Вимушені переселенці та ринок нерухомості: на форумі у Франківську обговорюють, як допомогти ВПО (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Костинюк Олександр

02 Гру, 2022 13:01

Поділитись публікацією
Вимушені переселенці та ринок нерухомості: на форумі у Франківську обговорюють, як допомогти ВПО (ФОТО, ВІДЕО)

У п’ятницю, другого грудня, в Івано-Франківську проходить масштабна благодійна виставка-форум обласного відділення Асоціації фахівців ринку нерухомості.

Читайте також: Новим автобусним маршрутом по Набережній курсуватимуть два автобуси – Смушак

Фокусна тема заходу: «Вимушені Переселенці та ринок нерухомості. Лояльність. Підтримка. Допомога», пише “Галка”.

Під час дискусійних панелей обговорюють ситуацію з вимушеними переселенцями, нерухомістю, можливостями та перспективами допомоги людям в областях на заході України. Зокрема, про свій проєкт розкажуть представники громадської ініціативи “Ко-Хати” та інші гості.

Також на заході представлять виставку з пропозиціями та презентаціями від провідних будівельних компаній, ріелторських компаній, банків та учасників ринку нерухомості.

Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації Фахівців з нерухомості України Віктор Фурдіяка зазначив, що виставка-форум – це вже традиційна ініціатива:

“Ми хочемо щороку збирати на одній платформі представників ринку нерухомості та інший організацій. Наше місто активне, наш ринок живий, місто хоче розвиватися. Нині у нас болюча тема – внутрішньо переміщених осіб. Сьогодні тут зібралися представники з різних міст України”

Народна депутатка України Оксана Савчук каже – зараз на часі питання житла та даху над головою.

“Воно актуальне, як ніколи. У західному регіоні дуже активна Асоціація ріелторів. Я дуже тішуся, що сьогодні на форумі є люди, які розуміють, що разом можна досягнути успіхів. Станом на сьогодні забезпеченість житлом ВПО – не цілий 1% від потреби. 14 мільйонів українців покинули державу. Потрібно впроваджувати доступні кредити, давання в оренду на пільгових умовах будиночків, надання від держави житла”.

Голова АФНУ Юрій Піта зазначиву, що нинішній форум, безумовно, важливий. Агресор сподівався створити соціальну паніку, сподівався, що люди злякаються, і буде в Україні хаос.

“Але ми єдина країна від сходу до заходу, від півночі до півдня. Захід України відчинив свої двері для всіх, хто потребував житла. Ми продовжуємо боротьбу. Але проблеми житла ще не вирішені, і ми нині про це будемо говорити. Впевнений, винесемо правильні рішення, бажаю плідної та корисної праці”.

Координатор благодійних заходів по Україні Михайло Донгалевський зауважив, що одне з найболючіших питань – це питання вимушених переселенців, людей, які, можливо, назавжди втратили свої домівки.

“Ми маємо підтримати їх. Думаю, ми спільно ми знайдемо відповіді та допоможемо їм. Ми, українці, завжди знайдемо вихід із ситуації”, – каже Донгалевський.

У рамках першої дискусійної панелі заступник міського голови Михайло Смушак розповів про ситуацію з внутрішньо переміщеними особами в Івано-Франківській громаді. Станом на сьогодні, за його словами, зареєстровано 42 500 ВПО.

“Це багато, якщо рахувати, що вся громада має близько 270 тисяч населення. Кожного місяця 700-800 сімей франківців, у яких проживають переселенці, отримують компенсацію. У них проживають 2,5-3 тис. сімей ВПО. Є також і люди, які досі живуть у наших соцзакладах, школах – 775. І ця категорія осіб наразі найбільше потребує вирішення житлового питання. І це для нас питання №1”.

Михайло Смушак додає, що більшість переселенців не стають на облік та чергу за житлом, бо впевнені, що шанс отримати житло – дуже низький:

“І це правда, бо цьогоріч лише 3 сім’ї у нас за такою схемою отримали житло. Важливо на загальнодержавному рівні вибудувати модель, як забезпечувати житлом переселенців, учасників бойових дій. З кожним днем їхня кількість збільшується. Системна забезпеченість житлом – це вже не рівень міста, а держави”.

