“Вишийте, мамо, бронежилет”: франківський поет Богдан Томенчук презентував збірку поезій про війну

Автор: Андрій Макітра

02 Dec, 2023 17:29

Поділитись публікацією
“Вишийте, мамо, бронежилет”: франківський поет Богдан Томенчук презентував збірку поезій про війну

У видавництві «Discursus» вийшла нова поетична збірка прикарпатського поета, математика та освітянина Богдана Томенчука під назвою “Вишийте, мамо, бронежилет”.

Про це пише Галка з посиланням на газету “Галичина”.

*фото. “Галичина”.

У малій залі Івано-Франківського драмтеатру Богдан Томенчук зачитав власну поезію.

Це 13-та збірка віршів автора. Її назва передає зміст і посил трьохсот творів, «про життя в часи, коли вишивають не сорочки чи весільні рушники, а бронежилети». А однойменний вірш, який дав назву книжці, написаний ще 2014 року.

“Вишийте, мамо, бронежилет» практично на 75 відсотків нова книжка. Сюди увійшли вірші, написані після 24 лютого 2022-го, а також поезія, написана раніше, яка передвіщувала війну. Основний меседж збірки – перемогти і зрозуміти, що ця війна з трьохсотлітньої стає вічною! Якщо їхні матері народжують вбивць, то наші мають народжувати людей честі, гідності із залізною психологією захисника…”, – розповів Богдан Томенчук.

Упорядниця книжки, професорка ПНУ ім. В. Стефаника Ольга Деркачова зазначила, що попри те, що книжка є дуже болючою, у ній немає ні краплі песимізму. Це не перша поетична книжка Богдана Томенчука, над якою вона працювала. Письменниця і модераторка презентації наголошує, що порівняно з попередніми книжками «Вишийте, мамо, бронежилет» – важча й емоційно складніша, тож, можливо, саме тому довго йшла до свого читача.

“Тут найрідніші і найболючіші вірші, написані ще до повномасштабного вторгнення, тому що Богдан Томенчук – це той поет, для якого війна була ще тоді, коли її називали делікатно «АТО» і намагалися не помічати. Це важка поезія, у ній велика концентрація болю, але водночас і потужна концентрація українського героїзму, нашої здатності чинити опір і підніматися з колін. Поки ми є і читаємо таку поезію, ми приречені на перемогу”, – наголосила Ольга Деркачова.

Поетичний вечір розпочали з молитви, яку провадив отець Ігор Пелехатий. Він наголосив, що кожен вірш – це окрема доля.

“Це 300 віршів і 300 доль, які пройшли крізь серце поета. У цій книжці зібрано весь біль нашого народу, біль сивочолих матерів, батьків, молодесеньких вдів та дітей-сиріт з дорослими виразами обличчя. Це власне те, що нам принесла ця страшна загарбницька, кривава, окупаційна війна”, – промовив священник.

Слово поета доповнювала музика у виконанні Академічного камерного оркестру «Harmonia Nobile» під керівництвом народної артистки України Наталії Мандрики.

“Якщо комусь здається, що було забагато сліз, то їх було замало, бо в тих сльозах – мужність, з якої народжується перемога”, – виголосив поет Богдан Томенчук.

Кошти від продажу поетичної збірки Богдана Томенчука підуть на потреби ЗСУ.