Виявити по зовнішніх симптомах: що таке інсулінорезистентність, розповідає франківська ендокринологиня Вікторія Петрів
26 Лип, 2024 12:14
Інсулінорезистентність є поширеною проблемою у світі, особливо в країнах, де у населення високий середній рівень ожиріння та сидячого способу життя. Цей стан виникає, коли клітини організму не можуть ефективно використовувати інсулін для поглинання глюкози з крові. Вчасне виявлення інсулінорезистентності дозволяє запобігти серйозним захворюванням у майбутньому.
Про це читачам “Галки” розповіла ендокринологиня Вікторія Петрів з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Говоримо про важливість інсуліну в нашому організмі, причини інсулінорезистентності, симптоми цього стану та його лікування.
– Яку функцію в нашому організмі виконує інсулін?
– Інсулін – це гормон підшлункової залози, який працює задля того, щоб утримувати нормальний рівень глюкози в крові. Іншими словами можна сказати, що він допомагає у зниженні рівня глюкози в крові. Глюкоза – це є основне джерело енергії, наші клітини живляться цією енергією. Інсулін допомагає завести глюкозу всередину кожної клітини.
– Що таке інсулінорезистентність?
– Інсулінорезистентність – це стан, коли тканини організму не чутливі до гормону інсуліну. А якщо вони не чутливі, це означає, що інсулін не може виконувати свою функцію, тобто він не може завести глюкозу всередину клітини. Якщо з цим нічого не робити, то наші клітини виснажуються. Глюкоза, замість того, щоб потрапити у клітину, починає накопичуватись у кровотоці. Якщо цей стан не корегувати, то рано чи пізно це призводить до переддіабету, а у майбутньому – до цукрового діабету другого типу.
– Що підвищує ризики розвитку інсулінорезистентності?
– Є люди, які знаходяться у групі ризику щодо інсулінорезистентності. Це ті, хто мають надмірну вагу тіла, ведуть малорухливий спосіб життя, мають сидячу роботу, проблеми з артеріальним тиском – тобто регулярно підвищується артеріальний тиск, люди з високим рівнем холестерину. І ті люди, які мають спадковий анамнез по цукровому діабету чи ожирінню.
А ще якщо погано харчуються – коли у раціоні велика кількість швидких вуглеводів, фастфудів, солодкі напої, шкідливі звички.
– За якими симптомами людина може самотужки запідозрити наявність цього стану?
– Дуже цікаве і важливе питання, адже сам пацієнт найперше може зрозуміти, чи все гаразд.
Перше, на що ми звертаємо увагу, це обʼєктивні зовнішні показники. Людина може в домашніх умовах виміряти об’єм (окружність) своєї талії. У жінок вона має бути до 80 см, у чоловіків – до 94 см.
Наступне – співвідношення об’єму талії до об’єму стегон. У жінок це співвідношення має становити до 0,85, а у чоловіків до 0,95. Характерним може бути абдомінальний тип ожиріння, тобто коли жирова тканина більше скупчується у ділянці живота.
Також можемо бачити наявність темних плям коричневого кольору на шкірі, найчастіше локалізуються на шиї, в області пахв
Якщо з тиском є постійні проблеми чи з холестерином.
І по таких зовнішніх симптомах людина може оцінити свій стан.
– Як клінічно діагностують інсулінорезистентність?
– Найперше ми звертаємо увагу на зовнішній вигляд – об’єктивна оцінка людини. За допомогою лабораторних досліджень обстежуємо аналіз крові на глюкозу, інсулін, глікований гемоглобін, індекс НОМА, призначаємо ліпідограму. Можемо зробити УЗД органів черевної порожнини.
– І як лікують інсулінорезистентність?
– Дуже люблю це запитання. Насправді з лікуванням, то з однієї сторони все дуже просто, а з іншої – складно. Бо чарівної таблетки, яка вилікує інсулінорезистентність, немає. Все завжди починається зі зміни способу життя.
Перше – фізична активність. Вона є обов’язковою складовою. Це має бути регулярна, щоденна фізична активність. Ходьба, біг, велосипед, плавання, будь-що, що комфортно. Але хоча б кожного дня, наприклад, ходьба 30 хвилин.
Друге – харчування. Воно відіграє дуже-дуже велику роль в контексті інсулінорезистентності. Має бути якісне, збалансоване та повноцінне харчування. Особливу увагу потрібно звертати на мінімізацію продуктів, які мають високий глікемічний індекс, які дуже швидко підіймають рівні глюкози у крові: швидкі вуглеводи, фастфуд, солодкі газовані напої.
Потрібно усвідомлено ставитися до їжі. І не забуваємо про водний баланс. Варто пити не соки, не солодкі напої, а просту воду.
Третє – це сон. Він має бути якісний, повноцінний і не менше 7-8 годин.
І останнє – мінімізація стресу, що в наших умовах зараз дуже важко зробити.
– Чи поширена інсулінорезистентність на Івано-Франківщині? Чи часто її діагностуєте у своїх пацієнтів?
– Насправді важко відділити Франківщину чи іншу область від загальної картини. Загалом, так, проблема є досить поширеною і вона, скажімо так, набуває все більше обертів. Можливо, це пов’язано з тим, що спочатку був “ковід”, а тепер війна, більше людей перейшли на дистанційну роботу. Менше фізичної активності, більше стресів.
– Чи існує профілактика?
– Так, профілактика існує. І вона досить легка. Кожна людина має правильно харчуватись – якісно і збалансовано. Займатися своєю фізичною активністю. Має бути режим сну, режим відпочинку, режим праці. Тобто це все має бути збалансовано. І обовʼязково стежити за своєю вагою.
Якщо людина у групі ризику, то потрібно обовʼязково проходити регулярні профілактичні обстеження.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама
Читайте також: Коли взуття стає замалим: про акромегалію розповідає франківська ендокринологиня Ольга Максакова