Вважають, що у велопатрулі працюють ті, хто провинився, але це не так, – Микола Гурак, прес-секретар патрульної поліції

Автор: Турій Роман

30 Чер, 2017 10:00

Поділитись публікацією
Вважають, що у велопатрулі працюють ті, хто провинився, але це не так, – Микола Гурак, прес-секретар патрульної поліції

Прес-секретар патрульної поліції Івано-Франківська Микола Гурак розповів про роботу велопатруля. Речник поліціянтів переконаний – задля розвитку велокультури знати правила дорожнього руху недостатньо. Треба застосовувати їх на практиці та навчитися поважати одне одного, незалежно від виду транспорту в користуванні.

18880166_803772073115139_7740054145657678861_o

– Дехто з пішоходів відверто ігнорує велодоріжки через власну неуважність та незнання ПДР. Які альтернативні методи цим діям пропонує поліція?

– Справа в тому, що велосипед несе небезпеку не лише тим хто на ньому пересуваються, але і іншим учасникам дорожнього руху. На сьогодні в місті Івано-Франківську немає розвинутої велокультури. Більшість людей використовує велосипед забуваючи про те, що вони теж учасники дорожнього руху і лише декілька досконало знають і дотримуються ПДР.
Інколи намагання велосипедиста провчити пішохода-порушника переростає в конфлікт між ними. Звісно, що більшість наших громадян звикли вчитися на конкретних прикладах і лише тоді задумуватися про те, що на цьому місці міг бути хтось із них чи їхніх близьких. Тому усім нам необхідно знати нові ПДР і навчитись поважати одне одного.

Патрульна поліція проводить роз’яснювальну роботу, але переважно навіть вона не спонукає людей дотримуватися правил дорожньої безпеки. Наразі Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачено покарання за те, що пішохід іде по велодоріжці, проте в таких ситуаціях необхідно вирішувати конфлікт на місці.

З однієї сторони велосипедист правий, тому що рухався по встановленій доріжці, але там опинився пішохід, якого наразі неможливо притягнути до відповідальності.

Велополіція, велосипеди-4747

– Раніше на вулиці Шевченка стояли знаки, що засвідчували наявність велодоріжки. Сьогодні ж знаків більше не має, а чимало автівок паркуються на доріжці, що була передбачена для вело- транспорту. Чим зумовлені такі зміни?

– Спочатку на цьому місці планувалося встановити велодоріжку, проте пізніше міська рада вирішила, що це спільна зона для велосипедистів, водіїв і пішоходів. Річ у тому, що велодоріжка на цій вулиці могла привести до негативних наслідків і збільшить ризик травмування. Пряма дорога-розгінна траса для водія. Враховуючи що по цій вулиці гуляє багато пішоходів, батьків з дітьми, є загроза збільшення небезпеки в цій зоні.

Віднедавна міська рада, яка є власником дороги, вирішила встановити на початку майбутньої алеї слави декілька місць для паркування, перш за все тому, що тут знаходяться житлові будинки. Мабуть кожен водій, задля безпеки власного транспортного засобу паркує його біля власного дому.

– Чи передбачено в правилах дорожнього руху відповідальність за не використання шолому чи світлоповертаючого жилету для велосипедиста?

– Штрафу за керування велосипедом без шолому чи жилету не передбачено, проте це може врятувати чиєсь життя. На щастя, зараз побільшало людей, котрі в буденному житті використовують шолом як засіб безпеки і навіть малі діти, які виходять на велосипедну прогулянку з друзями все частіше його одягають.
Ситуація з жилетами не така радісна, тому нерідко ми є свідками ДТП на неосвітлених частинах дороги, де автомобілісти не помічають велосипедистів. При використанні жилету чи інших світлоповертаючих предметів велосипедист не просто полегшує роботу патрульних, але і убезпечує власне життя.

– Розкажи трішки про велопатруль, чим він відрізняється від звичайного патрулювання?

