміцнення громадської довіри (UCBI)”. Його мета – розширити співпрацю підприємців з центрами профтехосвіти ДСЗ та створити передумови для відновлення ринку праці.
Читайте також: 6 проєктів отримають гроші за результатами другого туру «Ґрантів Теплого міста» (ФОТО)