“Я не хотіла, щоб мою дитину вчили підкорятися”. Активістка розповіла франківцям про практику хоумскулінгу
18 Жов, 2017 20:18
18 жовтня в Urban Space 100 Анастасія Леухіна прочитала лекцію “Освіта дитини власними руками: “бери і роби”.
Анастасія поділилася досвідом організаціі домашнього навчання для сина Клима, який після трьох років шкільного життя перейшов на хоумскулінг і поки не хоче повертатися у школу. Хлопчик уже 4 рік навчається вдома.
“Мене у системі організації освіти в школі дратували декілька речей. По-перше, це шаблонність – дітей не стимулювали до творчого мислення. Друге – ефективність проведення часу в школі. Як ми з’ясували, часто замість уроків показували мультики на телевізорах, придбаних за кошти батьків. Там не цікавилися, чи вважаєш ти за потрібне це. Дратувало також пригнічення дітей. У мене було враження, що до них ставляться, як до солдатів: пояснювали, що є такі правила, що вчителю безапеляційно треба підкорятися. Я не хотіла, щоб мою дитину вчили підкорятися”, – розповідає про те, чому перейшли на хоумскулінг Леухіна.
Жінка відзначає, що було ще чимало речей, які для неї були не зовсім нормальні, зокрема, відсутність впливу на певні ситуації у класі.
“Був такий момент, що не було підручників, і батькам пропонували купити їх за ціною на 30% більшою. Коли я знайшла альтернативу, мене ніхто з батьків не підтримав, усім було так зручно, вигідно. Коли є тридцять батьків, яким це окей, а мені це буде не окей, то відчуваєш себе вівцею, з якої хочуть зрізати трохи грошей.
Ще один момент. Так, Клим не дуже добре вчився, але коли вчителька у 3 класі сказала, що мені потрібно навчити його писати, у мене виникло запитання: “То чим ви займалися 3 роки?”, – зазначає активістка.
Дитина зараз навчається вдома офіційно – Клима зареєстрували у київській школі, де є дистанційне навчання. Хлопчик проходить атестацію за предметами і наприкінці навчання отримає звичайний атестат.
Жінка розповідає, що, фактично, живе в іншому місті, і її головна роль у хоумскулінгу – на початку семестру розпланувати графік, а роль Клима – це все виконати, тобто у дитини є відчуття контролю над своїм життям.
Перші три роки з хлопчиком скайпом займалася колега Анастасії Леухіної. Зараз перейшли на інший формат – більш самостійний, оскільки це 7 клас, і з’явилося більше предметів: хімія, фізика, алгебра геометрія. Частину предметів Клим “закриває” сам, тобто це повністю самостійне вивчення частини гуманітарного блоку: українська та світова література, географія тощо. Для вивчення інших предметів хлопчикові знайшли викладачів, які з ним працюють.
“Цікаво, що з ним не треба займатися так багато. Курс із історії України за півріччя Клим пройшов із викладачем за 3 заняття, із української мови – за 6 занять. Він не хапає зірок з неба, не є відмінником, але навчання в нього займає вдвічі чи втричі менше часу. Це дозволяє професійно займатися важкою атлетикою і музикою.
Ми маємо гнучкість у графіку, і я можу поїхати з сином у подорож будь-коли. Є шалена ступінь свободи і відповідальності за всі ці вибори.
Але, в принципі, ми отримаємо на виході дитину, яка психологічно здорова, яка може досліджувати власні інтереси і може іти за тим, що йому цікаво”, – зазначає активістка.
Щодо соціалізації хлопчика Леухіна відзначає, що йому було достатньо складно вибудовувати стосунки і в школі, і тепер.
“Він скучає деколи, що нема стільки дітей біля нього, але має багато спілкування на заняттях, тренуваннях. Якби ви зустріли Клима на вулиці, то не запідозрили б, що він асоціальна людина. Взагалі, соціалізація залежить від дитини, чи потрібне їй спілкування і в якій кількості”, – каже жінка.
Ще одне хвилююче питання – ціна такого навчання.
“Я би сказала, що витрачаю, порівняно з тим, що у школі завжди треба здавати гроші на форму, книги, ті ж телевізори, не більше точно. Але я можу розставляти пріоритети – кому і за які послуги маю ці гроші віддавати”, – каже Леухіна.
Мінусом хоумскулінгу активістка називає шалену відповідальність за це все – нема кому скаржитися, що дитина щось не зробила, не вивчила, батьки мають владу фактично над усім.
Однак жінка відзначає, що хоумскулінг – не для всіх, але це альтернатива, яка є. Батькам, які сумніваються, чи підійде такий вид навчання їхній дитині, активістка радить спробувати організувати хоумскулінг на півроку: дати дитині відпочити від школи та зважити свої можливості, передає Галка.