“Вільна країна — вільні студенти”: у Франківську студенти-медики протестували проти змін моделі інтернатури (ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

25 Бер, 2024 21:39

Поділитись публікацією
“Вільна країна — вільні студенти”: у Франківську студенти-медики протестували проти змін моделі інтернатури (ФОТО)

У 2024 році Міністерство охорони здоров’я України вводить реформу щодо інтернатури студентів-медиків. Проєкт передбачає зміни у розподілі та зарахуванні в інтернатуру, збільшення кількості медзакладів, в яких може здійснюватися працевлаштування та практична підготовка інтернів.

З цим не згодні студенти-державники, пише “Галка” з мирного мітингу під стінами Івано-Франківського медуніверситету.

З новою реформою студенти не матимуть можливості самостійно обирати місце для проходження інтернатури. Студентка франківського медуніверситету Ірина каже, що частина викладачів їх підтримує, бо вважають, що це порушення прав людини:

“У нас є свої мрії, цілі та амбіції. Ми йшли сюди на певних умовах, які змінюють за два місяці до розподілу. 11 квітня мають прийняти цей законопроєкт. Тобто, у травні у нас має бути КРОК, у червні — розподіл”, — каже Ірина.

“Колись студент-державник міг відмовитися від державного місця. Виплатити гроші за навчання, тобто “борг перед державою” й піти на інтернатуру, самостійно обираючи собі спеціальність.

А цей законопроєкт, що готується, націлений на те, щоб студент-бюджетник не мав самостійного вибору або ж дуже вузьку можливість. Зараз розподіл відбуватиметься з урахуванням того, де інтерн більше буде потрібен. Наприклад, якщо є необхідність у сімейному лікарі у Донецькій чи Запорізькій області, то відповідно нас мали б відправляти туди”, — додає студентка Катерина.

Після акції зі студентами зустрілася адміністрація університету.

Переможець виборів ректора ІФНМУ, декан одного з факультетів Роман Яцишин каже, що не знає, чому зараз студент-державник не може відмовитися від державної інтернатури й піти на контрактну.

“Мені у Міністерстві пояснили, що держава платила за вас (йдеться про студентів-державників — ред.) гроші. Це 64 тисячі у рік. Зараз, під час війни, держава хоче скерувати вас туди, де на їхню думку, ви маєте працювати. Не ми вас скеровуємо, тому я не можу відповісти на це питання. Ні ми, ні ви не знаємо, які місця будуть, але я можу твердо вам сказати, що це буде прозоро”, — каже Роман Яцишин.

Своєю чергою дирекція післядипломної освіти університету підготувала лист до Міністерства охорони здоров’я з пропозиціями до законопроєкту, оскільки також бачить проблемні моменти у запропонованій моделі. Відтак університет просить:

  • Чітко розмежувати умови вступу на інтернатуру для інтернів, які будуть навчатися за бюджетні та інтернів, що навчатимуться за кошти фізичних та юридичних осіб.
  • Передбачити можливість проходження інтернатури для випускників, які навчаються за державним замовленням та відмовилися від отримання пропозицій пройти інтернатуру у поточному році, за контрактною формою.
  • Згідно зі законопроєктом, хто візьме державну інтернатуру, то буде на тому місці працювати. З одного боку, на думку адміністрації, це є плюсом, а з іншого, не завжди така можливість працевлаштування є реальною. Тому просять переглянути й цей пункт. 
  • Чітко у законопроєкті вказати назву документа, що засвідчує рівень володіння державно мовою.
  • Вказати умови переведення з однієї бази інтернатури на іншу інтернів, які навчаються за кошти фізичних та юридичних осіб.
  • В положені необхідно врегулювати особливості навчання для випускників, які навчалися до 2021 року, для випускників, які завершили навчання у 2022-23 році і для випускників 2024 року, оскільки в кожного є свої особливості. 
  • Залишити термін інтернатури за спеціальністю фізична та реабілітаційна медицина на два роки. За новою моделлю інтернатури її пропонують збільшити до трьох.

“Ми спільно можемо внести пропозиції. Ви також вільні у своїх пропозиціях на сайті МОЗ до 11 квітня, поки йде обговорення”, — каже директор навчально-наукового інституту післядипломної освіти Любомир Пелехан.

Читайте також: Роман Яцишин офіційно став ректором Івано-Франківського національного медичного університету