Вражаюче відкриття: франківка у складі міжнародної команди знайшла прихований коридор у єгипетській піраміді Хеопса (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Костинюк Олександр

04 Mar, 2023 12:54

Поділитись публікацією
Вражаюче відкриття: франківка у складі міжнародної команди знайшла прихований коридор у єгипетській піраміді Хеопса (ФОТО, ВІДЕО)

Міжнародна команда, до якої входить франківка Ольга Попович, зробила важливе відкриття – знайшла прихований коридор у піраміді Хеопса.

Днями співробітники відділу єгипетських старожитностей підтвердили існування прихованого внутрішнього коридору над головним входом у Велику піраміду Гізи, відому також як піраміда Хеопса, пише “BBC news. Україна”. Відео з ендоскопа показало внутрішню частину коридору довжиною 9 м і шириною 2,1 м.

Вперше його виявили у 2016 році за допомогою методу візуалізації під назвою мюографія. Проте нещодавно команда вчених із проєкту ScanPyramids, до якої входить і франківка Ольга Попович, зафіксувала зміни щільності всередині піраміди за допомогою мюонів, які є побічними продуктами космічного випромінювання і лише частково поглинаються каменем. Ця неінвазивна техніка виявила порожній простір за північною стіною Великої піраміди, на висоті приблизно 7 м над головним входом, у зоні, де є кам’яна шевронна конструкція.

Згодом провели подальші дослідження за допомогою радара та ультразвуку, після чого через крихітну щілину між каменями, з яких утворені шеврони, ввели ендоскоп шириною 6 мм. Відео показало порожній коридор зі стінами, зробленими з грубо обтесаних кам’яних блоків, і склепінчастою кам’яною стелею.

У коментарі “Галці” Ольга Попович розповіла, що є учасницею проєкту ScanPyramids від Технічного університету міста Мюнхен. Команда складається з представників різних робочих груп, а франківка – у робочій групі ультразвукових вимірювань.

“Я потрапила в університет у Мюнхені, коли почалася війна, і почала працювати в цьому проєкті. Уже в жовтні ми їздили на перші вимірювання до піраміди. Тоді ми вже бачили, що підтверджуються всі попередні дослідження, і там дійсно є прихований коридор. За допомогою своєї техніки ми знайшли конкретне місце, де він знаходиться. Останній раз ендоскопом він був поміряний тиждень тому, нашими професором і колегою з команди”. 

На думку Ольги Попович, це – дуже важлива знахідка, яка відкриває ще один “басейн” можливостей:

“По-перше, ще невідомо, що є за тим коридором, бо він має близько 9 м довжини, а за ним ми бачимо ще структуру, схожу до шеврона. Тому ймовірно, там і далі щось є, або ж воно може привести ще до якоїсь “кімнати”, яка до того не була відкрита. По-друге, дотепер насправді невідомо, як була побудована ця піраміда, конструктивні можливості з будівельної точки зору. Це дуже велике відкриття. Насправді дуже цікаво”. 

Франківка додає, що робота в цьому проєкті дарує величезні враження:

“Перше велике враження у мене було, коли я зайшла всередину піраміди: піднялася в найвищу її точку, а потім опустилася в найнижчу. А коли ми починали дослідження, то ще сумнівалися, думали, може, неправильно розібралися з даними. Але коли три різні методи підтверджують, що є аномалія… Потім ми вже чекали на результати дослідження з ендоскопом. Я дуже щаслива, що потрапила в цю команду, і що можу далі продовжувати ці дослідження”.

Довідково. Ольга Попович навчалася в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти й газу. У ньому ж закінчила аспірантуру, захистила кандидатську дисертацію.

Велику піраміду, висота якої становить 146 метрів, побудував на плато Гіза у часи четвертої династії фараон Хуфу або Хеопс, який правив приблизно з 2609 до 2584 до н.е. Попри те, що це одна з найстаріших і найбільших пам’яток на Землі, досі немає консенсусу щодо того, як її побудували.