Війна за мову замість виряджання на фронт: як російська пропаганда відреагувала на “мовні патрулі” Марцінківа

Автор: Вадим Войтик

11 Вер, 2024 16:05

Поділитись публікацією
Війна за мову замість виряджання на фронт: як російська пропаганда відреагувала на “мовні патрулі” Марцінківа

Міський голова Івано-Франківська анонсував початок громадської ініціативи “мовних інспекторів”. Підставою, за його словами, стало збільшення кількості російської мови у місті.

Марцінків пояснив, що у місті відчувається збільшення кількості російської мови, тому шляхом “мовних інспекторів” хочуть популяризувати українську. Зокрема, курсу українізації пам’яті мовознавиці Ірини Фаріон.

Очікують, що таких “інспекторів” у місті буде не менше сотні. За словами міського голови, є близько 50 охочих, а про необхідність подібної ініціативи звертались самі франківці.

“В розумних межах треба більш агресивно проводити українізацію для того, щоб люди зрозуміли, що ворог почав війну, щоб захищати російськомовних. Так званий “рускій мір””, – прокоментував Марцінків.

Що кажуть на росії?

Новацію від голови Івано-Франківська масово поширюють російські медіа та коментують тамтешні політики. В контексті ініціативи Марцінківа згадують слова Олени Зеленської, що в Україні зараз “неприємно говорити російською” без її фрази у завершення думки про те, що “це мова, якою розмовляють люди, які прийшли нас вбивати”.

Державне агентство ТАСС пише, що інспектори працюватимуть “проти російської мови”. Адже “за даними українських джерел (самі джерела агентство не наводить, – авт.), п’ята частина дошкільнят зовсім не розуміють української мови, й активно користуються нею лише 15% українців”.

Цитуючи мера Франківська видання “Вечерняя Москва” лякає, що СБУ може затримати за прослуховування пісень Юрія Шатунова, тож у Миколаєві жіноча в’язниця настільки переповнена, що в чотиримісних камерах сидять по сім-вісім мовних порушниць. 

У сюжеті російського п’ятого каналу повідомили, що “мер Іваново-Франківська знайшов спосіб, як змусити мешканців міста відмовитися від російської мови”. 

Це все?

Звісно, що ні. Колишній нардеп, зрадник Володимир Олійник стверджує, що “Івано-Франківськ зросійщився, оскільки туди приїхало багато біженців із Південного Сходу України”. 

Перша сенаторка від виконавчої влади Республіки Крим Ольга Ковітіді побачила в ситуації в Івано-Франківську ознаки відновлення в Україні “споконвічно російської територіальної та національної складової”.

Видання “Взгляд” називає майбутніх інспекторів Марцінківа “шпрехенфюрерами”, які за такої роботи начебто можуть уникнути мобілізації. “Аргументи і факти” називають новацію “нацистськими практиками”. 

“Комсомольська правда” цитує російського посла Мірошніка: “це середньовічне полювання на відьом. Мер Івано-Франківська відроджує у місцевого населення дух поліцаїв”.

Депутат Держдуми росії і колишній одесит Анатолій Васерман: “Нацисти – вони і є нацисти. А нацисти, які намагаються побудувати неіснуючу націю, небезпечні подвійно”.

Ще один депутат, Мілонов робить такі “висновки”: 

“Для людей зручніше розмовляти російською, оскільки це мова їхніх предків: та, якою розмовляли їхні батьки і багато поколінь російських людей, що жили на території сучасної України. Те, що зараз роблять якісь патрулі, посилюють правила використання російської мови, лише свідчить про те, що експеримент із запровадженням “хохлоесперанто” не вдався. Люди не хочуть більше перекручувати мову і підбирати дивакуваті вирази, тому що їм незручно”.

Його підтримує російський історик Дюков: “українська мова тримається виключно на державному примусі, немає примусу – нею розмовляють тільки селяни”.

Резюме

На ініціативу мера Івано-Франківська відреагував уповноважений із захисту державної мови.

“Відколи Руслан Марцінків назвав такі об’єднання мовними інспекціями, російська пропаганда почала поширювати дезінформацію, що, мовляв, будуть переслідувати громадян України за мовною ознакою. Не треба підігравати російській пропаганді, яка з 2014 року розповідала про “розіп’ятих хлопчиків”, – переконаний Тарас Кремінь.

За його словами, протягом 2024 року від жителів Івано-Франківської області на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло до десяти скарг.

Читайте також: Івано-Франківська міська рада затвердила бюджет на 2025 рік