Вперше в Україні: франківці розробили систему моніторингу рівня ультрафіолету
15 Лип, 2021 08:06
Вперше в Україні франківці розробили систему моніторингу рівня ультрафіолету і вже встигли наміряти небезпечний показник в обласному центрі.
Читайте також: Франківських школярів кличуть на безкоштовне навчання зі створення мобільного додатку
Зі слів куратора громадського моніторингу якості повітря України EcoCity Олексія Трелевського, 12 липня у Франківську з 11 до 15 години ультрафіолетове випромінювання було на небезпечному рівні. За цих умов достатньо 15 хвилин, аби отримати опіки шкіри. Про те, яким чином визначають індекс ультрафіолету, чому і коли літнє сонце шкодить найбільше і як вберегтися від опіків, експерт поділився із Суспільним Карпати.
Цьогоріч на станції громадського моніторингу якості повітря України почали досліджувати рівень ультрафіолету. Зокрема, за допомогою сенсорів, визначають його загальний індекс.
“Є три типи ультрафіолету A, B, C. Ми визначаємо, скільки ультрафіолету типу A і B потрапляє на землю (тип С на землю не потрапляє). І за цією кількістю визначається загальний індекс, — розповідає Олексій Трелевський. — А потім датчики автоматично передають інформацію на наші сервери”.
Експерт каже, що рівень небезпечності ультрафіолету залежить від хмарності, відтак, якщо небо вкрите хмарами, то його менше/
“Тому у хмарну погоду індекс — у нормі. Натомість вчора, (12 липня — ред.) коли було сонячно, ми спостерігали перевищення ультрафіолету — вже з 9-ї години до 16-ї був шкідливий рівень, а з 11-ї до 15-ї — дуже шкідливий. У такий час не те, що засмагати не можна, а потрібно користуватися різними типами захисту, скажімо, кремами з рівнем захисту SPF не менше 30″.
Якщо ж хочете проводити час на річці, каже Олексій Трелевський, то варто відпочивати під парасолькою, одягати сонцезахисні окуляри.
“Також потрібно розуміти, що у води й піску є властивість відбивати ультрафіолет. Тому навіть, якщо ви будете під парасолькою, вода може відбити промені, і ви все одно ризикуєте отримати опіки шкіри. Варто користуватися сонцезахисними кремами”, — мовить експерт.
З його слів, у дні, коли сонце дуже активне, ми отримуємо значну кількість більш шкідливого ультрафіолету В: “Він може пошкоджувати ДНК шкіри й цим викликати онкозахворювання. Тому захист доцільний, навіть якщо людина просто вийде на прогулянку, адже упродовж 15 хвилин вже можна отримати опіки шкіри. Краще вдягати щось легеньке з довгими рукавами, панамку”.
Олексій Трелевський зазначає, що людині достатньо до 10 хвилин перебувати на сонці при індексі понад три, аби виробився природний вітамін D.
“Достатньо трьох разів на тиждень, щоби підтримувати гарний вміст цього вітаміну. Треба знати міру: не треба шкваритися на сонці годину і отримати опіки, гора — 15 хвилин. Одначе, при такому шкідливому ультрафіолеті, який, скажімо, зараз із 12-ї години у нас, вистачить 10 хвилин для почервоніння, а 20 — для того, аби шкіра згоріла”.
Тому, радить експерт, у дуже спекотний період краще взагалі не перебувати на сонці або принаймні користуватися кремом і носити зручний одяг, який може захистити від агресивних променів.
Подивитися на рівень ультрафіолету у будь-який день можна тут.