Війна, перемоги та зміни: топ-теми Франківська та області у 2022 році (ФОТО, ВІДЕО)
31 Гру, 2022 18:32
Наприкінці 2022-го “Галка” пропонує пригадати найцікавіші та найбільш резонансні події Прикарпаття за рік. До вашої уваги – топ-теми Франківська та області цьогоріч.
Ворожі ракети. У ніч на 24 лютого путін почав повномасштабну війну, ввели воєнний стан, загальну мобілізацію. В Івано-Франківській області створили військову адміністрацію. По всій Україні було чутно вибухи, російські ракети не оминули і Прикарпаття: у Франківську тоді зафіксували кілька вибухів в районі аеропорту, також ракетні удари були у селі Корнич на Коломийщині.
Влітку та восени над територією області ППО також збивала російські ракети, а в жовтні фіксували влучання ракет у Бурштині. 29 грудня, під час чергової масованої атаки, ракета влучила у дім на Франківщині: на щастя, не вибухнула (ФОТОФАКТ).
102 бригада ТрО. 22 лютого ми опублікували інтерв’ю з тодішнім командиром бригади територіальної оборони області Юрієм Копадзе. Тоді ми розпитали, які функції ТрО на Прикарпатті, як пересічна людина може долучитися до служби в теробороні та що мають знати і як треба діяти простим людям у випадку відкритої війни. Звісно, як і всі, ми сподівалися, що до цього не дійде. Проте вже за два дні – нова реальність.
Наразі 102 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ Івано-Франківщини на передовій боронить українську землю від окупантів вже не один місяць. Тероборонівці мужньо тримаються, фактично без ротації ще з березня. Спочатку вони показували, як опановують зброю (ФОТО ВІДЕО), потім – як натхненно працюють для перемоги.
У липні франківські тероборонівці зробили “розпаковку” речей окупантів з “другої армії світу” (ВІДЕО). А в кінці серпня захисники зі 102-ої бригади отримали високі нагороди за професіоналізм та хоробрість від Залужного (ФОТО).
Також ми вже розповідали, як тероборонівці Франківщини зі зброєю НАТО нищать окупантів (ФОТО).
З початком повномасштабної війни українці сформували не лише міцний фронт, а й надійний тил. Неодноразово “Галка” розповідала читачам про волонтерів, які важкою щоденною працею шукали, збирали, виготовляли та відправляли необхідне для наших військових на передову.
Проте зараз особливо хочеться пригадати діток, які своїми справами теж дуже допомогли ЗСУ:
Підняли на аличці й чупа-чупсах 4,5 тис. грн: як юні франківці перемогу наближають (ФОТО)
Юна франківка танцями зібрала 70 тисяч гривень для ЗСУ й передала особисто Притулі (ФОТО)
У Франківську діти військових зібрали 43 тисячі гривень для оборонців Бахмута
Юні франківки у дворі продавали напої – за тиждень виручили 3600 грн для ЗСУ (ФОТО)
Звісно, таких прикладів можна навести ще дуже-дуже багато, бо всі українці, і навіть зовсім юні, готові наближати перемогу України. Щоб прочитати більше схожих історій, скористайтеся вікном пошуку на сайті “Галки”.
Ще одна топ-подія не тільки для Прикарпаття, а й для усієї України – це перемога калуського гурту Kalush Orchestra на Євробаченні-2022. Але спочатку, у лютому, був Нацвідбір, який пройшов не без скандалів, де “Калуш” поступився лише Аліні Паш. Організаторів конкурсу тоді звинуватили у фальсифікації результатів, а самій Аліні Паш неодноразово нагадували про її поїздку до окупованого Криму. Зрештою, все закінчилося відмовою виконавиці їхати на Євробачення-2022, а “Суспільне” запросило Kalush Orchestra представити Україну на Євробаченні.
14 травня у Турині пройшов фінал Євробачення – калуський гурт з піснею Stefania посів перше місце, а Україна втретє в Історії перемогла на цьому пісенному конкурсі. Під час виступу фронтмен Олег Псюк закликав світ врятувати “Азовсталь”. Трофей “Євробачення” продали за 900 тисяч доларів США, на панаму лідера Kalush Orchestra назбирали 11 мільйонів – всі гроші перерахували для ЗСУ. Дізнавшись про добрий намір музикантів, згодом для гурту виготовили новий кришталевий кубок переможця, і цей прецедент став першим в історії конкурсу.
