Вузловий зоб щитоподібної залози: про причини та лікування розповідає франківська ендокринологиня Лідія Орел (ФОТО)
09 Лют, 2024 13:40
Здорова щитоподібна залоза – один з ключових індикаторів відмінного стану організму. Тому важливо розумітися на причинах, діагностиці та сучасних методах лікування одного з найпоширеніших захворювань на Франківщині – мова про вузловий зоб щитоподібної залози.
Читайте також: Замісна гормональна терапія – правда та міфи: розповідає франківська гінекологиня Надія Дибяк
Для читачів “Галки” ендокринологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” Лідія Орел розповіла, чому вузловий зоб настільки поширений на Франківщині, які існують симптоми та чи завжди оперативне втручання – єдиний метод лікування.
– Що таке вузловий зоб щитоподібної залози?
– Почнімо з того, що таке зоб, адже мене часто про це питають пацієнти. Ми ендокринологи, класифікаційно називаємо зобом візуальне збільшення щитоподібної залози.
У широкому сенсі – це будь-яка патологія щитоподібної залози. Зоб буває двох видів: дифузний (коли збільшена тканина щитоподібної залози, але немає додаткових утворів) і вузловий (коли є додаткові утвори в щитоподібній залозі).
– З вашого досвіду, чи поширене це захворювання на Франківщині? І яка причина?
– І вузлові, і дифузні зоби поширені на Франківщині. Є дуже багато причин, близько 10. Як приклад: екологія, генетика, гормональні збої, стрес… І на ці причини ми не маємо впливу.
Івано-Франківщина, і загалом карпатський регіон, мають йододефіцит. І це одна з причин утворення зобів. Клітини нашої щитоподібної залози збільшуються, аби захопити більше йоду, клітини скупчуються, довкола них утворюється капсула – ось вам і вузлик.
У світі вже давно штучно йодують продукти, які люди часто вживають – молочка, солодощі, хлібобулочні вироби. А у нас чомусь, ще за радянського союзу, вирішили йодувати сіль. Хоча є люди, які її зовсім не вживають. Крім того, ми її неправильно зберігаємо, адже зачасту вона стоїть відкрита і йод з неї вивітрюється.
Ще причина – спадковість. Вона також у нас дуже поширена. Коли до мене приходять пацієнтки з дітьми й у мами є зоб, то оглядаю також щитоподібну залозу у доньки, і в неї теж виявляю вузлик.
– Які симптоми, пов’язані зі вузловим зобом, може відчувати людина?
– Єдиний симптом, повʼязаний зі вузловим зобом, що може турбувати – дискомфорт в області шиї. Коли анатомічно вузлик великий, або знаходиться у такому місці, що заважає людині, тому вона може відчувати дискомфорт.
Коли вузлик не впливає на функцію щитоподібної залози, тоді в організмі він ніяк не відчувається, окрім субʼєктивно через анатомічне розміщення. Якщо вузлів є багато, заміщається здорова тканина щитоподібної залози, в організмі не вистачає гормонів щитоподібної залози, тоді симптомів може бути багато. Але тоді ми говоримо, що це не “вузловий зоб”, а “порушення роботи щитоподібної залози”.
– Як діагностують зоб?
– Найпростіший метод – пальпація. Коли на дотик ми відчуваємо вузлик чи збільшення щитоподібної залози.
Найточніший метод діагностики щитоподібної залози – УЗД. Він абсолютно точно та гарно “розкаже” нам про вузли, скільки їх є, де вони розміщені. Зараз УЗД-лікарі надають нам результати обстеження вузлів по системі TIRADS.
Здорова щитоподібна залоза має позначку TIRADS 1. Якщо є вузлик і він вважається “ідеальним” – рівний, гладкий, чистий всередині. Такий вузлик має позначку TIRADS 2.
Якщо УЗД-лікарю не подобається контур, чи кровопостачання, чи наявність кальцинатів всередині вузлика, тоді йдуть інші позначки:
TIRADS 3 – ймовірно доброякісні зміни щитоподібної залози
TIRADS 4 – підозрілі на злоякісні зміни щитоподібної залози
TIRADS 5 – найімовірніше злоякісні зміни щитоподібної залози
TIRADS 6 – попередня біопсія довела злоякісність
Відповідно до результатів УЗД, лікар-ендокринолог призначає проведення пункції біопсії. Це коли всередину вузлика “заходять” голкою та дістають клітини на обстеження. Це – єдиний метод, який точно покаже, чи це доброякісне, чи злоякісне утворення.