Представник Агенства ООН у справах біженців в Україні Олександр Хорошавін зазначив, що наразі тимчасовий житловий фонд – це реагування на ситуацію в державі. Він переконаний, що держава робить багато, але, наприклад, не всім людям доступне кредитування. Як варіанти Олександр Хорошавін, пропонує створювати земельні банки, використовувати спадщину від самотніх людей, яку успадковують органи місцевого самоврядування.

Співзасновниця MetaLab проєкту “Ко-Хати” Анна Пашинська зауважила, що на початку війни організація прийняла багато колег-переселенців:

“Раніше ми були архітектурним бюро, а з 24 лютого перейшли у формат створення житла. Ми почали шукати модель, як забезпечити людей житлом, і щоб воно було гідним. У якийсь момент ми пішли в напрямку відновлення різних місць проживання для людей ВПО. Першим нашим проєктом було відновлення гуртожитку університету нафти й газу – 61 кімната для 170 переселнців. Перші гроші до нас почали приходити через 4-5 місяців. Ми стали такою своєрідною невеличкою будівельною компанією. Сумарно ми забезпечили 8,5 тис. квадратних метрів. Це маленькі кімнати, з санвузлом і найпершими потребами. Сьогодні на форумі – майданчик, на якому треба говорити про ці проблеми. Думаю, у Франківську ми можемо розробити модель і навчати людей по створенню соціального житла. Просто навіть своїми силами треба створити умови”.

Анна Пашинська додає – у планах проєкту продовжувати та масштабуватися і в наступному році.

Керівник ГО “Добробат” Павло Філіппенко з Харкова розповів про організцію. За його словами, у “Добробаті” – люди, які на волонтерських засадах допомагають іншим пережити складні часи, відбудовують житло, обмінюються досвідом:

“Дуже багато міст зруйнованих, пошкоджені будівлі. Існує потреба у розміщенні ВПО. Ми як добробатівці можемо батальйоном приїжджати, наприклад, у Франківськ і швидко відновлювати певні будівлі, які потім влада виділить для проживання ВПО. Також ми можемо ділитися досвідом, бо багато наших людей їздили за кордон, мають європейський досвід. “Добробат” – це і про перемішування культур сходу та заходу, обмін звичками. Це все – патріотизм”.

Також завдання “Добробату” соціалізувати людей. Багато з них знаходяться у поганому стані у плані морального здоров’я, а коли людина зайнята працею, вона відволікається.

“Ми хотіли б обмінюватися досвідом і з Франківськом. Запрошуємо франківців до “Добробату”, просто треба мати бажання. Ми готові приймати людей і допомагати тут, у вашій громаді. Схід і захід разом! І все буде Україна!”, – додав Філіппенко.

Голова Бізнес Асоціації Івано-Франківська Андрій Семанів, каже що бізнес об’єднався заради добробуту в місті. Для бізнесу переселенці – це, зокрема, і трудовий ресурс, який потрібно забезпечити роботою.

“Але ВПО мають мати і житло, прихисток. Тоді вони стануть повноцінними членами нашої франківськї общини. Ми як Бізнес Асоціація направила фокус на проєкт “КоХати”, і я закликаю всіх долучатися до таких проєктів. Владу треба закликати, щоб відновлювати гуртожитки, школи, які занедбані, а бізнес – допомагати фінансово”.

Михайло Смушак ще раз наголосив, що на рівні держави потріна система іпотечного кредитування. Забезпечення житлом, зазначив заступник мера, потребують тисячі, а по факту житло отримують одиниці.

“Так, система діє, але більше “для галочки”. Також дуже важливі робочі місця, щоб люди мали можливість заробляти гроші на ту ж іпотеку. Ми як місцева влада будемо підтримувати всі ініціативи, не створювати перепон та шукати на рівні міста, як допомогти реалізувати проєкти”.

 

По завершенні першої дискусійної панелі Івано-Франківське обласне відділення Асоціації Фахівців з нерухомості України та MetaLab проєкт “Ко-Хати” підписали Меморандум про співпрацю. Також – у рамках співпраці обласне відділення Асоціації Фахівців з нерухомості вручило проєкту сертифікат на 100 тисяч гривень.