– Велопатруль не є особливою структурою національної поліції, до нього входять такі ж самі працівники патрульної поліції, які до того могли патрулювати на автомобілі. Ми оголосили конкурс, бажаючих було багато. Спочатку ми вирішили, що це мають бути чоловіки, згодом кількість охочих зросла і до нас долучилися жінки. Тут не має чітко визначених людей, котрі працюють вело інспекторами. Існує 4 роти, які заступають позмінно, з них 4 екіпажі (8 велосипедів), які заступають на патрулювання по двоє. Інколи це число змінюється в залежності від обставин і району патрулювання. Дев’ятий велосипед стоїть про запас на випадок поломок чи надзвичайних ситуацій.

Зважаючи на те, що ця робота важка, 2 дні на велосипеді ніхто не їздить. Також, ми проводимо постійні заняття з правил дорожнього руху та надання першої медичної допомоги для наших працівників.

Велосипед типового велоінспектора обладнаний жовтими катафотами на колесах, ліхтариком, велокомп’ютером, стопсигналом. До екіпірування входить: шолом, аптечка, сумка з адмінматеріалами, жилет і пляшка з водою.
В перші дні роботи велопатруля ми проїхалися містом і зауважили, що велосипед для поліцейського це перш за все мобільність, адже пересування на велосипеді значно економить наш час, до того ж він дозволяє нам патрулювати у важкодоступних місцях.

Поліція, велосипеди-8171

– Яку роль відігравав велосипед в житті поліцейських, до того як вони почали працювати у велопатрулі?
– Спочатку на велосипедах їздили лише чоловіки, але з часом жінки поліцейські долучилися до такого патрулювання.

Побутувала думка, що на велосипед сідають люди, які порушили дисципліну чи провинилися перед начальством, проте це не так.

З самого початку були ті, котрі приходили і записувалися у велопатруль. Звісно, дехто з них згодом передумав, проте їх замінили інші.
Декілька наших перших працівників, навіть до появи велопатруля приїжджали на роботу на своєму громадському велосипеді, після чого пересідали на службову машину і їхали на патрулювання. Зазвичай для тих хто вперше заступає у велопатрулювання, робота здається важкою, але хороші погодні умови та спілкування йдуть їм на користь.

Поліція, велосипеди-8174

Як велопатруль реагує на порушення правил велосипедистами і пішоходами?

– Велопатруль працює не лише з велосипедистами і пішоходами, вони можуть давати орієнтування на нетверезих водіїв, допомагати в оформленні ДТП. Якщо патруль бачить порушення правил чи загрозу життю людини, він обов’язково зверне на це увагу. Для нас набагато краще проводити профілактичну бесіду, проте в деяких ситуаціях доводиться фіксувати факт правопорушення.
Якщо патрульні бачать, що велосипедист у не тверезому стані – зупиняють, спілкуються, за необхідністю складають адмінпротокол. У нас була практика складання протоколу на велосипедистів, що рухалися у нетверезому стані. Існує така думка, що нетверезий велосипедист може створити такі ж проблеми як і нетверезий водій. Водій автомобілю убезпечений чотирма колесами, металевою коробкою і подушками безпеки. Нещодавно нетверезий велосипедист рухаючись по вулиці Чорновола, просто впав під колеса автомобіля, тим самим створив для водія авто неприємності на рівному місті.

Поліція, велосипеди 2-8268-2

– Які заходи потрібно проводити для підвищення ознайомлення чи дотримання правил їзди на велосипеді? Чи планується проведення спільної акції між велоактивістами і велополіцією?

– Кожного дня до нас надходять виклики, де бажання людей, перевищують наші можливості. Після чого люди скаржаться на те, яка патрульна поліція погана. Ми не можемо поставити на кожному перехресті людину, яка б тримала за руку і говорила: «Чекай, чекай ще не йди!»
Патрульні є учасниками велопробігів, тим самим демонструючи, що вони небайдужі до правил безпеки. Минулого року ми організовували зустріч велопатруля з велоактивістами міста. Акція сподобалася велосипедистам, котрі отримали відповіді на найбільш актуальні питання, і велопатрулю, у якого була можливість почерпнути нові знання від людей, котрі сповідують цю культуру декілька років.
Цього року ми провели одну зустріч в Urban Space 100, проте ми не плануємо на цьому зупинятися. В планах роздати білі та червоні катафоти для велосипедистів, а також організувати профілактичні акції із залученням громадськості та ЗМІ.

РОЗМОВЛЯВ: Іван САВИНЕЦЬ

велоспільнота поліція-7479