Вітамін D – як отримати найбільше користі

31 May, 2023 17:55

Поділитись публікацією
Вітамін D – як отримати найбільше користі

Від кількості роздрібненої інформації про цю надважливу поживну речовину голова може піти обертом – настільки складно все це систематизувати й запам’ятати. Тому ми зібрали для вас найбільш поширені запитання про вітамін D і тільки компетентні відповіді на них.

Чи обов’язково вживати вітамін D разом із їжею? В яку пору дня він буде найефективнішим?

Як відомо, це жиророзчинний вітамін, тому найбільше користі він принесе одразу після їжі, не позбавленої жирів. Це допоможе нутрієнту засвоїтися швидше і ефективніше. Ідеальний варіант –  перша половина дня: сніданок, або ж обід. Цю рекомендацію науковці обґрунтовують тим, що вітамін D активізує нервову систему, що може викликати перезбудження та безсоння. Це найбільш помітно демонструють жваві дитячі організми. Тому не варто вживати вітамін D після вечері.

Чи є нутрієнти, що не поєднуються з вітаміном D?

Вітамін D здатен знівелювати дію вітамінів A та E. Тому їх вживання буде доцільно розвести в часі. D – окремо, A й E – можна разом, окремо від вітаміну D. Але з ним добре поєднуються кальцій та фосфор, більш того, D допомагає цим мікроелементам всмоктуватися системою травлення.

У якій формі краще купувати вітамін D?

На цей день існує з півдесятка форм випуску вітаміну D. Нам пропонують його у формі таблеток, капсул, крапель, жувальних цукерок і навіть спрею. Найпопулярніші форми – таблетки й капсули – відрізняються тим, наскільки швидко організмом почне засвоювати вітамін. Вітамін D в капсулах розчиняється за кілька хвилин, речовина одразу потрапляє в середовище травлення. А ось таблетка “танутиме” з годину, весь цей час вивільнюючи нутрієнт малими порціями.

Яка максимальна денна норма вітаміну D?

До пандемії коронавірусу науковці рекомендували дозу від 4000 до 6000 МО (міжнародних одиниць). Цього було достатньо для підтримання того рівня речовини в організмі, який був необхідний для забезпечення всіх відомих функцій. Але на піку пандемії медики почали вживати від 10 до 20 тисяч МО з метою максимального зміцнення імунітету. Втім, без спостереження лікаря не рекомендується вживання вітаміну D в кількостях понад 20 000 МО. Проте, є дані досліджень, які довели, що для дорослої людини побічні ефекти може викликати щоденна доза в розмірі 50 000 МО за умови, що ця кількість надходила в організм упродовж трьох місяців (дослідження Університету медицини штату Арканзас, UAMS).

Чи є різниця між вітамінами D і D3?

Загальне поняття “вітамін D” – це спільний, дещо поверхневий термін для позначення речовини, що регулює організмі метаболізм кальцію і фосфору. А якщо вже заглибитися, то на ринку фігурують дві форми вітаміну D: эргокальциферол (D2) і холекальциферол (D3). D2 наш організм отримує лише з їжею, чи як доповнення до неї, в той час як D3 може мати ще одне джерело проникнення в організм. Він виробляється нашою шкірою за допомогою сонячного проміння. В якості харчового доповнення вітамін D більш поширений у формі холекальциферолу (D3).

Чи справді вітамін D можна отримувати просто від сонця?

Для цього має бути виконано цілий ряд умов. Ви маєте бути людиною з дуже світлим типом шкіри, жити якомога ближче до екватора і перебувати під сонячним промінням до 12 годин щодня упродовж року. Але вже за мінливої хмарності дотримання цих умов стає неможливим. А з огляду на наші холодні пори року ця теорія сиплеться остаточно. Та, можливо, вас втішить той факт, що вітамін D прописують і в тих південних краях, де сонце активне цілий рік. Річ у тому, що отримати холекальциферол від ультрафіолету – це лише початок. А далі – не кожен організм має здібності до засвоєння вітаміну, отриманого у такий спосіб.

Чи може наш організм запастися вітаміном D наперед?

Вітамін D може накопичуватися у жировій тканині. Проте, розташувавшись по всій площині підшкірного жиру, цей нутрієнт неохоче залишає ці теплі місця, організму непросто витягнути його звідти для засвоєння. Ось чому, як ви чули, потреба у вітаміні D зазвичай є вищою в людей із зайвою вагою та з ожирінням.

Які ознаки дефіциту вітаміну D?

Про те, що бракує цієї поживної речовини, можуть свідчити такі симптоми:

1. Проблеми з увагою, зосередженістю та пам’яттю.

2. Втрата координації та рівноваги (особливо при різкому вставанні).

3. Непоясненна втомлюваність – без особливих фізичних навантажень.

4. Болі й “простріли” в області шиї та лопаток, рідше – тазу.

5. Депресії, знервованість, стривоженість.

6. Сухість шкіри рук.

7. Втрата волосся.

8. Порушення якості, продуктивності сну.

9. Надлишкове потовиділення.

10. Погіршення апетиту.

11. Біль у різних ділянках голови.

12. Підвищення тиску крові.

Чи можна набрати зайві кілограми від нестачі вітаміну D?

Слід пам’ятати, що вітамін D допомагає обміну речовин у нашому організмі, відтак його недостатність уповільнить ці процеси, що може призвести до набирання зайвої ваги. Не слід допускати дефіциту вітаміну D.

Кому не варто вживати вітамін D?

Протипоказань до зовсім небагато. Але в цю групу входять особи з підвищеною чутливістю до холекальциферолу, а також з гіпервітамінозом – надлишком вітаміну в організмі. І той, і інший стан фіксувалися вкрай рідко. Також вітамін D не варто вживати, якщо в особи діагностовано ниркову недостатність або саркоїдоз.

Як вітамін D впливає на жіноче здоров’я?

Вітамін D чинить надзвичайно корисну дію на репродуктивне здоров’я жінки. Адже цей нутрієнт бере участь у регулюванні овуляції, а також підтримує чутливість репродуктивної системи до дії гормонів.

Вживати вітамін D можна без аналізів?

Відповідальний медик не дасть вам 100% гарантії щодо цього, не побачивши… тих самих результатів аналізів. Але щодо вживання вітамінних комплексів – де всі нутрієнти врівноважені – ці вимоги менш суворі.

Чи може риб’ячий жир замінити вітамін D?

Дійсно, риб’ячий жир є одним із джерел отримання вітаміну D. Та якщо вже вітамін D прописав лікар – не рекомендуємо проводити експерименти: риб’ячий жир не містить тієї концентрації, яка, на думку медика, необхідна вашому організму вже зараз.

Чи можна поєднувати вживання вітаміну D з кислотами Омега-3?

Беззаперечно. Більш того, обидві ці речовини часто комбінуються в одному препараті.

ПРОМО