Як Івано-Франківськ з допомогою релокованого з Донеччини закладу стає доступнішим (ФОТО)

19 Сер, 2024 13:03

Поділитись публікацією
Як Івано-Франківськ з допомогою релокованого з Донеччини закладу стає доступнішим (ФОТО)

Довгий час люди з інвалідністю залишалися поза межами звичного життя у суспільстві. Втім в Україні на всіх рівнях відбуваються зміни й філософія безбар’єрності, згідно з якою створюється простір, зручний для всіх, активно впроваджується в життя і на Франківщині.

Читайте також: А Руслана Романовича хтось перевірив?: що пишуть франківці про “перевірки приїжджих” Марцінківа

П’ять доступних маршрутів

На початку цього року міська рада Івано-Франківська розробила документ — «Стратегія безбар’єрності». Комунальні служби та міські підприємства отримали завдання визначити маршрути, які є найпопулярнішими для людей, які переміщуються на кріслах колісних та представників маломобільних груп населення. Наступним кроком стала фактична ліквідація наявних бар’єрів: зниження заїздів на тротуари, обладнання переходів тощо.

Після обробки всієї отриманої інформації прийняли рішення протягом року додатково обладнати в Івано-Франківську п’ять доступних маршрутів. Запуск першого з них відбувся в червні. Це дорога від обласної лікарні до центру — до Ратуші. Це найпоширеніший маршрут, яким користуються військові, що отримали поранення і проходять реабілітацію.

Роботи вистачало: потрібно було покласти безшовну бруківку, обладнати з’їзди на зупинках і пішохідних переходах. Для зручностей людей з порушенням зору на переходах встановити тактильну плитку, а світлофорам додати звукову сигналізацію.

Під час інспекції очільник міста Руслан Марцінків використовував крісло колісне. Раніше він вже так перевіряв доступність об’єктів інфраструктури у районі міської адміністрації, Вічевого Майдану, вулиць Курбаса та Грушевського, а також маршрут від Центральної міської клінічної лікарні до ЦНАПу.

Найважливішою у перевірці була участь військовослужбовців, представників організацій людей з інвалідністю, спеціалістів та пацієнтів евакуйованого до Івано-Франківська з Донеччини Центру комплексної реабілітації «Донбас», який став Центром «Донбас-Прикарпаття».

Інспекція рухалася тротуаром від «Пасічної» до швейної фабрики на вул. Галицькій, а потім до переходу на вул. Дністровській. Перевіряли не тільки дорогу — додатково оцінили можливість потрапити до громадського транспорту. Паралельно відбувався моніторинг об’єктів громадського значення: магазинів, аптек, кафе.

Серед учасників – представник Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю Івано-Франківської обласної державної адміністрації Микола Макар. Створення безбар’єрного середовища для чоловіка, який через важку травму у 1993 році пересувається на кріслі колісному, стало справою життя.

«У кожного українця має бути можливість відновлення і повного повернення до нормального життя, — каже Макар. — Війна  призвела до значного збільшення кількості людей, які отримали інвалідність. Серед них наші захисники — військовослужбовці ЗСУ, а також люди, які постраждали від ворожих обстрілів. Сюди ж можна додати тих, хто зазнав психологічних травм, та дітей, багато з яких вже з народження постраждали через війну. Саме безбар’єрність здатна забезпечити всім рівні права». 

Релоковані та нескорені

Саме Микола Макар був ініціатором релокації Державного центру комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Донбас» з Краматорська на Прикарпаття. На той момент в Івано-Франківській області не було жодного реабілітаційного центру такого рівня.

Зазначимо, що Донбаський міжрегіональний центр професійної реабілітації осіб з інвалідністю розпочав свою роботу у 2007 році у Краматорську. Він зарекомендував себе як високопрофесійний заклад, де людям надавали широкий спектр послуг з психологічної, соціальної та фізичної реабілітації.