“Ми оперативно прийняли рішення і хочемо стабільно підтримувати проєкт “Ко-Хати” та регулярно працювати над реалізацією ваших планів. Ми прописали стратегічний план фінансування. І перший наш жест – сертифікат на 100 тисяч гривень”, – зазначив Віктор Фурдіяка.

“Дуже рада нашій співпраці! Важко передати – наскільки це для нас важливо”, – подякувала Анна Пашинська.

Народний депутат Ігор Фріс у своєму виступі підкреслив, що невдовзі будуть нові підзаконні акти, де буде роз’яснено, як буде оформлятися майнове право, як суб’єкти, які здійснюють будівництво нерухомості, забезпечуватимуть виконання зобов’язань і т.д.

 “Хочу застерегти спеціалістів з нерухомості: податкова почала опрацьовувати новий кейс стосовно одночасного відчуження нерухомості. Зверніть увагу на це. Також зверніть увагу на моменти стосовно оформлення попередніх договорів”.

У рамках другої дискусійної панелі поспілкувалися представники популярних франківських будівельних компаній. Вони розповіли, як БК пристосувалися до роботи в умовах війни та вимкнень і чи правда, що зараз найбільший попит існує на готове житло.

Заступник керівника департаменту продажу Будівельної компанії Blago Юрій Лунів зазначив – коли почалася війна, ніхто не знав, що далі буде. Коли 6 березня прем’єр-міністр повідомив, що бізнес має працювати, у компанії відбулася нарада, на якій вирішили дотримуватися цієї рекомендації.

“Зараз у нас 17 масштабних комплексів, де ми здійснюємо будівництво. Ми залучили величезні генератори і дотримуємося всіх термінів будівництва, які вказували раніше. Поблизу одного з наших ЖК, завдяки генератору, навіть заживлюємо інші об’єкти, щоб там було світло та тепло”, – каже Юрій Лунів.

Головний інженер-будівельник БК “Спілка Забудовників” Іван Рогів зауважив, що через війну багато втрачається нерухомості:

“Прикрий час. Звичайно, найбільша проблема – це втрата людського життя, але втрачається і нерухомість. Компанія пристосувалася до праці в нових умовах. Станом на час війни збільшилися продажі – житло купують внутрішньо переміщені особи. Якщо раніше ми робили акценти на так званий сирець, то зараз вийшли на модель готувати квартири “під ключ””.

На думку директора з розвитку будівельної компанії Socium Олега Доскача, зараз єдина проблема – це війна, а все решту вирішуване:

“Вже 10 місяців ми працюємо в кардинально інших умовах. Такий досвід лише нам допомогає бути міцнішими та кращими. Наша компанія навіть спромоглася наростити темпи будівництва. Ми всі стали об’єднані однією справою. Дуже важливо не зупинитися”.

Олег Доскач додає, що наразі середня ціна у Франківську за квадратний метр – 590-620 доларів. Тому питання в тому, чи люди матимуть можливість придбати готові квартири.

“Ми маємо квартири під кредитування, вони готові, вже у зданих будинках. Загалом маємо, що запропонувати ВПО. Ми соціально відповідальний бізнес. ВПО можуть отримати 7% знижки від суми внеску. Без різниці, в якому житлового комплексі ця квартира. Також з наступного тижня впроваджуємо знижку для військових – 15%”. 

Співвласник і директор компанії “Цитадель” Олександр Вовчук каже – держава зробила багато пільг для інших бізнесів.

“Але є дефіцит житла, і я бачу, що центральна влада повинна надати систему спрощення документів для початку будівництва та здачі даних об’єктів. Для швидкості здачі та передачі готового житла це дуже важливо”, – зауважив Олександр Вовчук.

Юрій Лунів додав, що за час війни компанія Blago ввела в експлуатацію понад 50 тис. квадратних метрів готових квартир та має гарні пропозиції для внутрішньо переміщених осіб:

“Кілька днів тому закінчилися знижки до “Чорної п’ятниці”. Зараз є пропозиція частину за квартиру заплатити одразу, а решту суми розтермінувати на певний період. Також – послуга єОселя”

На завершення дискусійної панелі будівельний бізнес зазначив, що готовий активно співпрацювати з місцевою владою, щоб вирішити питання житла для переселенців. Олег Доскач зауважив, що велика допомога, яку влада може надати будівельним компаніям – це фінансування спорудження інженерних мереж.