“Я відчуваю страх, що не впораюсь”: воїн Андрій Смоленський про особливості реабілітації (ФОТО)
09 Лют, 2024 17:40
Військовий Андрій Смоленський, який зараз проходить реабілітацію в обласній клінічній лікарні розповів про потребу мати план реабілітації. Андрій вважає, що для людини, яка втратила певні можливості й наразі губиться з тим, на що вона здатна – важливо розуміти, як крок за кроком ставати все більш спроможною. А також ставати корисною для суспільства.
Як пише Галка з посиланням на допис обласної клінічної лікарні, своїми думками про особливості реабілітації військових та їхні запити чоловік поділився під час дискусії в Urban Space 100 другого лютого.
Темою зустрічі була «Реабілітація ветеранів: ефективна взаємодія в Івано-Франківській області».
Андрій Смоленський зазначив, що “найважливіше для тих, хто повертається – зрозуміти, з яким ворогом він бореться тепер”.
“Я відчуваю страх, що не впораюсь. Всі ми боїмося невідомого: скільки це буде тривати, що мені конкретно робити для того, щоб я повернувся до нормального життя”, – поділився думками військовий Андрій.
Учасник дискусії, керівник БФ «Франко-опір» Володимир Рожнов з 2015 року він проводить реабілітаційні заїзди для бійців, а цього літа в селі Пороги Солотвинської громади з БФ планують відкрити реабілітаційний центр та керамічну майстерню.
Василина Перегуда, ерготерапевтка за фахом, розповіла про запити від військових. Вони хочуть, аби їм «дали можливість дореабілітуватися» і «щоб це не був лікарняний заклад».
“Наша мета створити такий Дім ветерана, де будуть послуги з фізичної реабілітації, психологічної підтримки, й допомага в соціалізації”, – розповіла Василина.
Помічною має стати атмосфера спокою та затишку, яка б нагадувала дитинство. Такий центр створюють у Калуші. Наразі реконструюють будівлю. Для Василини це також втілення ідеї її чоловіка, який озвучив її після повернення з АТО. Та з першого ж дня повномасштабного вторгнення знову пішов захищати Україну і загинув у червні 2022 року.
Програму адаптації ветеранів війни при поверненні працівників на робоче місце створили на підприємстві «Прикарпаттяобленерго». Координаторка програми Ольга Тишко розповіла про її три напрямки: фізичну, спортивну та ментальну реабілітацію.
Підприємство бере на себе фінансові витрати, а також, за потреби, передбачає додаткову відпустку. Зі слів Ольги Тишко, на підприємстві розроблена система проадаптації, щоб військовий міг поступово повертатися в робоче середовище.
«Госпіталь для реабілітації душі» – мета і місія Наталії Тарабалки, мами Героя України, загиблого пілота Степана Тарабалки, що реалізовує проєкт оздоровчого центру в Коломийському районі.
«Між тими людьми, які переживають той самий біль, як я, і виникла ідея створення такого закладу», – пояснила жінка.
За їх задумом, це буде «таке місце для родин і ветеранів, де їх будуть чекати, де вони зможуть мати зустрічі, спілкування, комфортно почуватися».
«Допоки людина у свідомості, допоки в неї збережений розум, я щиро вірю, що це цінний для суспільства суб’єкт, це цінний для суспільства ресурс», – розповів військовий Андрій Смоленський на завершення дискусії.
Галка писала, що у травні 2023 року під час виконання одного зі завдань на Запорізькому напрямку воїн Андрій Смоленський потрапив під російський артобстріл. В результаті поранень – 27-річний захисник втратив обидві руки, очі та частково слух. Андрій – командир підрозділу аеророзвідки.
У жовтні 2023 року в межах міжнародної місії “Face the Future” Андрія Смоленського прооперували канадські реконструктивні хірурги. Зараз він проходить реабілітацію в обласній лікарні.
Читайте також: Поезія, як дзеркало душі: мати загиблого пілота Наталя Тарабалка провела поетичний вечір (ВІДЕО)