Все робилося для того, аби ми не знали, – у Марківцях відбувся схід села через скандальну передачу гектарів лісу (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Вадим Войтик

07 Тра, 2023 17:35

Поділитись публікацією
Все робилося для того, аби ми не знали, – у Марківцях відбувся схід села через скандальну передачу гектарів лісу (ФОТО, ВІДЕО)

У неділю, 7 травня 2023 року в тисменицькому селі Марківці відбулися громадські збори. Приводом став початок робіт з огородження екопарку, який пов’язують з родиною народного депутата Ігора Фріса. Учасники сходу проголосували проти цього проєкту. Втім, юридично це нічого не змінює.  

Місце проведення сходу можна було розшукати за галасом: презентація проєкту екопарку негайно перетворилася на палку дискусію з емоційними та одночасними вигуками мешканців громади. Підготовлену презентацію інвестор все ж провів у майже порожній залі для кількох зацікавлених селян, які залишилися після майже двогодинної зустрічі. 

“Треба ставати лицем до людей. А ви стаєте лицем до своєї кишені. Я свій город не можу роками приватизувати, а ви за півроку вже маєте документи”, – обурювалися до підприємця в залі.

Головне питання – чому ніхто з селян не знав про розпорядження голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук, яка виділила двом фірмам у користування майже 38 гектарів лісу. Зокрема, ТОВ “Інтервіза” отримало у користування ділянку площею 10,3 га терміном на 49 років.

Галка переповідає хід зібрання у репортажі з Марківців. 

“Все робилося для того, аби ми не знали. Будьте людьми, може ми і не були би проти”, – вважає одна з учасниця зборів. 

Представник “Інтервізи” Олександр Панасюк запевнив, що вони за діалог. А всі, хто зареєстрований у Марківцях, отримають дозвіл на безкоштовне відвідання екопарку. Пропозицію місцеві зустріли сміхом та вигуками.

Попри присутність і представників влади достеменно з’ясувати, як підприємцям вдалося у прискореному порядку та без публічних і прозорих громадських слухань отримати документи на ліс, не вдалося. 

“Бізнесу треба давати працювати. Треба знайти розумний формат, аби село отримало з цього максимальну користь”, – звернувся до селян заступник міського голови Тисмениці Андрій Рев’юк.

Інвестор Андрій Макаренко, власник міноритарної частки в ТОВ “Інтревіза”, запевняє, що потенційний парк мав би бути не гіршим за буковельський етнопарк “Гуцул Ленд”, до якого він теж має стосунок. 

“Тут мали бути альтанки, вольєри з екзотичними тваринами, мотузковий парк, підвісні доріжки між деревами. На жаль, тепер ця ідея навряд чи буде реалізована у Марківцях”, – зітхає Макаренко. 

При цьому він не бачить проблем у зауваженнях громади – яка вважає непрозорим виділення землі, не погоджується з термінами її оренди, і в тому, що до ідеї долучився народний депутат Ігор Фріс

“Еліна Фріс відповідальна за конкретну ділянку. Вона має досвід готельно-ресторанного бізнесу на Буковелі, тож і в Марківцях мала б відповідати за розвиток колиби”, – розповідає підприємець. – Натомість Ігор Павлович підключився до цієї справи винятково як депутат, зацікавлений у розвитку свого округу. Він прям горить цією ідеєю”.

Нещодавно, вочевидь в контексті загального проєкту, “Інтервіза” придбала напівзакинуту “Козацьку колибу” та отримала в користування 0,5 га лісу край дороги. 

“Ми не проти колиби. Цей шановний пан купив колибу – будь ласка, працюй. В нас всі люди ходили в колибу, прекрасні були повари. Зробіть її, відбудовуйте, – кажуть мешканці села, присутні на зборах. – Але працюйте з людьми. Чого ви в 2022 році не зустрілися, коли все це починали?”  

Потенційний підрядник Олександр Засідко, підприємець, депутат Галицької міської ради від “Слуги народу” дивується, до чого тут Фріс. 

“Ви (редакція “Галки”, – ред.) його постійно приплітаєте. Якщо я завтра скажу, що якийсь там проєкт добрий, то це не значить, що я до нього причетний. Ми з Регіною (друга донька Ігора Фріса – ред.) співпрацювали, я робив для неї деякі об’єкти. І вона мене запросила до реставрації колиби”.

Втім, тією чи іншою мірою незримий вплив народного депутата відчувався. Принаймні на зборах були присутні кілька чинних та колишніх депутатів місцевих рад від партії “Слуга народу” та колишньої партії “УКРОП” (Сергій Гаєвський, Мстислав Тарас, Олександр Богачов та інші). Обидва політичні проєкти не чужі для Ігора Фріса. 

Ми в п’ятницю зібралися, нікому нічо не говорячи, то за годину були три машини патрульних, дільничі, начальник превенційної служби. Чого ви приїхали? Ми когось б’єм, погрожуємо? Ми що всі, барани? Ми свого доб’ємося. Нині тут нічого не вирішили – підем далі шукати. Люди добрі, вони нас мають за ніщо!” – емоційні виступи тривали.

Зрештою, присутні проголосували проти передачі лісу в приватні руки. Щоправда, раніше принаймні кілька селян піднімали руки “за” проєкт. 

“Продовжуємо боротися, – підбила підсумок голосування Світлана Куриляк, найактивніша на зборах. – Ми просимо власника колиби наразі припинити роботи. Колибу ми не чіпаємо. Але якщо ви знову будете класти сітку для екопарку – ми то зрізаємо”. 

Представник “Інтервізи” погодився. Втім, наразі фірма залишається законним орендарем всіх десяти гектарів лісу. 

“Ми мусимо подавати в суд, бо вони (Інтервіза – ред.) не відмовляються, а ми не даєм. Мусе бути якесь юридичне пояснення тому всьому”. 

З цим були згідні не всі. 

“Нас постійно дурять, ще й у воєнний час”, – мешканці Марківців розійшлися. Однак у вільних від навчання коридорах місцевої школи ще деякий час жевріли кілька осередків дискусії.

Як повідомляла “Галка”, восени 2022 року Івано-Франківська обласна військова адміністрація, за підписом очільниці ОВА Світлани Онищук, виділила двом фірмам у користування майже 38 гектарів лісу. Зокрема, ТОВ “Інтервіза” отримало у користування ділянку площею 10,3 га терміном на 49 років.

Невдовзі з’ясувалося, що одним з бенефіціарів ТОВ “Інтервіза” є Фріс Еліна Ігорівна – донька нардепа Ігоря Фріса, який зокрема обирався на окрузі, де розташовані згадані 10 гектарів лісу.

За словами Ігоря Фріса, вони підготували інвестиційний проєкт. Розробили локації. Логістику та перспективний план для відтворення та збереження тварин. Організували юридичну особу, від якої й подали заяву до лісгоспу. Фріс окремо наголосив, що його 84 округ заслуговує на такий проєкт.

Розпорядження голови ОДА викликало чималий суспільний резонанс. З огляду на це Івано-Франківська районна рада просила скасувати розпорядження голови Івано-Франківської та притягнути компетентних осіб до передбаченої законом відповідальності.

Зі зверненням про скасування згаданого розпорядження голови ОДА виступили й богородчанські депутати

Читайте також: Вірші, пісні та твори про захисників: у Франківську школярі змагатимуться у творчому конкурсі