Спортивне життя Франківщини теж не стояло на місці. Прикарпатські спортсмени здобували престижні нагороди на різних міжнародних змаганнях, кожного разу нагадуючи світові, чого вартують українці. Одними із найбільших досягнень цього року стали результати на XXІV Дефлімпійських іграх у Бразилії. Вихованець Івано-Франківської обласної ДЮСШ Назарій Левицький (спортивне орієнтування) виборов три золоті нагороди на дистанціях: спринт, естафеті-мікс та чоловічій естафеті. А футбольній збірній України перемогти допоміг франківець Володимир Рій, який виходив у старті та відзначився голом.
28 грудня стало відомо, що франківка Людмила Лузан – у топ-3 найкращих українських спортсменів року за версією Асоціації спортивних журналістів. Серед найвагоміших досягнень веслувальниці – кілька золотих медалей на Кубку світу та медалі на Мультиспортивному чемпіонаті Європи.
Вимкнення світла. У жовтні прикарпатці зіткнулися з новими викликами: через ракетні обстріли та пошкодження критичної інфраструктури, навантаження на енергосистему України зросло та розбалансувало її. Енергетики почали анонсувати ймовірність вимкнень світла і на Івано-Франківщині зокрема.
Спочатку вимкнення були хаотичними, потім стали дещо структурованішими: споживачів ділили на черги, їхня кількість змінювалася і змінюється до цього часу – черг невдовзі має стати шість.
Радимо ще раз пригадати, чому вимикають світло і що не так з тими графіками? Час купувати у квартиру генератор? – фактчек від Галки.
На початку грудня голова правління «Прикарпаттяобленерго» Олександр Бубен зазначив, що з дефіцитом електроенергії мешканцям доведеться жити щонайменше до квітня 2023 року. Але й без світла місто має жити і працювати, тож одного дня ми показали, як з цієї ситуації виходять франківці та як виглядає центр Франківська, “всіяний” генераторами (ФОТОРЕПОРТАЖ).
Осінь-зима 2022-го року дала новий поштовх у боротьбі із залишками проросійської УПЦ МП. До речі, ще з початку року то з’являлися, то спростовувалися заяви та повідомлення про вихід з московського патріархату храму на вулиці Довженка у Франківську. У липні в храмі навіть була спроба провести першу Службу Божу за українську церкву (ФОТО, ВІДЕО) – невдала.
У вересні франківська облрада взагалі просила заборонити в Україні московський патріархат, а СБУ все частіше почала навідуватися з обшуками до церков УПЦ МП. У листопаді в новопризначеного керівника московської церкви на Прикарпатті, архімандрита Никити, СБУ знайшла методички з москви та російські паспорти (ФОТО). Самого ж Никиту, за даними джерел, спіймали у момент фізичної близькості з 17-річним хористом.
Згодом СБУ перевірила і храм на Довженка – там знайшли антиукраїнську літературу та незаконну символіку. Через деякий час у франківському храмі новопризначеного скандального єпископа МП зустріли протестами (ВІДЕО).
Тролейбусна лінія на БАМ. Цьогоріч відкриття нового тролейбусного маршруту переносилося кілька разів. Його спершу планували запустити до Дня міста – у травні, втім перенесли до Дня Незалежності. Тоді не вдалося завершити будівництво, бо із запізненням надійшли необхідні матеріали.
У вересні КП “Електроавтотранс” повідомило, що нова тролейбусна лінія готова вже на 90%. У жовтні на бульварах та вулиці Гурика почали змінювати схему руху (ФОТО). І так, це таки сталося! 19 грудня перший тролейбус поїхав на БАМ (ФОТО, ВІДЕО).
Нова тягова підстанція стане першою збудованою в Івано-Франківську за останні 28 років.
На жаль, протягом 10 місяців війни Прикарпаття втратило багатьох захисників, захисниць, волонтерів і волонтерок. Кожен з них віддав своє життя за Україну, і це найважливіше, що ми маємо пам’ятати з 2022-го року. А в наступному році, віримо, головною темою буде ПЕРЕМОГА!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тринадцять подвигів Марцінківа: ми підбили підсумки 2022 року очима головного героя публікацій Галки