Влада Долини може залишити бюджет міста без сотень мільйонів гривень – “Укрнафта”
05 Лют, 2020 14:14
Вчорашнє рішення Долинської міської ради може коштувати долинянам сотні мільйонів гривень на рік.
4 лютого 2020 року депутати Долинської міської ради схвалили безпрецедентне, ба навіть шокуюче, звернення до Державної служби геології та надр України про зупинення дії спеціального дозволу на видобування корисних копалин на Долинському родовищі № 1347 від 30 квітня 1998 року, наданого ПАТ «Укрнафта» і дія якого продовжена до 30 квітня 2038 року, інформує пресслужба “Укрнафти”.
Цікаво, що очільник міста Володимир Гаразд процитував на сесії відомого гангстера минулого століття, Аль Капоне: «Добрим словом і пістолетом можна зробити більше, ніж просто добрим словом».
Так мерія намагається тиснути на «Укрнафту» у питаннях, які вже розглядав суд за ініціативою самої ж міської влади і відмовив їй.
Трохи передісторії для розуміння ситуації. Ідеться про оренду чотирьох земельних ділянок. Компанія ініціювала повернення з оренди землі по 4 земельних ділянках загальною площею 73,134 га (дія договорів оренди на них закінчувалась в листопаді 2017 року). ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Долинанафтогаз» фактично не використовувало цю землю протягом всього періоду оренди. НГВУ не раз і не два зверталося до Долинської міськради щодо укладення нових договорів оренди на необхідні для здійснення господарської діяльності частини земельних ділянок і прийняття містом з оренди тих частин ділянок, які не використовуються. Проте Долинська міська рада ухилялась від укладення нових договорів оренди із меншою площею.
Дія договорів оренди закінчилась в листопаді 2017 року. ПАТ «Укрнафта» сумлінно виконала свій обов’язок щодо повернення орендованих земельних ділянок. За законом орендодавець не може не прийняти з оренди ділянку по завершенню дії договору. Та Долинська міська рада через суд намагалась змусити НГВУ «Долинанафтогаз» продовжувати орендувати земельні ділянки в повному обсязі. Однак суд відмовив їй у задоволенні позовів.
Та навіть без договорів оренди, виходячи із принципів розумності та поміркованості, «Укрнафта» продовжувала у 2018 році платити оренду – в тому числі, і за непотрібні землі. А паралельно компанія постійно зверталася до пана Гаразда, вела перемовини, але влада міста всупереч праву не йшла назустріч.
Нагадаємо: оренда по договорах закінчилася, орендних відносин між ПАТ «Укрнафта» та Долинською міською радою не існувало. Отже, не було і правових підстав для сплати орендної плати. Водночас НГВУ «Долинанафтогаз» де-факто продовжувало користуватися земельними ділянками у менших площах. Законодавство каже: використання землі в Україні платне, плата за землю – обов’язковий платіж у складі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки. Так, поки не будуть укладені нові договори оренди на менші площі, із ділянок сплачується податок за ставкою 1% від нормативної грошової оцінки землі. Тож у 2019 році замість оренди підприємство почало сплачувати 1% земельного податку.
В результаті незграбної та недалекоглядної політики пана Гаразда у врегулюванні цього питання, місцевий бюджет Долини недоотримав мільйонні надходження у 2019 році.
Керівництво ПАТ «Укрнафта» неодноразово зверталось до міської влади з пропозиціями залагодити цю ситуацію, виправити помилку, якої вона припустилася, і отримати гроші за 2019 рік. Однак амбіції деяких посадовців завадили мирному врегулюванню цього, здавалося б, простого питання і довели ситуацію до сьогоднішнього рішення.
Цікаво, чи взагалі розуміють народні обранці, які голосували за звернення, наслідки зупинки роботи родовища?
Для повноти розуміння:
- За 2019 рік з Долинського родовища, яке експлуатує НГВУ «Долинанафтогаз», видобуто 141 тис. т нафти та 69,3 млн м3 газу.
- За 2019 рік НГВУ «Долинанафтогаз» сплатило рентних платежів на загальну суму 1 млрд 122 млн грн, і тільки з Долинського родовища (видобуток на якому народні обранці пропонують припинити) рента складає 626,4 млн грн, із яких 31,3 млн грн залишились у місцевих бюджетах (обласний, районний, бюджет міста Долина та Княжолуцької, Тяпчанської і Яворівської сільських рад).
- Також за 2019 рік, НГВУ «Долинафтогаз» забезпечило надходження до бюджету за рахунок сплати загальнодержавних податків на суму 70,0 млн грн, (в тому числі за рахунок сплати ПДФО – 62,0 млн грн).
- Та місцевих податків та платежів на суму 53,0 млн грн, в т.ч 51,7 млн грн – це оренда землі та земельний податок.
- Cьогодні в Долинському нафтопромисловому районі зайняті близько 2,5 тис. працівників. І оскільки Долинське родовище – це майже 60% від видобутку всього НГВУ, то шляхом нехитрого підрахунку можна припустити, що депутати пропонують позбавити роботи коло 1,5 тис. своїх виборців, мешканців Долинщини.
- Екологічні наслідки зупинки роботи родовища взагалі складно передбачити.
Питання про розуміння наслідків було риторичним. Звісно, дії представників міської влади можна було б зрозуміти з точки зору політичних інтересів окремих діячів, але точно не з точки зору інтересів громади.
Олег Мальчик, директор бізнес-підрозділу (Захід) ПАТ «Укрнафта»:
«Надворі 2020 рік, а бізнес незаконно змушують платити за те, чим він не користується. Не завжди вдається довести свою правоту, керуючись законом, опоненту, в якого “окрім доброго слова, в руках пістолет”.
Звісно, дії представників міської влади можна було б зрозуміти з точки зору політичних інтересів окремих діячів, але точно не з точки зору інтересів громади. Дивна ситуація: з однієї сторони – нас змушують платити за те, чим ми не користуємось, а з іншої – хочуть, аби ми припинили свою діяльність і взагалі перестали сплачувати офіційні платежі.
Ми переконані, що ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Долинанафтогаз» діяло та діє повністю згідно з вимогами чинного законодавства і ми будемо відстоювати свою правоту лише за допомогою законодавства.»