Екологи досліджуватимуть Прут, аби виявити перешкоди для відновлення вільної течії (ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

07 Бер, 2024 14:48

Поділитись публікацією
Екологи досліджуватимуть Прут, аби виявити перешкоди для відновлення вільної течії (ФОТО)

У 2024 році розпочався спільний проєкт Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна) та Басейнового управління водними ресурсами річок Прут та Сірет. Це буде масштабне дослідження для виявлення перешкод для відновлення вільної течії річок в межах усього басейну.

Про це “Галці” повідомила пресслужба WWF-Україна.

Проєкт “Відкриті річки” реалізовують за підтримки європейської грантової організації “Open Rivers Program” і в рамках загальноєвропейського руху “Living Rivers Europe” (“Живі європейські річки”).

Вважається, що річки, які мають безперервний потік від витоку до гирла, здатні підтримувати екосистему і краще відновлюватись. Також вільно текучі річки є запорукою покращення доброго екологічного стану масивів поверхневих вод, збільшення біорізноманіття, збереження оселищ, зменшення вразливості до кліматичних змін та зниження ризиків паводків та посух.

Здорові прісноводні екосистеми важливі для очищення води, поглинання вуглецю, постачання їжі та захист від паводків і посух.

Основний законодавчий акт ЄС, що регулює управління водними ресурсами, — Водна рамкова директива (ВРД), вимагає безперервності для всіх річкових водних об’єктів ЄС, оскільки це необхідно для підтримки досягнення “доброго” екологічного стану, але не вимагає обов’язково повної відсутності бар’єрів.

Україна імплементує Водну Рамкову Директиву ЄС. Вже підготовлено План управління для суббасейну Пруту та Сірету.

Однак процес євроінтеграції потребує більш активного залучення міжнародної технічної допомоги. Її, зокрема, і надаватимуть в рамках проєкту “Відкриті річки”.

Комплексне обстеження дозволить виявити всі типи бар’єрів, що перешкоджають водному потоку в річках Прут і Сірет. Після завершення обстеження буде складено перелік всіх видів перешкод на водотоках з описом їхнього стану на водотоках, включно з тими, які підлягають демонтажу.

Цей проєкт також є важливим кроком у забезпеченні сталого управління водними ресурсами з урахуванням потреб місцевих громад та довкілля. Важливою частиною проєкту “Відкриті річки” є взаємодія з місцевими громадами для визначення їхніх потреб в екосистемних послугах.
Річковий суббасейн Пруту і Сірету є транскордонним, більша його частина розташована переважно в Українських Карпатах. Оскільки тут проживає близько мільйона людей, спостерігається відчутне антропогенне навантаження одночасно з боку енергетики, різних галузей промисловості, сільського господарства та урбанізації.

Усунення перешкод на річках Прут і Сірет сприятиме досягненню їхнього доброго екологічного стану, що є одним із першочергових завдань загальноєвропейського проєкту “Відкриті річки”.

Чому це важливо?

Річки Прут і Сірет є важливим оселищем для понад 77 видів риб, включаючи мігруючі (лосось дунайський, форель струмкова) та зникаючі види (стерлядь, ведмідь бурий, гольян, харіус, українська мінога).

Крім того, у межах басейнів розташована низка так званих осередків біорізноманіття, серед яких території та об’єкти природно-заповідного фонду України й території Смарагдової мережі.
Open Rivers Program — нідерландський фонд-грантодавець, що фінансується благодійним фондом Arcadia. Напрямки роботи фонду Arcadia: захист природи, збереження культурної спадщини та сприяння доступу до відповідної інформації. З 2002 року Arcadia надала понад 1 мільярд доларів організаціям по всьому світу.

Довідково: Всесвітній фонд природи WWF — одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що нараховує понад 5 мільйонів прихильників і має представництва у більш ніж 100 країнах світу. Місія WWF полягає у тому, щоб зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою. 

Понад 20 років WWF реалізує проєкти в Україні. З 2019-го діє як національне представництво WWF, яке об’єднує представників громадськості та науковців. 

Напрям “Вода” WWF-Україна має на меті підтримати повернення до природного стану прісноводних екосистем України. Це передбачає відновлення вільної течії річок, водно-болотних угідь та “озеленення” малої гідроенергетики України. Ще один фокус уваги – на вивченні та охороні оселищ, важливих для видів родини осетрових.