Як харчування допомагає покращити жіноче здоровʼя. Розповідає франківська гінекологиня Марʼяна Петрина (ФОТО)
17 Січ, 2024 14:07
Вже давно не секрет, що спосіб життя суттєво накладає свій відбиток на здоровʼї жінок. Тому медичні фахівці приділяють особливу увагу взаємозв’язку між харчуванням та гінекологічними захворюваннями. Щоденний раціон впливає на різні аспекти фізіології та може мати ключове значення для попередження чи покращення різних гінекологічних проблем.
Читайте також: Алергія на пилових кліщів: поради франківської алергологині Ірени Попадинець для ефективного лікування
Для читачок «Галки» досвідчена гінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” Мар’яна Петрина розповіла, як правильно підібране харчування стає необхідною складовою для покращення та збереження здоров’я жінки.
– Чи можна стверджувати, що правильне харчування допомагає при лікуванні тих чи інших гінекологічних захворювань?
– На жаль, сучасне суспільство має серйозні проблеми з нераціональним харчуванням, ожирінням, і як результат – проблеми з репродуктивним здоров’ям.
Варто розуміти, що за допомогою харчування ми не тільки отримуємо всі поживні речовини, такі як білки, жири і вуглеводи, але можемо покращити своє гінекологічне здоров’я, зменшити дозу ліків, або навіть зовсім обійтися без них.
– Чи є дослідження, які це підтверджують?
– Так. У лютому минулого року було опубліковане цікаве дослідження, у якому вивчали вплив харчових продуктів на здоров’я жінки. У цьому дослідженні брали участь жінки різних вікових категорій. Було доведено, що харчування позитивно впливає на перебіг лікування.
– Детальніше розпитаю про найпоширеніші захворювання, з якими жінки звертаються до акушер-гінеколога, та які продукти важливо вживати при тих чи інших проблемах. Почнемо з молочниці.
– Молочниця або вагінальний кандидоз – це захворювання, що виникає внаслідок надмірного розростання дріжджових грибків. Зазвичай, лікування включає медикаментозні препарати, такі як свічки чи мазі, але правильне харчування прискорить лікування і допоможе запобігти поверненню захворювання.
Рекомендовано вживати: рибу, курку, овочі (особливо моркву, буряк, броколі, брюссельську капусту, зелень), фрукти (здебільшого кислі яблука, лимони, апельсини, сливи), морепродукти, цільнозерновий хліб, оливкову чи лляну олію. Саме ці продукти створюють несприятливі умови для розмноження грибків.
Виключаємо зі свого раціону жирні, смажені, копчені страви, алкоголь, газовані напої, кетчуп, майонез, каву.
– А яке харчування ви можете рекомендувати жінці з порушенням менструального циклу?
– Важливо розуміти, що часто порушення менструального циклу асоціюють з дефіцитом жиророзчинних вітамінів таких як А, Е, Д. Тому рекомендую вживати вершкове масло, сметану, твердий сир, жирні сорти риби. Ці продукти позитивно доповнюють медикаментозне лікування цих порушень.
– Часто неправильне харчування призводить до надмірної ваги. Розглянемо цю проблему у поєднанні з полікістозом.
– Полікістоз і надмірна вага призводять до численних гормональних порушень, які без корекції ваги та способу життя виправити практично неможливо. Часто рекомендуємо вживати продукти з низьким вмістом вуглеводів і збільшеним вмістом білків. Обговорюємо з пацієнткою дробне часте харчування та перерозподіл калорійності на першу половину дня. Таким чином отримаємо як зменшення ваги жінки і покращення гормонального фону.
– А якщо говорити про вагітність та надмірну вагу. Як має діяти жінка?
– Негативний вплив надлишкової ваги на вагітність може бути різним: від не настання вагітності до її ускладнень. Може провокувати високий тиск, гестаційний діабет, проблеми з розвитком дитини.
Найкраще скоригувати вагу до настання вагітності, але якщо жінка вже вагітна, то варто дотримуватися таких рекомендацій:
- виключити легкі вуглеводи (кондитерські вироби, газовані напої)
- вживати достатньо білків та жирів (риба, м’ясо, печінка, яйця)
- багато зелені, овочів і фруктів, багатих на фолієву кислоту, залізо та йод.
– А з якою проблемою звертаються жінки у старшому віці?
– Це остеопороз. Він супроводжується зменшенням щільності кісткової тканини за рахунок втрати кальцію. Звичайно, важлива роль належить медикаментозному лікуванню, але без правильного харчування воно не буде таким ефективним. Рекомендовано вживати продукти, багаті кальцієм (молоко, сметана, йогурт, кефір, броколі, моркву, зелень), магнієм (горіхи, капусту, гречку), фосфором (курку, печінку).
Варто розуміти, що харчування має таку ж важливу роль, як і медикаментозне лікування.Не нехтуймо правилами здорового харчування та будемо здорові!
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
партнерська публікація