Як кілька мілілітрів нашої ж крові може врятувати від облисіння – пояснює франківська трихологиня Світлана Череп’юк
22 Лют, 2023 09:00
Збагачена тромбоцитами плазма (PRP) одержується з нашої ж крові й роками використовується для лікування все ширшого переліку захворювань: від опорно-рухового апарату, до шкіри. В Україні це звикли називати плазмоліфтингом або плазмотерапією.
Не так давно «вампірській» процедурі знайшли ще одне застосування й PRP стала багатообіцяючим рішенням однієї з найскладніших проблем у дерматології – випадіння волосся.
Читайте також: Лазерна епіляція та вагітність: пояснює франківська спеціалістка Анастасія Саміла
Івано-Франківськ не стоїть осторонь новітніх методів лікування, а тому записатися на плазмоліфтинг можна просто у центрі міста – у медичному центрі «Мед-Атлант». А врятувати волосся Вам допоможе досвідчена трихологиня Світлана Череп’юк.
– Світлано, що може провокувати надмірне випадіння волосся?
– Тут є багато варіантів. Останній рік надмірне випадіння у більшості людей загострилося. Тобто якщо була спадкова схильність до випадіння, то стрес, як пусковий механізм, загострив це.
Але й у людей, які не схильні до втрати волосся, за постійного стресу організм теж вражає волосся, як і інші органи.
Сама по собі волосинка маленька, тоненька й живиться від ще меншого капілярчика, який знаходиться глибоко в дермі. При стресі йде спазм – спазм великих судин і відповідно маленьких також. Й оскільки волосина залежна від того кровопостачання, довготривалий стрес сприяє тому, що до волосини дуже довгий час не потрапляє достатня кількість крові, поживні речовини, мікроелементи й все, завдяки чому вона росте.
Внаслідок стресу у багатьох людей волосини перейшли у фазу телогену, тобто стадію відпочинку волосяного фолікула, наслідком чого є випадіння.
У середньому у фазі телогену є 15-20% волосин на голові – вони живуть від кількох місяців й до кількох років. За стресу, особливо постійного, до цієї фази перейшло 30-50% волосин.
Крім того, останніми роками надмірне випадіння часто зустрічається після перенесеної COVID-інфекції – навіть легких форм. Там в основі також лежить стрес, який призводить до спазму судин. Є навіть окремий діагноз «постковідне випадіння».
– Якою є норма випадіння волосся і як зрозуміти, що його втрата є наднормовою й час йти до трихолога?
– Більшість людей звикли до особливостей свого волосся і знають, як воно у них зазвичай випадає. При митті, при чесанні волосся має випадати – це якраз ті 10-15% волосся у стадії телогену. Вони вже не з’єднані з дермальним сосочком, не мають кріплення у підшкірно-жировій – ніби запхані, як рослинка без кореня. Це нормальний фізіологічний процес, бо на місці тих волосин почнуть рости нові.
Коли ж людина помічає волосини на одязі, на підлозі, на робочому столі – це перший дзвіночок, що час звернутися до спеціаліста.
Важливо не затягувати. Ще до місяця такий стан нормальний, тому ще це може бути просто сезонне випадіння: авітаміноз, зменшення вироблення вітаміну D3 й відповідно восени у більшості трохи посилюється випадіння. Переважно це проходить самостійно.
Також різке випадіння відбувається при аутоімунних процесах, коли з’являються місця без волосся, площею у п’ять копійок й більше. Таке відбувається після перенесення важких вірусних захворювань або перенесеному стресу.
– Плазмотерапія – що це, простими словами?
– Плазмотерапія волосся – це процедура для власне лікування при надмірному випадінні чи порідінні волосся.
Плазма – це збагачена тромбоцитами з факторами росту речовина. А тромбоцити – клітинки нашої крові й вони циркулюють у кров’яному руслі. У тканини ж просто так вони не входять без потреби. Вони відповідають за згортання крові й утворення кров’яного згусточка при травмі.
Якщо, наприклад, поріз був неглибокий, він безслідно заживає. Всі ці механізми росту нових судинок, приходу поживних речовин, синтезу нового колагену, еластину, щоб той дефект закрити – це все стимулюють тромбоцити.
І цю їхню таку основну роботу штучно використали люди.
Це нам підходить для лікування випадіння волосся, викликаного стресом, хронічним телогеном, адже ми розспазмовуємо судинку.
Також ця процедура, за всіма міжнародними протоколами, є допоміжною за спадкового – андрогенетичного – випадіння волосся, яке з віком притаманне чоловікам. Це не даватиме фолікулу зменшуватися і стоншуватися, тому на певний час зберігатиметься хороша якість волосся.
«Не назавжди, адже сам ген блокувати на сьогодні неможливо. Тож потрібні підтримуючі процедури».
– Процес проведення процедури – що відбувається?
– Декілька мілілітрів венозної крові набирається у пробірку зі спеціальним гелем або розчинником, в якій, методом центрифугування, накручуються тромбоцити. У результаті лишається плазма, збагачена цими тромбоцитами.
Коли ми це вводимо безпосередньо у тканину, тобто навколо волосяного фолікула, то запускається ріст кровоносних судин, відбувається покращення кровоциркуляції, стимулюється синтез колагену, еластину. І якщо фолікул хороший, йому буде з чого продукувати й хорошу волосину.
