“Ворота в Центральні Горгани”: у Франківську презентували ретро-світлини особистого фотографа Андрея Шептицького (ФОТО)

Автор: Костинюк Олександр

29 Тра, 2023 15:22

Поділитись публікацією
“Ворота в Центральні Горгани”: у Франківську презентували ретро-світлини особистого фотографа Андрея Шептицького (ФОТО)

29 травня в Івано-Франківську у межах транскордонного проєкту “Ворота в Центральні Горгани: міжкультурний діалог на польсько-українському прикордонні” пройшла конференція, присвячена промоції Бойківщини на теренах Франківщини.

Під час конференції презентували експозицію з 25 копій ретро-світлин прикарпатського фотографа Ярослава Коваля за мотивамим новоствореного туристичного маршруту “Ворота в Центральні Горгани”. Митець був особистим фотографом митрополита УГКЦ Андрея Шептицького та зробив чимало його світлин, зокрема у резиденції в урочищі Підлюте, пише “Галка”.

Більше про справу видатного предка під час презентації розповів родич Ярослава Коваля – засновник БФ «Збереження культурної спадщини села Цінева” Ігор Вінтонів:

“Мені приємно, що стільки років минуло, а є й досі така зацікавленість до мого прародича. Він був дуже цікавою, непересічною особистістю, філософом, етнографом, фотохудожником і він зберіг життєву енергію навіть після років заслання та інших репресивних бід радянської системи. Залишився життєрадісним та веселим. Представлених світлин дуже багато, фони є з різних фондів, у нього дуже багата спадщина”.  

У межах конференції відбулися дві панельні дискусії “Створення ресурсних передумов промоції спадщини Східної Бойківщини” та «Дослідження спадщини задля формування нового туристичного маршруту” за участі влади, представників Брошнів-Осадської громади, польських партнерів з Державної академії прикладних наук у місті Хелмі, викладачів Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та львівських дослідників.

Під час першої дискусії говорили про туристичну стратегію та потенціал Брошнів-Осадської громади. Під час другої панельної дискусії презентували новий туристичний маршрут “Ворота в Центральні Горгани”, до складу якого автори проєкту залучили сотню обʼєктів на території 18 громад Івано-Франківської області. Також обговорили перспективи промоції спадщини цієї території.

До сотні локацій новоствореного маршруту увійшов Історико-краєзнавчий музей культури та побуту Бойківщини (раніше тут була школа) у селі Цінева. Ініціатором його створення був Ярослав Коваль (звідти ж і родом). Вдалося там побувати й польсько-українській делегації, яка у межах проєкту відвідала туристичний маршрут, що розповідає про життя бойків на теренах Франківщини. Наразі у музеї зберігається 1200 світлин Ярослава Коваля, зокрема, фотографій бойків в етнічних костюмах. 

Окрім нових локацій, польсько-українська делегація, побувала в інтерактивному Центрі спадщини Вигодської вузькоколійки та мандрувала “Карпатським трамвайчиком”. Ще однією зупинкою учасників став Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів. Також відвідали Василіянський монастир на Ясній Горі у Гошеві.