До 24 лютого 2022 року Центр займав п’ятиповерхову будівлю, облаштовану відповідно до всіх норм доступності: пандуси, навчальні аудиторії, ліфти та спортивний зал з тренажерами…

Центр не обмежувався лише реабілітацією – тут проводили стаціонарне практичне навчання за шістьма спеціальностями для людей з інвалідністю. За роки існування Центр випустив тисячі спеціалістів, більшість з яких знайшли роботу.

 «З початком повномасштабного російського збройного вторгнення установу евакуювали. Людей і обладнання вдалося вивезти раніше, ніж будівля центру зазнала руйнувань внаслідок ворожого обстрілу. Переїзд був складним, оскільки від самого початку не було зрозуміло, куди все вивозити та де знайдеться можливість відновити роботу, – розповідає керівниця Центру Світлана Фоміна. – У важкий момент нас підтримали профільне Міністерство соціальної політики, представники різних областей, які були зацікавлені у відновленні нашої роботи. У підсумку місцем релокації ми обрали місто Івано-Франківськ».

Вимушений переїзд Центру комплексної реабілітації з Донеччини, попри всі складнощі, влаштував усіх. Релокований заклад отримав можливість роботи та подальшого розвитку. А обласне та міське керівництво отримало потужного та експертного партнера у справах розвитку інклюзії та впровадження державних програм, пов’язаних з фізичним та психічним здоров’ям.

Центр отримав назву «Державний центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Донбас – Прикарпаття» і з вересня 2022 року почав надавати реабілітаційні послуги. Спочатку за адресою Героїв УПА, 1, де паралельно з наданням послуг відбувався ремонт приміщень, оскільки Центр переїхав в непристосовану будівлю. Істотною підтримкою стала допомога донорських організацій та участь Центру у міжнародних проєктах.

Робота триває — планів багато

За два роки центр «Донбас – Прикарпаття» не лише зміг повністю відновити свою роботу, але й став важливим елементом у розвитку інклюзивного середовища регіону.

Показовими є результати впровадження соціального проєкту із поліпшення доступності до реабілітаційних послуг, завдяки якому фахівці Центру стали вести виїзні прийоми у селищі Богородчани. Тепер тут проводяться заняття з лікувальної фізкультури, електропроцедури, лікувальний та профілактичний масаж. 

«Ми постійно розширюємо коло своєї роботи на Франківщині. У Краматорську Центр працював на площі 5700 квадратних метрів, а в Івано-Франківську – на 730. Тому ми активно підтримуємо ініціативи громад, адже це відкриває додаткові можливості для співпраці. Завдяки цьому проєкту ми змогли закупити сучасне обладнання і приїхали до Богородчан вже з готовою базою та нашими фахівцями», – зазначає Світлана Фоміна.

Поступово, за два роки роботи на Прикарпатті, Центру вдалося охопити реабілітаційними послугами Івано-Франківську, Львівську та Закарпатську області. Наприкінці серпня, завдяки співпраці Центру з Донецькою обласною організацією людей з інвалідністю, Франківщину чекає знакова подія – відкриття реабілітаційної філії в селищі Угринів.

«Мені імпонує відкритість влади Івано-Франківська», — каже голова ГО «Донецька обласна організація Всеукраїнської організації Союз осіб з інвалідністю України» Надія Паламарчук. – Ми маємо можливість повноцінно працювати, надавати консультації, реалізовувати суспільно значущі проєкти. Наших представників разом із громадськими організаціями Івано-Франківська включили до складу міського та обласного комітетів доступності, які збираються раз на квартал».

Авторка: Яна Ільїна. Фото з соціальних мереж Світлани Фоміної та Миколи Макара

Матеріал створено за підтримки Центру експертизи у сфері прав людей з інвалідністю громадської спілки «Ліга сильних», що працює за підтримки проєкту UNDP в Україні «Підтримка громадянського суспільства та молоді» та фінансування  Міністерства закордонних справ Данії.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам та не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агентств ООН.