І довкола цієї процедури є багато міфів. Що після пункції зоб виросте. Чи що він був доброякісний, а стане злоякісним. Це все неправда!
Спостерігати за вузлами потрібно не рідше, ніж раз на пів року. Йдеться про УЗД-скринінг та консультація з лікарем.
– Які існують варіанти лікування? Це оперативне втручання з видалення вузлового зоба?
– Методів лікування два: профілактичне та оперативне втручання.
Якщо вузлик є чисто йододефіцитним, то ми признаємо препарати йоду. Саме це ми називаємо профілактичним лікуванням. Якщо вузлик вже створився і навколо нього є щільна капсула, то вона не дасть йому зменшитися. Але лікування, яке ми призначаємо (йод, селен та вітамін Д), не дає вузлику рости та запобігає утворенню нових. Адже якщо є один вузлик, то їх може бути потім два, три, чотири і так далі.
На операцію пацієнта відправляє саме ендокринолог! І на це є три причини: вузлик заважає фізично, впливає на функцію щитоподібної залози або він злоякісний. Тривалість операції залежить від обʼємів вузла та його проростання. Зазвичай це дуже швидка операція, а реабілітація триває 1-2 дні.
Під час онкології забирають всю щитоподібну залозу і тоді пацієнту призначають гормони щитоподібної залози. Пацієнтки часто переживають, що не зможуть завагітніти після її видалення. Але після операції, вже через рік спокійно можна завагітніти.
– А які методи діагностики та лікування зобу доступні у «Мед-Атлант»?
– У нас доступні всі методи діагностики та лікування зобу. Проводимо пункції, у нас найкращі апарати УЗД та професійні лікарі. Також проводимо оперативні втручання на щитоподібній залозі.
– Що буде, якщо не лікувати вузловий зоб?
– Якщо це доброякісний зоб, що не впливає на роботу щитоподібної залози та не заважає пацієнту, то нічого не буде. Тільки завдяки біопсії та здачі гормонів ми можемо це довести. Для цього пацієнт має пройти ці обстеження, аби “носити” ці вузли.
Онкологія щитоподібної залози дуже розповсюджена, але вона, як правило, “доброякісна”. Тобто вона дуже повільно розвивається. Раніше було багато запущених онкологій щитоподібної залози, але завдяки пункційній біопсії ми тепер виявляємо рак на ранніх стадіях.
Наголошую: коли вузол зʼявляється, то він або вже доброякісний, або вже злоякісний. Тому не варто чогось чекати, адже злоякісний не може стати доброякісним. Коли по УЗД вже видно, що це рак – це вже запізно. Це означає, що вже є метастази. Саме тому потрібно робити пункцію, аби виявити “онко” на ранніх стадіях.
– Чи існує профілактика вузлового зоба?
– Загалом – це тільки йод, але тільки у йододефіцитних регіонах. Також селен та вітамін Д. Потрібно вводити у своє харчування продукти, що багаті йодом – морепродукти (у морській капусті найбільше йоду). Всім у нашій області рекомендовано хоча б взимку приймати йод, селен та вітамін Д.
Варто зауважити, що коли відбувається неконтрольоване приймання йоду, то один з вузликів, який функціонував нормально, починає назбирувати надлишок йоду. Тоді він неконтрольовано виробляє велику кількість гормонів. І це практично нічим не лікується. Неконтрольоване приймання йоду теж дуже небезпечне! Потрібно обовʼязково радитися з лікарем, при якій патології щитоподібної залози потрібно застосовувати йод.
– І на завершення – профілактика та лікування народною медициною. Чи є ефективні рішення?
– Є звичайно, але тільки під наглядом лікаря! Ми дуже любимо фітопрепарати, на яких проведена достатня кількість клінічних досліджень, і коли точно знаємо, яка там є доза йоду чи селену.
Вузловий зоб не є таким страшним захворюванням, як багатьом може здаватися. Головне його не запустити. Щорічний скринінг організму має обовʼязково включати обстеження щитоподібної залози, адже вона впливає на весь наш організм.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
партнерський матеріал