– Чи потрібна підготовка перед проведенням і що до неї входить?
– Перед плазмою я призначаю загальний аналіз крові, а також на вітамін D і феритин – щоб зрозуміти, чи у нас є якась проблема зі здоров’ям, чи ми просто працюємо над естетикою.
- Перед процедурою тиждень рекомендовано пити достатню кількість води: один-два літри на день;
- Їжа на процедуру не впливає, але бути голодним не бажано;
- Не приймати препарати для розрідження крові;
- За добу до процедури не вживати алкогольні напої.
Після процедури особливих обмежень по способу життя немає, наприклад, увечері вже навіть можна помити голову.
– Коли можна помітити результат?
– У середньому, хороший результат помітно вже за один-два місяці.
Знову ж таки, все індивідуально. Зазвичай клієнти помічають значне зниження випадіння волосся за два тижні після першої процедури.
Спочатку організм призупинив якийсь патологічний процес – нормалізується ситуація з випадінням волосся – а тоді вже працює з якістю.
– Процедура підходить як для жінок, так і для чоловіків?
– Так. І чоловіки також часто звертаються – від 18 до 50 років.
Чоловіки простіше ставляться до втрати волосся й зміни зачіски. Я завжди даю вибір, кажу: «Ви собі подумайте, чи готові вкладати час, сили, гроші й чи для Вас це справді буде важливим?».
Бо трапляється таке, що відправила дівчина, дружина, мама – і якщо це не турбує чоловіка, він впевнений у собі й без того – то він не буде ходити.
Якщо ж чоловік готовий працювати, я розписую йому план лікування й він проходить його і має хороший результат.
Крім того, якщо чоловік планує пересадку волосся, потрібно підготувати шкіру голови – й для цього також необхідно проходити серію процедур.
– Скільки триває курс плазмотерапії?
– Залежить від того, чим викликане це випадіння. Якщо це сезонне, ми можемо зробити дві процедури з інтервалом три-чотири тижні й цього буде достатньо.
Якщо немає якоїсь вираженої проблеми, а це регенеративна медицина: наприклад, дівчина пошкодила волосся фарбуванням, тонуванням тощо і хоче просто відновити його, відростити, пришвидшити ріст – то це може бути й шість процедур.
Якщо йдеться про спадкове випадіння, тоді спочатку ми виходимо на рівень, який для людини буде задовільний – вколюємо плазму з інтервалом раз на місяць. А потім виходимо на підтримуючу процедуру – дві-три процедури раз на пів року.
Знову ж таки, у кожного з нас регенеративні можливості організму індивідуальні, плюс вік – це варто враховувати.
Якщо це постковідне, то у більшості випадків організм рано чи пізно відновлюється. Тобто ми зробили три процедури – вже пройшло три місяці. За рік організм відновлюється навіть після важких форм, тобто чотири процедури максимум.
– Чи є протипокази?
– Вони є.
Це стимулююча процедура і коли ми щось стимулюємо на шкірі, ми можемо простимулювати й в організмі цілому.
Тому, основними протипоказами до стимулюючих процедур є:
- аутоімунні захворювання у стадії загострення;
- онкозахворювання;
- висипи на шкірі голови;
- захворювання крові;
- при вагітності;
- при грудному вигодовуванню.
Ми проводимо додаткові обстеження, аби дізнатися про стан здоров’я клієнта.
– У чому особливість проведення цієї процедури й загалом огляду в клініці «Мед Атлант»?
– Особливість у тому, що є можливість визначити, який тип випадіння волосся. Також ми маємо можливість одразу взяти кров, скерувати до лабораторії й мати обстеження. Тобто я бачу, що робиться з людиною в загальному.
Також при потребі є можливість одразу скерувати до інших наших спеціалістів.
Все-таки, я ніколи не роблю просто саму процедуру, як процедуру. У будь-якому випадку я працюю як лікар. Якщо я бачу якусь проблему – я не можу дивитися тільки на волосся клієнта й проводити тільки процедуру. Ти бачиш людину, працюєш з людиною.
Крім процедури, людина отримує доволі широку консультацію й, за потреби, скерування до відповідних спеціалістів, бо ми спілкуємося, знайомимося, обговорюємо.
– Як надалі уникнути випадіння волосся?
– Основна порада – це здоровий спосіб життя й вчасно звертатися до лікаря.
Це дуже добре, що ми зараз все більше дізнаємося про догляд: в інтернеті, соцмережах. Але, часом, як би ми не доглядали за волоссям, як би не мили голову, як часто б не міняли засоби – це все поверхневе.
У здоровому організмі має бути правильний обмін речовин й все відкориговано. Якщо ми вчасно звертатимемося до, наприклад, ендокринолога, гінеколога, дієтолога – тоді буде і волосся здорове. Догляд – це допоміжне, але ніколи не основне.
Догляд, у деяких випадках, може допомогти, якщо волосся пошкоджене внаслідок, наприклад, фарбування. Також догляд є важливим при захворюваннях шкіри голови.
При випадінні ж основне не догляд, а вчасне звернення до лікаря, виявлення проблеми й вчасні процедури.
Розмовляв Максим Застава
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
*партнерська публікація