Виконуючий обов’язки Президента України Олександр Турчинов своїми Указами від 17 березня 2014 року № 303/2014 та від 06 травня 2014 року № 454/2014 оголосив про проведення в України часткової мобілізації.
Читайте також: Чаї, кераміка та ліжники: як підприємці прифронтових областей знайомилися з локальними ремеслами Прикарпаття (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Чи не найбільше питань в контексті обох указів викликає визначення строків мобілізації.
Так, в пункті 3 Указу від № 303/2014 зазначається: «мобілізація проводиться протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом». Про те ж саме йдеться і у тексті Указу № 454/2014. Власне оте «45 діб» спонукало багатьох військовозобов’язаних, призваних у зв’язку із мобілізацією, всерйоз замислитись над тим, що за півтора місяці служба для них автоматично закінчиться. Окремі гарячі голови навіть закликали одразу по завершенні 45-денного терміну збирати манатки і чкурнути геть з війська. Кажуть, у Житомирі кілька військовослужбовців, призваних ще у березні-місяці на військову службу, на початку травня так і зробили (щоправда, потім, дізнавшись, наскільки суворе покарання їм «світить» за самовільне залишення військової частини, більшість втікачів повернулася). Масла у вогонь підлили також народні депутати, які 6 травня 2014 року ухвалили Постанову Верховної Ради України № 1238-VII. Підпунктом 5 пункту 1 вказаної Постанови депутати рекомендували виконуючому обов’язки Президента України «вжити заходів з проведення кожних 45 діб ротації та звільнення осіб, призваних на військову службу у зв’язку з мобілізацією, окрім тих, які виявили бажання продовжувати військову службу в особливий період».
Зтексту Постанови, вказане рішення носить лише рекомендаційний характер і, як зауважив у своєму виступі 29 травня у Верховній Раді виконуючий обов’язки Міністра оборони України генерал-полковник Михайло Коваль, технічно його виконати не можливо.
Але, якщо не через 45 діб, то коли ж призваним до війська чоловікам сподіватись на звільнення з військової служби?
Як повідомив обласний військовий комісар полковник Ігор Павлюк, під визначеним в Указах Глави держави терміном 45 діб розуміють період часу, в який здійснюється призов військовозобов’язаних та техніки національної економіки для доукомплектування військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань.
«Звільнення ж військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації в особливий період, – каже Павлюк, – може бути здійснено лише після оголошення рішення Президента України про демобілізацію, час і порядок якої буде визначено відповідним Указом Президента України».